Autor české obhajoby Breivika: Stejný jako jeho idol

Eliška Morochovičová
28. 7. 2011 15:00
Ve svém článku není schopen racionální argumentace
Norský smutek.
Norský smutek. | Foto: Reuters

Praha - Článek na serveru White Media, o němž deník Aktuálně.cz ve středu informoval a který glorifikuje nedávný masakr v Norsku, je výplodem podobně vyšinutého jedince, jakým je Breivik sám.

Shodují se na tom odborníci, které deník oslovil.

Neznámý autor se v textu snaží obhájit správnost Breivikova činu, ačkoli si ve svých argumentech na několika místech protiřečí a svoje myšlenky obhajuje často demagogicky.

Podle názorů odborníků je autor článku s názvem "Obhajoba Anderse Breivika" sociálně frustrovaný jedinec, který nedokáže uvažovat racionálně. To se projevuje mimo jiné i tím, že na několika místech ve svém textu přichází s myšlenkou, kterou později jiným tvrzením přímo vyvrací.

Takovým příkladem je třeba pasáž ze začátku textu, kde tvrdí, že Breivikův čin nebyl "akcí proti ideologickým nepřátelům kvůli tomu, že mají jiné názory." O několik odstavců níže však píše: "Nejednalo se o střelbu do bezbranných. Mnozí z nich byli dobře ozbrojeni. Byli vyzbrojeni jedem. Velmi zhoubnou ideologií, kterou zabíjí svůj vlastní národ."

Oním jedem je zcela jasně myšlena ideologie levicového multikulturalismu, proti kterému Breivik bojuje a který našel své sympatizanty i mezi českými extremisty.

Názory plné protikladů

Jen při letmém porovnání těchto dvou pasáží je zřejmé, že jedno tvrzení je vyvráceno druhým, autor nevysvětluje, proč a proti komu byl přesně čin namířen. Sympatizuje tedy s něčím, pro co sám nemá jasné vysvětlení ani argumenty.

Podobné nesrovnalosti se objevují i v následujícím tvrzení: "Multikulturní levičáci svoje názory a ideály už dávno proměnili v děsivou skutečnost - ve statisíce rumunských cikánů, muslimů, černochů … v mešity … v rapidní nárůst kriminality, v teror proti každému, kdo se chce bránit. Šlo o odplatu za jejich zločiny."

Nicméně skutečnost, že byla akce páchána na nevinných dětech, je s tímto názorem přímo v rozporu. I podle konzultovaných názorů odborné veřejnosti těmi multikulturními levičáky autor nemůže mít na mysli desítky nevinných dětí, které byly na ostrově Utoya zavražděny, jelikož ty nebyly těmi, kdo proměnil svoje názory v teror proti každému, kdo se chce bránit.

Proti komu a z jakých důvodů byla přesně akce namířena, tedy autor vysvětluje velmi nepřesně, i když se snaží působit opačně.

Identita autora článku nadále zůstává neznámá. Odborná veřejnost míní, že nemůže jít o nikoho jiného než o soudobého příslušníka neonacistické obce, který sympatizuje s metodami boje proti menšinám ve společnosti.

Neonacisté Breivikovy činy vnímají rozpačitě  

Je tak ovšem jedním z mála českých neonacistů, kteří čin glorifikují. Podle organizace Antifa totiž Breivik jako ideolog mezi neonacisty obecně mnoho příznivců nemá, a to zejména kvůli svým proizraelským názorům.

Jako důkaz, že autor textu téměř jistě pochází z neonacistického prostředí, však slouží i poděkování Breivikovi, kterým je článek uzavřen. To je podle odborníků téměř opsané z ideologických klišé pravicových extremistů z Národního odporu či organizace Bohemia Hammer Skins.

Jak už pro deník Aktuálně.cz ve středu potvrdil odborník na terorismus Marian Brzybohatý, dopustil se ve svém článku autor mimo mnoho nepřesných tvrzení i několika trestných činů.

Brzybohatý zmiňuje porušení tří paragrafů trestního zákoníku, jejichž obsahem je podpora a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka, projev sympatií k takovým hnutím a popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia.

Autorovi textu by tak mohl hrozit trest od šesti měsíců do pěti let.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 10 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 10 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

Další zprávy