Autor české obhajoby Breivika: Stejný jako jeho idol

Eliška Morochovičová
28. 7. 2011 15:00
Ve svém článku není schopen racionální argumentace
Norský smutek.
Norský smutek. | Foto: Reuters

Praha - Článek na serveru White Media, o němž deník Aktuálně.cz ve středu informoval a který glorifikuje nedávný masakr v Norsku, je výplodem podobně vyšinutého jedince, jakým je Breivik sám.

Shodují se na tom odborníci, které deník oslovil.

Neznámý autor se v textu snaží obhájit správnost Breivikova činu, ačkoli si ve svých argumentech na několika místech protiřečí a svoje myšlenky obhajuje často demagogicky.

Podle názorů odborníků je autor článku s názvem "Obhajoba Anderse Breivika" sociálně frustrovaný jedinec, který nedokáže uvažovat racionálně. To se projevuje mimo jiné i tím, že na několika místech ve svém textu přichází s myšlenkou, kterou později jiným tvrzením přímo vyvrací.

Takovým příkladem je třeba pasáž ze začátku textu, kde tvrdí, že Breivikův čin nebyl "akcí proti ideologickým nepřátelům kvůli tomu, že mají jiné názory." O několik odstavců níže však píše: "Nejednalo se o střelbu do bezbranných. Mnozí z nich byli dobře ozbrojeni. Byli vyzbrojeni jedem. Velmi zhoubnou ideologií, kterou zabíjí svůj vlastní národ."

Oním jedem je zcela jasně myšlena ideologie levicového multikulturalismu, proti kterému Breivik bojuje a který našel své sympatizanty i mezi českými extremisty.

Názory plné protikladů

Jen při letmém porovnání těchto dvou pasáží je zřejmé, že jedno tvrzení je vyvráceno druhým, autor nevysvětluje, proč a proti komu byl přesně čin namířen. Sympatizuje tedy s něčím, pro co sám nemá jasné vysvětlení ani argumenty.

Podobné nesrovnalosti se objevují i v následujícím tvrzení: "Multikulturní levičáci svoje názory a ideály už dávno proměnili v děsivou skutečnost - ve statisíce rumunských cikánů, muslimů, černochů … v mešity … v rapidní nárůst kriminality, v teror proti každému, kdo se chce bránit. Šlo o odplatu za jejich zločiny."

Nicméně skutečnost, že byla akce páchána na nevinných dětech, je s tímto názorem přímo v rozporu. I podle konzultovaných názorů odborné veřejnosti těmi multikulturními levičáky autor nemůže mít na mysli desítky nevinných dětí, které byly na ostrově Utoya zavražděny, jelikož ty nebyly těmi, kdo proměnil svoje názory v teror proti každému, kdo se chce bránit.

Proti komu a z jakých důvodů byla přesně akce namířena, tedy autor vysvětluje velmi nepřesně, i když se snaží působit opačně.

Identita autora článku nadále zůstává neznámá. Odborná veřejnost míní, že nemůže jít o nikoho jiného než o soudobého příslušníka neonacistické obce, který sympatizuje s metodami boje proti menšinám ve společnosti.

Neonacisté Breivikovy činy vnímají rozpačitě  

Je tak ovšem jedním z mála českých neonacistů, kteří čin glorifikují. Podle organizace Antifa totiž Breivik jako ideolog mezi neonacisty obecně mnoho příznivců nemá, a to zejména kvůli svým proizraelským názorům.

Jako důkaz, že autor textu téměř jistě pochází z neonacistického prostředí, však slouží i poděkování Breivikovi, kterým je článek uzavřen. To je podle odborníků téměř opsané z ideologických klišé pravicových extremistů z Národního odporu či organizace Bohemia Hammer Skins.

Jak už pro deník Aktuálně.cz ve středu potvrdil odborník na terorismus Marian Brzybohatý, dopustil se ve svém článku autor mimo mnoho nepřesných tvrzení i několika trestných činů.

Brzybohatý zmiňuje porušení tří paragrafů trestního zákoníku, jejichž obsahem je podpora a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka, projev sympatií k takovým hnutím a popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia.

Autorovi textu by tak mohl hrozit trest od šesti měsíců do pěti let.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy