Exšéf Ku Klux Klanu musí opustit Česko

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
25. 4. 2009 9:37
Praha - Známý rasista a bývalý vůdce jedné z poboček Ku Klux Klanu David Duke musí do dnešní půlnoci opustit Česko.

Nařídila mu to podle advokátky Kláry Slámové, která Duka zastupuje, cizinecká policie.

Američan byl v pátek zatčen v pražské restauraci Černý orel pro podezření z trestného činu podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení lidských práv. V noci na dnšek jej policie propustila s tím, že ještě dnes musí odjet.

K zatčení došlo na Malé Straně v restauraci Černý orel v ulici U Lužického semináře. Během zatýkání musela policii asistovat speciální zásahová jednotka.

Duke přiletěl do Prahy přednášet, další program tak zůstává nejistý. Organizátoři z řad neonacistů navíc informace do poslední chvíle tají.

Duke měl původně vystoupit také na Univerzitě Karlově, ta se ale rozhodla přednášku raději zrušit.

"Vzhledem k osobě pana Dukea a také k tomu, že není možné zakázat volný vstup na přednášku, které se dle dostupných informací chtěli zúčastnit představitelé neonacistické scény, bylo vystoupení Davida Dukea ze strany Fakulty sociálních věd zrušeno," upřesnil Aktuálně.cz mluvčí univerzity Václav Hájek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Brněnské tunely se budou v dubnu zavírat, silničáři potřebují udělat údržbu

Všechny čtyři brněnské silniční tunely čeká v dubnu krátkodobá uzavírka, aby silničáři mohli provést potřebnou údržbu. Kvůli co nejmenšímu omezení provozu ji Ředitelství silnic a dálnic chystá na noční hodiny, většinou od 21:00 do 5:00. Pouze Královopolský tunel, který jako jediný umožňuje obousměrný provoz v jednom tubusu, bude uzavřený i přes den. Jako první se uzavře v pondělí Pisárecký tunel, napsala v tiskové zprávě mluvčí silničářů Lucie Trubelíková.

V Pisáreckém tunelu se bude pracovat od 3. do 9. dubna, od 10. do 16. dubna budou práce v Husovickém tunelu a 24. až 27. dubna na Hlinkách. V Královopolském tunelu se ze 17. na 18. dubna uzavře galerie Voroněžská a o den později galerie Záhřebská, obě pouze přes noc. Ve středu 19. dubna se od 6:00 do 5:00 dalšího dne uzavře jeden z tubusů a ve čtvrtek 20. dubna na stejnou dobu druhý z tubusů. Od pátku 21. dubna od 21:00 do neděle 23. dubna 21:00 budou uzavřené oba tubusy.

Objížďky silničáři vyznačí, Pisárecký tunel se bude objíždět Rybnickou ulicí, objízdná trasa pro Husovický tunel povede Merhautovou a Provazníkovou ulicí, Královopolský tunel bude možné objet ulicemi Králova Pole a mimoúrovňovou křižovatku Hlinky Veslařskou ulicí a okolo Anthroposu či přes Žlutý kopec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy