Exšéf Ku Klux Klanu musí opustit Česko

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
25. 4. 2009 9:37
Praha - Známý rasista a bývalý vůdce jedné z poboček Ku Klux Klanu David Duke musí do dnešní půlnoci opustit Česko.

Nařídila mu to podle advokátky Kláry Slámové, která Duka zastupuje, cizinecká policie.

Američan byl v pátek zatčen v pražské restauraci Černý orel pro podezření z trestného činu podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení lidských práv. V noci na dnšek jej policie propustila s tím, že ještě dnes musí odjet.

K zatčení došlo na Malé Straně v restauraci Černý orel v ulici U Lužického semináře. Během zatýkání musela policii asistovat speciální zásahová jednotka.

Duke přiletěl do Prahy přednášet, další program tak zůstává nejistý. Organizátoři z řad neonacistů navíc informace do poslední chvíle tají.

Duke měl původně vystoupit také na Univerzitě Karlově, ta se ale rozhodla přednášku raději zrušit.

"Vzhledem k osobě pana Dukea a také k tomu, že není možné zakázat volný vstup na přednášku, které se dle dostupných informací chtěli zúčastnit představitelé neonacistické scény, bylo vystoupení Davida Dukea ze strany Fakulty sociálních věd zrušeno," upřesnil Aktuálně.cz mluvčí univerzity Václav Hájek.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Pachatele hanlivých nápisů na Havlově chalupě na Hrádečku policie nezjistila

Pachatele hanlivých nápisů na vratech chalupy bývalého prezidenta Václava Havla na Hrádečku na Trutnovsku policie nezjistila a případ odložila. Škodu policie vyčíslila téměř na 5500 korun. Nápisy neznámý pachatel na vrata nastříkal v noci na 10. října loňského roku.

"Oprávněný správce budovy se s žádnou škodou pro případ náhrady v trestním řízení nepřipojil. Samotné nápisy byly odstraněny hned po zadokumentování ze strany policie," uvedl mluvčí trutnovské policie Lukáš Vincenc. Chalupu na Hrádečku po Havlově smrti vlastní jeho manželka Dagmar Havlová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy