Praha - Soud poslal bývalého vedoucího IT odboru ministerstva práce Milana Hojera na tři roky do vězení za vydírání softwarové firmy OKsystem a za zneužití pravomoci.
Do trestu zahrnul i informatikovo dřívější podmíněné potrestání za krádež tabletů v několika restauracích. Verdikt není pravomocný. Hojer je ve vazbě, protože se před dokončením hlavního líčení skrýval v Chorvatsku.
Letos v dubnu uznal pražský městský soud vinným i Hojerova údajného spolupachatele, bývalého prvního náměstka ministerstva Vladimíra Šišku. Trest mu však neuložil, protože muž si již odpykává čtyřleté odnětí svobody za jinou trestnou činnost na ministerstvu - konkrétně za zmanipulování IT zakázek na provoz systému výplaty sociálních dávek. Kvůli Šiškově stíhání rezignoval v roce 2012 ministr Jaromír Drábek (TOP 09), který nyní sám čelí v souvislosti s řízením úřadu trestnímu stíhání za údajnou přípravu dotačního podvodu.
Softwarová společnost OKsystem pro ministerstvo dlouhodobě zajišťovala čtyři informační systémy. Úřad se ale v roce 2011 domluvil bez výběrového řízení s jiným dodavatelem, společností Fujitsu Technology Solutions. OKsystem v tom viděla rozpor se zákonem, a proto se obrátila na antimonopolní úřad.
Šiška a Hojer pak podle rozsudku opakovaně při schůzkách s jednatelem OKsystemu podmiňovali získání jiné zakázky v hodnotě nejméně 100 milionů korun tím, že firma svou námitku stáhne. V opačném případě zakázku získat neměla, ačkoliv k ní už zahájila přípravné práce.
Hojer se cítí nevinen. S firmou OKsystem prý stejně jako s ostatními dodavateli ministerstva jednal jen o technických záležitostech, k zástupci firmy se podle vlastních slov snažil přistupovat profesionálně a férově. "Pokud jsem se měl dopustit nějaké trestné činnosti, rozhodně to nebylo úmyslné. Pouze jsem plnil povinnosti vyplývající z pracovněprávních vztahů," řekl soudu.
Soud se případem zabýval už potřetí. Hojer dostal napoprvé pětiletý trest, podruhé trest o rok vyšší. Rozsudek pokaždé zrušil odvolací senát - naposledy kvůli tomu, aby soud podrobněji zkoumal, zda firmě OKsystem vznikla v souvislosti s nepřidělením zakázky škoda a v jaké výši.
Státní zástupkyně dnes pro Hojera - obdobně jako dříve pro Šišku - požadovala trest vězení při dolní hranici sazby, která by u způsobení škody velkého rozsahu činila pět až 12 let. Zároveň žádala pětiletý zákaz výkonu funkcí v orgánech veřejné moci. Podle soudu se však vznik a výši škody nepodařilo jednoznačně objasnit. Zatímco Hojer se výslovně vzdal možnosti podat proti rozsudku odvolání, státní zástupkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou.