Exnáměstek Šiška vydíral firmu OKsystem, rozhodl napotřetí soud. Trest mu ale neuložil

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 4. 2018 14:31
Pražský městský soud se případem zabýval už potřetí. Napoprvé uložil Šiškovi šest let vězení, napodruhé mu trest o rok zvýšil. Rozsudek pokaždé zrušil odvolací senát.
Bývalý první náměstek ministerstva práce Vladimír Šiška.
Bývalý první náměstek ministerstva práce Vladimír Šiška. | Foto: ČTK

Praha - Soud v pátek i napotřetí uznal bývalého prvního náměstka ministerstva práce Vladimíra Šišku vinným z vydírání firmy OKsystem a ze zneužití pravomoci. Od jeho dalšího potrestání však upustil, protože muž si odpykává čtyřletý trest za zmanipulování IT zakázek na provoz systému výplaty sociálních dávek. Verdikt není pravomocný. Šiška, kvůli jehož stíhání rezignoval v roce 2012 ministr Jaromír Drábek (TOP 09), vinu odmítá.

"Připomeňme, že skutek se stal v první polovině roku 2012. To je poměrně dlouhá doba a mezitím byl pan Šiška odsouzen. Máme za to, že trest ve výměře čtyř let, který mu byl uložen, je dostačující," konstatoval předseda senátu pražského městského soudu Petr Novák. Šiška k hlavnímu líčení nepřišel, z pankrácké věznice předem poslal omluvenku.

Softwarová společnost OKsystem pro ministerstvo dlouhodobě zajišťovala čtyři informační systémy. Úřad se ale v roce 2011 domluvil bez výběrového řízení s jiným dodavatelem, společností Fujitsu Technology Solutions. OKsystem v tom viděla rozpor se zákonem, a proto se obrátila na antimonopolní úřad.

Šiška a tehdejší ředitel ministerského IT odboru Milan Hojer, který je stíhaný odděleně, pak podle rozsudku opakovaně při schůzkách s jednatelem OKsystemu podmiňovali získání jiné zakázky v hodnotě nejméně 100 milionů korun tím, že firma svou námitku stáhne. V opačném případě zakázku získat neměla, ačkoliv k ní už zahájila přípravné práce.

"Rozhodně z toho ale nevyplývá, že by pan Šiška jednal v úmyslu získat pro sebe nějaký majetkový prospěch. Nemáme pocit, že by to byl člověk, kterého by si na ministerstvu práce nemuseli vážit," podotkl Novák. Zároveň však poznamenal, že na Šišku "se valí další problémy v podobě stíhání".

Pražský městský soud se případem zabýval už potřetí. Napoprvé uložil Šiškovi šest let vězení, napodruhé mu trest o rok zvýšil. Rozsudek pokaždé zrušil odvolací senát - naposledy kvůli tomu, aby soud podrobněji zkoumal, zda firmě OKsystem vznikla v souvislosti s nepřidělením zakázky škoda a v jaké výši.

Právě určení škody bylo klíčové pro výši případného trestu. Obžaloba tvrdila, že Šiška způsobil "škodu velkého rozsahu", za což by mu hrozilo pět až 12 let vězení. Podle dnešního rozhodnutí soudu se to ale neprokázalo, soudce navíc OKsystem zkritizoval za "absolutní nespolupráci" při vyhotovování nového znaleckého posudku. Šiška tak mohl dostat maximálně pět let odnětí svobody za zneužití pravomoci, případně nanejvýš čtyři roky za vydírání.

Státní zástupkyně pro muže požadovala pět až sedm let vězení a také pětiletý zákaz výkonu funkcí v orgánech veřejné moci. Ponechala si lhůtu pro podání případného odvolání, stejný postup dnes zvolili i Šiškovi obhájci.

Šiška čelil ještě další obžalobě, a to v kauze údajného pokusu o zmanipulování miliardové zakázky ve prospěch firmy IBM. Justice ho však letos v tomto ohledu pravomocně zprostila viny.

Soudce Novák také rozhodl o tom, že Šiškův údajný spolupachatel Hojer bude na svůj rozsudek čekat ve vazební cele. V minulosti totiž k soudu opakovaně nepřišel, takže na něj Novák musel vydat zatykač. Policie Hojera dopadla počátkem dubna v Chorvatsku a eskortovala ho k vazebnímu zasedání. Mužův obhájce Eduard Bruna po jednání řekl, že důvodem vazby je obava soudu, že by se klient mohl skrývat. Právník doplnil, že Hojer v cizině brigádně pracoval jako informatik. Proti vazbě si stížnost nepodal, protože hlavní líčení se bude konat už 18. května.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy