Exnáměstek Šiška vydíral firmu OKsystem, rozhodl napotřetí soud. Trest mu ale neuložil

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 4. 2018 14:31
Pražský městský soud se případem zabýval už potřetí. Napoprvé uložil Šiškovi šest let vězení, napodruhé mu trest o rok zvýšil. Rozsudek pokaždé zrušil odvolací senát.
Bývalý první náměstek ministerstva práce Vladimír Šiška.
Bývalý první náměstek ministerstva práce Vladimír Šiška. | Foto: ČTK

Praha - Soud v pátek i napotřetí uznal bývalého prvního náměstka ministerstva práce Vladimíra Šišku vinným z vydírání firmy OKsystem a ze zneužití pravomoci. Od jeho dalšího potrestání však upustil, protože muž si odpykává čtyřletý trest za zmanipulování IT zakázek na provoz systému výplaty sociálních dávek. Verdikt není pravomocný. Šiška, kvůli jehož stíhání rezignoval v roce 2012 ministr Jaromír Drábek (TOP 09), vinu odmítá.

"Připomeňme, že skutek se stal v první polovině roku 2012. To je poměrně dlouhá doba a mezitím byl pan Šiška odsouzen. Máme za to, že trest ve výměře čtyř let, který mu byl uložen, je dostačující," konstatoval předseda senátu pražského městského soudu Petr Novák. Šiška k hlavnímu líčení nepřišel, z pankrácké věznice předem poslal omluvenku.

Softwarová společnost OKsystem pro ministerstvo dlouhodobě zajišťovala čtyři informační systémy. Úřad se ale v roce 2011 domluvil bez výběrového řízení s jiným dodavatelem, společností Fujitsu Technology Solutions. OKsystem v tom viděla rozpor se zákonem, a proto se obrátila na antimonopolní úřad.

Šiška a tehdejší ředitel ministerského IT odboru Milan Hojer, který je stíhaný odděleně, pak podle rozsudku opakovaně při schůzkách s jednatelem OKsystemu podmiňovali získání jiné zakázky v hodnotě nejméně 100 milionů korun tím, že firma svou námitku stáhne. V opačném případě zakázku získat neměla, ačkoliv k ní už zahájila přípravné práce.

"Rozhodně z toho ale nevyplývá, že by pan Šiška jednal v úmyslu získat pro sebe nějaký majetkový prospěch. Nemáme pocit, že by to byl člověk, kterého by si na ministerstvu práce nemuseli vážit," podotkl Novák. Zároveň však poznamenal, že na Šišku "se valí další problémy v podobě stíhání".

Pražský městský soud se případem zabýval už potřetí. Napoprvé uložil Šiškovi šest let vězení, napodruhé mu trest o rok zvýšil. Rozsudek pokaždé zrušil odvolací senát - naposledy kvůli tomu, aby soud podrobněji zkoumal, zda firmě OKsystem vznikla v souvislosti s nepřidělením zakázky škoda a v jaké výši.

Právě určení škody bylo klíčové pro výši případného trestu. Obžaloba tvrdila, že Šiška způsobil "škodu velkého rozsahu", za což by mu hrozilo pět až 12 let vězení. Podle dnešního rozhodnutí soudu se to ale neprokázalo, soudce navíc OKsystem zkritizoval za "absolutní nespolupráci" při vyhotovování nového znaleckého posudku. Šiška tak mohl dostat maximálně pět let odnětí svobody za zneužití pravomoci, případně nanejvýš čtyři roky za vydírání.

Státní zástupkyně pro muže požadovala pět až sedm let vězení a také pětiletý zákaz výkonu funkcí v orgánech veřejné moci. Ponechala si lhůtu pro podání případného odvolání, stejný postup dnes zvolili i Šiškovi obhájci.

Šiška čelil ještě další obžalobě, a to v kauze údajného pokusu o zmanipulování miliardové zakázky ve prospěch firmy IBM. Justice ho však letos v tomto ohledu pravomocně zprostila viny.

Soudce Novák také rozhodl o tom, že Šiškův údajný spolupachatel Hojer bude na svůj rozsudek čekat ve vazební cele. V minulosti totiž k soudu opakovaně nepřišel, takže na něj Novák musel vydat zatykač. Policie Hojera dopadla počátkem dubna v Chorvatsku a eskortovala ho k vazebnímu zasedání. Mužův obhájce Eduard Bruna po jednání řekl, že důvodem vazby je obava soudu, že by se klient mohl skrývat. Právník doplnil, že Hojer v cizině brigádně pracoval jako informatik. Proti vazbě si stížnost nepodal, protože hlavní líčení se bude konat už 18. května.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy