Odstupte, nebo manžel přijde o práci, vydíral radní konkurentku. Soud mu chtěl zvýšit trest, nemohl

Marek Pokorný Marek Pokorný
23. 2. 2017 12:42
Městský soud v Praze potvrdil trest bývalému radnímu Městské části Praha-Letňany za ODS Janu Mikuleckému kvůli dění při komunálních volbách v roce 2014. Vydíral tehdy Petru Kavúrovou z konkurenčního hnutí Pro Prahu a nutil ji k odstoupení z kandidátní listiny pod pohrůžkou, že její muž přijde o práci. Pokud by odstoupila, sliboval zase, že její muž naopak získá předraženou zakázku na vymalování sklepů. Mikulecký musí za vydírání spojené s podplácením zaplatit pokutu sto tisíc korun.
Jan Mikulecký se svým advokátem.
Jan Mikulecký se svým advokátem. | Foto: Marek Pokorný

Praha - Dění okolo komunálních voleb v pražských Letňanech uzavřel ve čtvrtek Městský soud v Praze. Ten potvrdil trest, který dostal tehdejší radní za ODS Jan Mikulecký za vydírání kandidátky konkurenčního hnutí Pro Prahu Petry Kavúrové. Hrozil jí, že když neodstoupí, přijde její manžel Dušan Kavúr o smlouvu na úklid domů na místním sídlišti. Mikulecký tam byl totiž předsedou společenství vlastníků.

Mikulecký musí zaplatit sto tisíc korun, jinak půjde na devět měsíců do vězení. Soudce Alexandr Solotář přitom uvedl, že by si zasloužil vyšší trest. Ten ale udělit nemohl. Státní zástupce se totiž proti prvoinstančnímu verdiktu neodvolal, a tak jej již nešlo zvýšit.

Radní Kavúrovi, který má v tamní početné romské komunitě značný vliv, nabídl také opačný "obchod" - když jeho žena odstoupí, zařídí, aby vymaloval a opravil sklepy v domě za dvojnásobek - místo obvyklých dvaceti tisíc zhruba 40 tisíc korun. A také chtěl, aby mu sháněl voliče - za každý hlas nabídl 200 korun s tím, že čtvrtinu si má Kavúr nechat a zbytek dát těm, kdo mu vhodí hlas.

Nešťastně jsem se vytahoval

Kavúr si ale místo toho pořídil diktafon a několik schůzek s Mikuleckým si nahrál. A nahrávky následně poskytl i policii. Mimochodem: když Kavúr Mikuleckému posléze řekl, že si pořídil nahrávky a půjde to ohlásit, radní zvýšil nabídku za vymalování sklepů na sto tisíc korun.

Sám Mikulecký tvrdil, že podlehl cílené provokaci a že se pouze nešťastně vyjádřil. "Vytahoval jsem se, co všechno umím zařídit. Mluvilo ze mě obrovské ego úspěšného komunálního politika," uvedl v závěrečné řeči před prvoinstančním soudem. Ten mu ale neuvěřil.

"Z audionahrávky je zcela patrná lživost obhajoby obžalovaného," uvedla v prvoinstančním verdiktu loni na podzim soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 9 Denisa Durdíková. A její verdikt nyní potvrdil i Městský soud v Praze.

Hlas odmítl poskytnout

Mikulecký od počátku vinu popíral a kromě svých neobratných vyjádření poukazoval i na možné zmanipulování nahrávek. Nahrávku svého hlasu ale ke znaleckému zkoumání odmítl poskytnout.

"Nakonec jsme proto museli najít záznam z jednání zastupitelstva, kde mluvil," uvedla zmocněnkyně Kavúrových Alena Tomášková. Znalec pak potvrdil, že hlas je s velkou pravděpodobností jeho.

Soud poté i odmítl argument, že nahrávka byla pořízena protizákonně - a zasáhla do jeho osobnostních práv. "Ten zásah do osobnostních práv je možný. Dostatečně to ale vyvažuje zájem na zdokumentování a objasnění jednání, které je možné posoudit jako trestné," reagoval Sotolář.

Ten ale přesto zkritizoval jak prvoinstanční soud, tak žalobu. Podle něj měl soud zvolit přísnější kvalifikaci, která by vedla i k vyššímu trestu. Protože se ale státní zástupce proti tomu neodvolal, nemůže kvalifikaci již zpřísnit a ani vynést vyšší trest. 

Volby to neovlivnilo

Na případ jako první upozornil deník Aktuálně.cz - a to poté, co zjistil, že Kavúrovi těsně po volbách podali žalobu na neplatnost voleb. A v něm celý případ podrobně popsali včetně nahrávek. Případ následně začala šetřit i policie a státní zástupce poslal Mikuleckého před soud s obžalobou pro vydírání, podplácení a ovlivňování voleb.

Soudkyně Denisa Durdíková pak svědectví Kavúrových stejně jako nahrávky uznala za absolutně věrohodné. A jako nevěrohodné naopak obhajobu Mikuleckého i výpověď tehdejšího (a i stávajícího) starosty za ODS Ivana Kabického, který svědčil v Mikuleckého prospěch.

Nakonec však vynesla verdikt pro vydírání a podplácení, obžaloby z maření voleb jej nakonec zprostila. Podle ní k němu nakonec nedošlo, protože Kavúr na Mikuleckého nabídku nepřistoupil, a naopak to oznámil policii. "Takový projev je možno hodnotit jen jako pronášení jeho myšlenek navenek, aniž by měly trestněprávní relevanci," uvedla Durdíková.

Už mě nechtěl potkávat, to chápu

Jen pro doplnění: Žalobou na neplatnost voleb se nakonec soud vůbec nezabýval, protože byla podána dvě hodiny po termínu. Mikulecký se nakonec do zastupitelstva dostal, následně ale na mandát rezignoval.

Dušan Kavúr pak výpověď smlouvy na úklid skutečně dostal - ovšem jen v domě, kde bydlí Mikulecký. A to bez udání důvodu. "Chápu ho, už mě nechtěl potkávat. Ale v ostatních domech uklízím dál," uvádí Kavúr.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy