Odstupte, nebo manžel přijde o práci, vydíral radní konkurentku. Soud mu chtěl zvýšit trest, nemohl

Marek Pokorný Marek Pokorný
23. 2. 2017 12:42
Městský soud v Praze potvrdil trest bývalému radnímu Městské části Praha-Letňany za ODS Janu Mikuleckému kvůli dění při komunálních volbách v roce 2014. Vydíral tehdy Petru Kavúrovou z konkurenčního hnutí Pro Prahu a nutil ji k odstoupení z kandidátní listiny pod pohrůžkou, že její muž přijde o práci. Pokud by odstoupila, sliboval zase, že její muž naopak získá předraženou zakázku na vymalování sklepů. Mikulecký musí za vydírání spojené s podplácením zaplatit pokutu sto tisíc korun.
Jan Mikulecký se svým advokátem.
Jan Mikulecký se svým advokátem. | Foto: Marek Pokorný

Praha - Dění okolo komunálních voleb v pražských Letňanech uzavřel ve čtvrtek Městský soud v Praze. Ten potvrdil trest, který dostal tehdejší radní za ODS Jan Mikulecký za vydírání kandidátky konkurenčního hnutí Pro Prahu Petry Kavúrové. Hrozil jí, že když neodstoupí, přijde její manžel Dušan Kavúr o smlouvu na úklid domů na místním sídlišti. Mikulecký tam byl totiž předsedou společenství vlastníků.

Mikulecký musí zaplatit sto tisíc korun, jinak půjde na devět měsíců do vězení. Soudce Alexandr Solotář přitom uvedl, že by si zasloužil vyšší trest. Ten ale udělit nemohl. Státní zástupce se totiž proti prvoinstančnímu verdiktu neodvolal, a tak jej již nešlo zvýšit.

Radní Kavúrovi, který má v tamní početné romské komunitě značný vliv, nabídl také opačný "obchod" - když jeho žena odstoupí, zařídí, aby vymaloval a opravil sklepy v domě za dvojnásobek - místo obvyklých dvaceti tisíc zhruba 40 tisíc korun. A také chtěl, aby mu sháněl voliče - za každý hlas nabídl 200 korun s tím, že čtvrtinu si má Kavúr nechat a zbytek dát těm, kdo mu vhodí hlas.

Nešťastně jsem se vytahoval

Kavúr si ale místo toho pořídil diktafon a několik schůzek s Mikuleckým si nahrál. A nahrávky následně poskytl i policii. Mimochodem: když Kavúr Mikuleckému posléze řekl, že si pořídil nahrávky a půjde to ohlásit, radní zvýšil nabídku za vymalování sklepů na sto tisíc korun.

Sám Mikulecký tvrdil, že podlehl cílené provokaci a že se pouze nešťastně vyjádřil. "Vytahoval jsem se, co všechno umím zařídit. Mluvilo ze mě obrovské ego úspěšného komunálního politika," uvedl v závěrečné řeči před prvoinstančním soudem. Ten mu ale neuvěřil.

"Z audionahrávky je zcela patrná lživost obhajoby obžalovaného," uvedla v prvoinstančním verdiktu loni na podzim soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 9 Denisa Durdíková. A její verdikt nyní potvrdil i Městský soud v Praze.

Hlas odmítl poskytnout

Mikulecký od počátku vinu popíral a kromě svých neobratných vyjádření poukazoval i na možné zmanipulování nahrávek. Nahrávku svého hlasu ale ke znaleckému zkoumání odmítl poskytnout.

"Nakonec jsme proto museli najít záznam z jednání zastupitelstva, kde mluvil," uvedla zmocněnkyně Kavúrových Alena Tomášková. Znalec pak potvrdil, že hlas je s velkou pravděpodobností jeho.

Soud poté i odmítl argument, že nahrávka byla pořízena protizákonně - a zasáhla do jeho osobnostních práv. "Ten zásah do osobnostních práv je možný. Dostatečně to ale vyvažuje zájem na zdokumentování a objasnění jednání, které je možné posoudit jako trestné," reagoval Sotolář.

Ten ale přesto zkritizoval jak prvoinstanční soud, tak žalobu. Podle něj měl soud zvolit přísnější kvalifikaci, která by vedla i k vyššímu trestu. Protože se ale státní zástupce proti tomu neodvolal, nemůže kvalifikaci již zpřísnit a ani vynést vyšší trest. 

Volby to neovlivnilo

Na případ jako první upozornil deník Aktuálně.cz - a to poté, co zjistil, že Kavúrovi těsně po volbách podali žalobu na neplatnost voleb. A v něm celý případ podrobně popsali včetně nahrávek. Případ následně začala šetřit i policie a státní zástupce poslal Mikuleckého před soud s obžalobou pro vydírání, podplácení a ovlivňování voleb.

Soudkyně Denisa Durdíková pak svědectví Kavúrových stejně jako nahrávky uznala za absolutně věrohodné. A jako nevěrohodné naopak obhajobu Mikuleckého i výpověď tehdejšího (a i stávajícího) starosty za ODS Ivana Kabického, který svědčil v Mikuleckého prospěch.

Nakonec však vynesla verdikt pro vydírání a podplácení, obžaloby z maření voleb jej nakonec zprostila. Podle ní k němu nakonec nedošlo, protože Kavúr na Mikuleckého nabídku nepřistoupil, a naopak to oznámil policii. "Takový projev je možno hodnotit jen jako pronášení jeho myšlenek navenek, aniž by měly trestněprávní relevanci," uvedla Durdíková.

Už mě nechtěl potkávat, to chápu

Jen pro doplnění: Žalobou na neplatnost voleb se nakonec soud vůbec nezabýval, protože byla podána dvě hodiny po termínu. Mikulecký se nakonec do zastupitelstva dostal, následně ale na mandát rezignoval.

Dušan Kavúr pak výpověď smlouvy na úklid skutečně dostal - ovšem jen v domě, kde bydlí Mikulecký. A to bez udání důvodu. "Chápu ho, už mě nechtěl potkávat. Ale v ostatních domech uklízím dál," uvádí Kavúr.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Lesy ČR loni díky státní podpoře měly zisk 44 milionů Kč po minulé ztrátě 790 milionů Kč

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) loni skončilo ziskem 44 milionů korun po předloňské ztrátě 790 milionů korun. Zakončit loňský rok v plusu podniku pomohly peníze od státu na kompenzaci snížení cen dřeva z důvodu kůrovcové kalamity ve výši 2,3 miliard korun, uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová. Původně podnik v koncepci hospodaření počítal s tím, že kvůli kůrovcové kalamitě za loňský rok utrpí ztrátu až 1,9 miliardy. Kompenzace za nižší ceny dřeva dostali od státu i další vlastníci lesa. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.

"Výsledek velmi pozitivně ovlivnily státní prostředky kompenzující snížení cen dřevní hmoty. Peníze ale hned lesům vracíme při obnově. Naše loňské náklady na pěstební činnost dosáhly bezmála 3,5 miliard korun a zvýšily se o 21 procent oproti roku 2019," uvedl generální ředitel podniku Josef Vojáček. Podnik podle něj také v souladu se Strategií rozvoje podniku z prosince 2020 opět začal tvořit podnikový rezervní fond. "Ten je zásadním zdrojem při nenadálých událostech a kalamitách," uvedl Vojáček.

Podnik loni vysadil 74 milionů sazenic a zalesnil 16.000 hektarů, z toho 3790 hektarů přirozenou cestou. Letos podnik plánuje zalesnit 21.000 hektarů holin a vysadit rekordních 85 milionů sazenic. Plocha holin kvůli masivní těžbě kůrovcového dřeva ke konci loňského roku ve státních lesích vzrostla o šest procent na 32 544 hektarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy