Brno - Právník Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Zdeněk Zdvihal považuje za neobvyklé, že úřad koncem roku 2010 opakovaně zkontroloval dvě nové solární elektrárny bratří Alexandra a Zdeňka Zemkových v Chomutově a na Silvestra 2010 jim udělil licence pro provoz.
Zdvihal to ve středu řekl u brněnského krajského soudu, který řeší případ údajných podvodů se solární energií v Chomutově. Obžalováno z podvodů a pochybení je v něm deset lidí.
Elektrárny za 1,1 miliardy
Elektrárny Saša-Sun a Zdeněk-Sun vybudovala firma Z group steel holding, ovládaná miliardářem Zdeňkem Zemkem starším, v areálu chomutovských válcoven. Jde o zařízení za zhruba 1,1 miliardy korun. Aby mohlo dodávat elektřinu do veřejné sítě a dostávat za to příspěvky, muselo k tomu mít licenci od ERÚ.
První licenční řízení se konalo 20. prosince 2010, kdy elektrárny navštívila tříčlenná komise z ERÚ. Jejím členem byl za právní odbor úřadu Zdvihal. Elektrárny licenci nezískaly, protože komise v nich našla četné nesrovnalosti. "Některé solární panely chyběly úplně, jiné nebyly zapojené. Část kabelů nebyla nainstalovaná, v elektrárnách byly výkopy," řekl soudu Zdvihal k důvodům, proč licence nebyly uděleny.
Problém: majitelé předložili revizní zprávu
Hlavní problém byl podle něj v tom, že majitelé elektráren Zemkovi předložili kontrolorům revizní zprávu, podle níž byly rozvody elektráren v pořádku a obě byly připraveny na provoz.
Zdvihal o den později nastoupil na dovolenou. Když pak počátkem roku 2011 zjistil, že se licenční řízení konalo v těchto zařízeních znovu a ERÚ v něm licence udělil, byl podle svého vyjádření v šoku.
Soudu řekl, že si kladl otázku "proč ERÚ zvýhodnil majitele těchto elektráren tím, že se v nich konalo přes nesrovnalosti v krátké době nové licenční řízení a místo nich v něm nebyly řešeny jiné nově postavené elektrárny".
Čím dřív, tím líp
Pro majitele Saša-Sun a Zdeněk-Sun bylo klíčové dostat licence ještě v roce 2010. Jen díky tomu totiž mají na 20 let zajištěnu cenu za megawatthodinu dodané energie do veřejné sítě 12 150 korun. Od 1. ledna 2011 se tato výkupní cena prudce snížila na 5500 korun za megawatthodinu. Podle žaloby dostaly elektrárny licence předčasně. Jsou v provozu.
Spis uvádí, že zatím vzniklá škoda se odhaduje na 300 milionů korun. Za 20 let by mohla dosáhnout dvou miliard korun.
K obžalovaným v kauze patří také předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. Hrozí jí až 12 let vězení za to, že zabránila obnově licenčního řízení, v němž by mohly obě elektrárny přijít o povolení pro provoz. Vinu odmítá.