Praha - Mirek Topolánek už není poslancem za občanské demokraty.
Šéf ODS a někdejší premiér, který se svého poslaneckého křesla ve sněmovně nevzdal ani v době, kdy byl nejvytíženější a souběžně s vládou "předsedal" celé Evropské unii, se v úterý v reakci na chování ČSSD zřekl mandátu.
Svůj odchod zdůvodnil tím, že mimo sněmovnu bude lidem prospěšnější.
Ve večerní debatě v České televizi pak oznámil, že zvažuje své další setrvání v politice, tedy i v čele ODS.
"Mám ještě jednu alternativu, kterou musí zvažovat každý politik, a to že odejdu, protože nemám pocit, že v této chvíli jsem schopen, alespoň teď, tento týden, vést stranu do voleb," řekl Topolánek.
Vzal si pár týdnů na rozmyšlenou. Nevyloučil, že na zimním kongresu ODS požádá stranu o silnější mandát, aby stranu mohl vést do voleb připravenou.
Zaskočení poslanci
Poslance ODS Topolánkovo rozhodnutí složit mandát zaskočilo, na poslaneckém klubu se vedla debata a mnozí jej přesvědčovali, ať to nedělá. Topolánek prý ale svým poslancům řekl, že je už rozhodnutý.
Šéf ODS mandát složil ihned poté, co si sněmovna neodsouhlasila program. A na programu přitom bylo "rozpuštění" se.
Tedy akt, kterým by se poslanci vzdali platu a vykročili k předčasným volbám, které lídři stran naplánovali na začátek listopadu. Ráno však ČSSD vystoupila s prohlášením, že dohoda neplatí, že už listopadové volby nechce a voliče hodlá směřovat k volebním urnám v řádném termínu, tedy v květnu 2010.
Na návrh ČSSD slyšely i další strany, v důsledku čehož se sněmovna nerozpustila. Topolánek jen hodinu před tím řekl, že pokud se sněmovna nerozpustí a volby nebudou, ve sněmovně končí.
Pro ODS je to nepříjemná situace. Ještě v době, kdy už byl Topolánek předsedou, ale "jen" senátorem, se strana dostávala do složitých situací při jednání v Poslanecké sněmovně. Tam Topolánek nebyl a nemohl do dění zasahovat. Zrovna tak je pro stranu před volbami - jakkoli bude předvolební období dlouhé - nepříjemné, že při schůzích či interpelacích nebude jejich volební jednička před kamerami.
Podle informací Aktuálně.cz právě tyto argumenty (a nejen ty) někteří poslanci za ODS na klubu Topolánkovi předestřeli. "Nepřesvědčujte mě," kontroval prý.
Navenek nicméně ODS Topolánkovo rozhodnutí podpořila. "On zůstává normálně předsedou ODS, na tom se nic nemění," řekl místopředseda strany David Vodrážka. "On zkrátka v tuto chvíli usoudil, že jeho působení ve sněmovně už není přínosem."
"Respektuji rozhodnutí pana předsedy složit mandát a chápu to. Víc k tomu nemám co říct, čas ukáže, zda to bylo dobré rozhodnutí," odpovědělo unisono hned několik "modrých" poslanců, mezi nimi například Walter Bartoš nebo Boris Šťastný.
Topolánek svůj dnešní postoj naznačoval už minulý týden, kdy se ve sněmovně narychlo schvalovaly zákony - například o šrotovném. Šéf ODS se toho nechtěl účastnit. "Tato sněmovna už nemá mandát a podobné věci má schvalovat sněmovna vzešlá z předčasných voleb," nechal se slyšet.
Političtí rivalové spekulují, jaký účel - kromě krátkodobého nárůstu popularity - může Topolánkův krok mít.
Předseda KSČM Vojtěch Filip se domnívá, že si expremiér uvolnil ruce, aby mohl usilovat o křeslo eurokomisaře.
"Žádnou nabídku jsem nedostala a ani o tom neuvažuji," řekl večer Topolánek.