Kovanda nepodá stížnost proti verdiktu soudu v kauze Nagyová

ČTK ČTK
8. 7. 2014 18:22
V kauze se chystá hlavní líčení, protože proti podmíněnému trestu pro Janu Nečasovou podal již dříve odpor státní zástupce.
Milan Kovanda míří k výslechu na policii.
Milan Kovanda míří k výslechu na policii. | Foto: ČTK

Praha - Šéf Vojenského zpravodajství (VZ) Milan Kovanda, postavený kvůli obvinění ze zneužití rozvědky mimo službu, nepodá stížnost proti rozhodnutí soudu, podle kterého má jeho případ řešit ministerstvo obrany.

ČTK to dnes sdělil jeho obhájce Jiří Matzner. V kauze se chystá hlavní líčení, protože proti podmíněnému trestu pro Janu Nečasovou, dříve Nagyovou, která je hlavní obžalovanou, podal již dříve odpor státní zástupce.

Matzner uvedl, že po dohodě se svým klientem stížnost nepodá. Již dříve řekl, že Kovanda obraně nabízel uhrazení případné škody za údajně nesprávné použití bezpečnostní agentury pro účely VZ. Dosud prý byla nabídka bez odezvy.

Kdo naopak podal odpor?

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová v případu údajného zneužití rozvědky rozhodla na konci června v neveřejném jednání takzvaný trestním příkazem.

Uznala vinnou někdejší šéfku kanceláře premiéra Petra Nečase Janu Nečasovou, dříve Nagyovou, která se za Nečase později provdala. Uložila jí roční podmínku. U dalšího aktéra kauzy, zpravodajce Jana Pohůnka trestní stíhání zastavila.

Případy exšéfa VZ Ondreje Páleníka a jeho nástupce Milana Kovandy předala ministerstvu obrany, pod něž VZ spadá, k projednání případné kázeňské odpovědnosti. Obhájce Páleníka Tomáš Sokol již dříve ČTK sdělil, že se chce proti postupu soudu také ohradit.

Rozhodnutí obvodního soudu přezkoumá Městský soud v Praze. Proti verdiktu se jako první ohradilo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, které případ dozoruje a podalo v něm obžalobu. Žalobci podali opravné prostředky u všech obžalovaných, protože verdikt je podle nich příliš mírný.

Nečasové se verdikt nelíbí

Odpor proti podmínce Nečasové podal minulý týden také její advokát Eduard Bruna.

Podle žalobců zneužila v roce 2012 tehdejší Nagyová zpravodajce ke sledování premiérovy manželky Radky. Nečas krátce po vypuknutí kauzy rezignoval a jeho vláda padla. S Nagyovou se později oženil.

Nečasová je podle žalobců pojítkem mezi více případy - je obviněná také ohledně údajného uplácení poslanců funkcemi a vynášení informací z Bezpečnostní informační služby. Případ VZ je první, který dostali žalobci před soud, ostatní podle nich budou následovat.

Nečasová se zatím k obviněním nevyjadřovala. Expremiér hovořil o politicky motivované kauze. Zpravodajci odmítají tvrzení o sledování. Podle nich dostali úkol "z nejvyšších míst" a měli za úkol tzv. kontrasledování, tedy prověřit, zda manželku premiéra někdo sleduje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Policie hledá svědky středečního loupežného přepadení u stanice metra Hloubětín

Pražští kriminalisté hledají svědky, kteří by jim mohli objasnit loupežné přepadení staršího muže ve středu před půlnoci u stanice metra Hloubětín. Podezřelého již zadrželi a v případě odsouzení mu hrozí za loupež až 12 let za vězení, uvedl v pátek policejní mluvčí Richard Hrdina. Co napadenému útočník ukradl, s ohledem na vyšetřování případu nechtěl mluvčí specifikovat.

Útočník napadl muže ve středu kolem 23:30 a způsobil mu těžkou újmu na zdraví, uvedl Hrdina a doplnil, že pachatele v červené bundě zachytila kamera, když se pohyboval po vestibulu metra a obtěžoval cestující.

Policie záznam kamery zveřejnila na svém webu a jsou na něm zachyceni i dva muži, kteří byli s podezřelým na nástupišti a mohli by policistům poskytnout informace k případu. Podle mluvčího se ale mají obrátit na linku 158 nebo kteroukoli policejní služebnu všichni, kteří se v době činu pohybovali v okolí stanice metra Hloubětín a podezřelého viděli.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

ČTÚ chce kvůli omezené konkurenci regulovat trh mobilních dat, operátoři s tím nesouhlasí

Český telekomunikační úřad se chystá příští rok regulovat trh mobilních dat, protože na něm shledal omezenou konkurenci. Hodlá proto O2, T-Mobilu a Vodafonu uložit povinnost umožnit přístup k jejich velkoobchodním mobilním službám virtuálním operátorům za regulovanou cenu. Uvedli to zástupci ČTÚ na dotaz ČTK. Operátoři s výsledky analýzy nesouhlasí. Podle nich nereflektuje nejnovější vývoj na trhu. Regulace by platila po notifikaci Evropskou komisí, která by měla být hotova do poloviny příštího roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy