Exposlanec ČSSD Wolf, který si má odsedět 6 let, se podle policie skrývá v Paraguayi

Domácí Domácí
Aktualizováno 10. 5. 2019 15:47
Odsouzený bývalý poslanec za ČSSD Petr Wolf, který je od roku 2013 nezvěstný, se podle policie skrývá v Paraguayi. Uvedla to v pátek Česká televize s tím, že muž zatím nebyl zadržen. Wolf si má odpykat šest let vězení za dotační podvod vůči ministerstvu životního prostředí, do vězení však nikdy nenastoupil. Ministerstvo spravedlnosti sdělilo, že požádalo Paraguay o mužovo vydání už počátkem roku 2016.
Petr Wolf
Petr Wolf | Foto: ČTK

Wolf byl poslancem v letech 2006 až 2010. Zvolen byl za sociální demokracii, později však stranu opustil. České soudy ho po zániku poslaneckého mandátu uznaly vinným z to, že dosáhl na dotace díky nepřesným, zkresleným i lživým informacím. Společně s manželkou čerpal v letech 2005 až 2007 na dva projekty 11 milionů korun. Část peněz přitom použil na hrazení vlastních nákladů, projekty navíc zkopíroval z internetu. Počátkem roku 2013 neúspěšně usiloval o odložení výkonu trestu, posléze zmizel.

"Stopa hledaného Petra Wolfa končí v Paraguayi. Práce policie České republiky byla v tomto případě dovršena tím, že jsme zjistili, kde se hledaná osoba v současné době zdržuje. Tamní policisté zatím nepřistoupili k jeho zadržení," řekla ČT mluvčí policejního prezidia Lenka Sikorová.

"Ve věci jmenovaného požádalo ministerstvo spravedlnosti o jeho vydání příslušné orgány Republiky Paraguay již v lednu 2016, a to na základě operativních poznatků Policie ČR o jeho tamním pobytu," uvedl mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. "Extradiční řízení v Paraguayi dosud probíhá a ministerstvo spravedlnosti jeho průběh sleduje ve spolupráci se Zastupitelským úřadem ČR v Buenos Aires," doplnil.

ČR a Paraguay nemají dvoustrannou smlouvu o vydávání. "Proto byla žádost o vydání jmenovaného podána na bezesmluvním základu, za poskytnutí ujištění o vzájemnosti, které bylo orgány Republiky Paraguayi přijato," vysvětlil mluvčí.

Ujištění o vzájemnosti se zakládá na slibu, že v obdobných případech bude druhý stát postupovat stejně. Takto byl z Paraguaye předloni vydán vůbec první Čech - třiačtyřicetiletý muž, kterého české soudy potrestaly třemi lety vězení za daňovou trestnou činnost. Extradiční řízení tehdy trvalo osm měsíců.

Wolfovi původně ostravský krajský soud uložil pět let vězení a pokutu milion korun, olomoucký vrchní soud však trest zpřísnil na šest let vězení a pokutu pět milionů. Odsouzena byla i Wolfova manželka, a to k podmíněnému tříletému trestu a pokutě milion korun.

Wolf rozsudek označil za nesprávný a nespravedlivý, obvinění podle něj mohlo být politicky motivované. Upozornil na to, že vyšetřování začalo v době, kdy vystoupil z klubu ČSSD a nepodpořil jejího tehdejšího předsedu Jiřího Paroubka.

Policie po Wolfovi vyhlásila pátrání 25. ledna 2013, v únoru téhož roku byl vydán evropský zatykač a v dubnu pak i mezinárodní. Peněžitý trest Wolf s manželkou uhradili ve splátkách. Peníze přicházely na účet soudu i v době, kdy už byl exposlanec na útěku. Wolfův příbuzný za něj podal žádost o milost, kterou ovšem ministerstvo spravedlnosti v únoru 2015 zamítlo.

 

Právě se děje

Další zprávy