Testy pro účastníky jednání v Lánech nařídil Mynář. Opozice mluví o papalášství

Domácí aoc ČTK Domácí, aoc, ČTK
Aktualizováno 5. 4. 2020 18:45
Prezident Miloš Zeman a jeho poradní tým čelí kritice kvůli porušování karanténních opatření. Může za to snímek na Twitteru prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka, na němž česká hlava státu a třináct jeho poradců sedí u jednoho stolu v rouškách a před sebou mají připravené pohoštění. "Jak asi mohli jídlo konzumovat, když by si správně neměli roušky sundávat?" začali se tázat lidé pod fotkou.
Fotografie ze sobotního jednání Zemanova expertního týmu v Lánech, kterou na Twitter vyvěsil prezidentův mluvčí.
Fotografie ze sobotního jednání Zemanova expertního týmu v Lánech, kterou na Twitter vyvěsil prezidentův mluvčí. | Foto: Twitter.com/Jiří Ovčáček

A kritika nepřišla jen z řad "obyčejných" uživatelů sociálních sítí, ale i od opozičních politiků. "Je to jistá forma papalášství a ignorance, pokud se takto vyfotí u společné večeře nejvýše postavení lidé v ČR, je to ostuda," řekl v nedělním vysílání pořadu Partie televize Prima předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Na snímku, který pochází ze sobotního jednání na zámku v Lánech, se kromě Zemana nachází také vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ANO), guvernér České národní banky Jiří Rusnok nebo policejní prezident Jan Švejdar. Zatímco nad tím, jak asi mohli sníst pohoštění, visí otazník, je naopak naprosto zřejmé, že třináctičlenná skupina mezi sebou nedodržuje bezpečnou vzdálenost dvou metrů.

"Všichni to dodržujeme. Lidé mají problémy ve svém podnikání, ve svých rodinách a pak vidí představitele státu, jak se tam chystají obědvat nebo večeřet a opatření nedodržují. To je podle mě velmi špatné. My všichni musíme jít příkladem. A musíme se snažit ukázat lidem, že odpovědnost je naprosto zásadní," vyjádřil se v pořadu Partie ke kritizovanému snímku další člen opozice, předseda ODS Petr Fiala.

Podle Benešové podstoupili účastníci schůzky na příkaz prezidentova kancléře Vratislava Mynáře test na koronavirus. "Takže jsme se odebrali do Jízdárny Pražského hradu, kde se provádějí nějak ty testy. Tam nám odebrali vzorky a večer nám volali výsledek," řekla ministryně. Benešová neví, proč výsledky byly tak rychle k dispozici, ani kdo testování platil. 

Na bezplatné testování na koronavirus mají nyní v Česku nárok lidé s příznaky nebo někteří zdravotníci. Stát plánuje pravidelně začít testovat personál domovů pro seniory, kteří jsou nákazou ohrožení nejvíce. Na odběrových místech, která zřídily některé nemocnice, si lidé dobrovolné testy hradí sami. Někteří testovaní včetně těch s příznaky si stěžují, že se k nim výsledky testů dostaly až po několika dnech.

Ovčáček se k tomu, kdo testy zaplatil a že výsledky byly k dispozici obratem, pro ČRo nevyjádřil. "Testování bylo objednáno předem, proběhlo v pátek ráno a výsledky byly známé standardně do 24 hodin," napsal kancléř Mynář.

Zeman dnes v rozhovoru s Bleskem uvedl, že na koronavirus nebyl testován na rozdíl od svých spolupracovníků. 

Zeman: Jídlo šlo konzumovat i s rouškou

Ovčáček se už v sobotu nechal pro Lidové noviny slyšet, že "členové expertního týmu pana prezidenta a jeho hosté se stejně jako ostatní lidé na této planetě pravidelně stravují." Nic dalšího k situaci nesdělil.

Zeman pro deník Blesk řekl, že se během jednání podávalo jen drobné občerstvení, které šlo konzumovat i s rouškou na obličeji, oběd prý naopak právě kvůli povinnosti nosit roušky zrušil. "Nikdo už nenapsal, že jsem poprvé při zasedání této expertní skupiny zakázal oběd, protože jsme na sobě měli roušky," prohlásil. 

V podobném duchu se už v sobotu pro časopis Respekt vyjádřila Benešová. "Servírovali nakrájený sýr, ten podstrčíte pod gumičkou," uvedla. Sama prý roušku po celou dobu měla na obličeji, ale zda si tak počínali i všichni ostatní, to prý "nesledovala", parafrázoval ji Respekt.

Ten se s prosbou o vyjádření obrátil i na několik dalších aktérů sobotního zasedání. "Fotografie možná nepůsobí nejšťastněji, nicméně pozvání od prezidenta republiky se neodmítá. Před schůzkou jsem byl negativně testován na koronavirus a po celou dobu jsem se choval maximálně zodpovědně. Osobně jsem prosazoval jednání on-line, což se nepodařilo. Pro příště budu v tomto důslednější," vzkázal Švejdar přes svoji mluvčí. Zpočátku se ale k situaci nechtěl vyjadřovat vůbec. 

Ministr vnitra a vicepremiér Hamáček novináře s dotazem odkázal na Kancelář prezidenta republiky. Právě předseda ČSSD přitom musel nedávno už jeden problém, který taktéž souvisel s nošením roušky, "hasit". Na fotce z jednání Ústředního krizového štábu byl zachycen bez této ochranné masky, za což se posléze omluvil a poslal 10 000 jako dar motolské nemocnici. Stejně se zachovali i ostatní, mimo jiné ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), která na roušku také nepamatovala. 

Podle Ivana Bartoše ale peněžní pokuta pochybení Zemanova expertního týmu nespraví. "Nemyslím si, že by to (porušení nařízení vlády) spravila bloková pokuta v desetitisících korun," uvedl. V narážce na schůzi třinácti lidí v jedné místnosti a u jednoho společného stolu také připomněl, že vláda lidem zakazuje jet na chatu či za prarodiči a již o počtu pět či deset lidí mluví jako o příliš velkém uskupení.

Vláda občanům Česka opakovaně zdůraznila, aby v rámci opatření kolem pandemie koronaviru omezily návštěvy chat a chalup, přímo zákaz ale nevydala. Co ale může být pokutováno částkou až 20 000 korun, je porušení povinnosti zakrýt si na veřejnosti ústa a nos ústenkou nebo například třeba šátkem či jiným způsobem. Vláda chce prosadit, aby policie mohla pokuty ukládat i přímo na místě, zatím je může pouze oznamovat správnímu orgánu.

Lukl chce kvůli snímku odstoupit

Negativní reakce na snímek, který Ovčáček v sobotu odpoledne vyvěsil na svém twitterovém účtu, budou mít také nejspíš jednu organizační dohru.  Předseda Svazu měst a obcí František Lukl (Sedmadvacítka nezávislých) chce kvůli kritice nabídnout svoji funkci k dispozici. Chystá se tak učinit na úterní videokonferenci s místopředsedy svazu, jak v neděli informoval na Facebooku

"Omlouvám se všem, které má účast a především forma jednání expertního týmu pobouřila. Těžko se vysvětluje, že všichni zúčastnění mají negativní test a a že se tam nepořádaly opulentní hody, ale projednávaly se zásadní věci ve vztahu k občanům, podnikatelské veřejnosti a právě obcí," uvedl Lukl. Také Benešová médiím řekla, že byli všichni členové týmu před jednáním testováni. 

"Díky tomuto papalášskému dojmu jdou stranou věci, které jsem za obce prosazoval. Především možnost jednání zastupitelstva i o jiných tématech, než jen agenda související s nouzovým stavem," uvedl dále Lukl s tím, že - stejně jako Hamáček - pošle sumu ve výši 10 000 korun zdravotnickému zařízení, a sice nemocnice v Kyjově.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. Zvítězili domácí Němci, kteří v přímém souboji o první místo porazili Itálii 91:79.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

Německo - Itálie 91:79 (42:46)

Konečné pořadí: 1. Německo 3 zápasy/3 výhry, 2. Itálie 3/2, 3. ČR 3/1, 4. Tunisko 3/0.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Policie řeší pokus o vraždu v pečovatelském domě na Plzeňsku

V zařízení sociálních služeb na Plzeňsku dnes odpoledne devětašedesátiletý senior nožem pobodal o rok staršího muže. Napadený musel být s vážným zraněním letecky přepraven do nemocnice. Útočníka policie zadržela, je podezřelý z pokusu o vraždu. Informovala o tom policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy