Jeden termín přijímaček stresuje děti i rodiče, lidé podepisují petice za dva pokusy

ČTK ČTK
3. 4. 2020 16:24
Zhruba 4000 lidí podepsaly dosud petice za zachování druhého termínu přijímacích zkoušek na střední školy. Podle mimořádné úpravy zákona, kterou už schválil parlament a podepsal prezident Miloš Zeman, budou mít letos uchazeči kvůli koronaviru na zkoušky místo dvou pokusů jeden. Podle signatářů petic je to nespravedlivé a nepřiměřeně přísné. Žádají proto o přehodnocení rozhodnutí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Na ministra školství Roberta Plagu (za ANO) se kvůli tomu v otevřeném dopise obrátil také předseda školské rady Základní školy K Milíčovu v Praze 4 Aleš Prokop. Podle něj rozhodnutí o omezení zkoušek na jediný termín děti i rodiče stresuje. "Jsme přesvědčeni, že o přijetí na školu by neměla ve větší míře rozhodovat nervozita anebo štěstí připravenosti dítěte na jednu sadu otázek, ale řádně a opakovaně změřené studijní předpoklady a znalosti," napsal.

Prokop upozornil na to, že na základě obav vzniklo v poslední době několik petic. Sám založil jednu, kterou podepsalo dosud 112 lidí. K další petici s názvem Dejte nám druhou šanci! se připojilo zhruba 2780 a ke třetí 1430 lidí. Ve všech signatáři vyzývají ministra, aby zachoval i letos dva termíny zkoušek.

"Celou dobu příprav na jednotnou přijímací zkoušku jsme byli ujišťováni o tom, abychom se nestresovali, že dva termíny jsou skvěle vymyšlený systém, jak udělat maximum pro to, abychom se dostali na vysněnou střední školu. A že se nemusíme tedy ničeho obávat," stojí v textu petice Dejte nám druhou šanci!. Podle nich se o omezení zkoušek na jeden termín rozhodlo v tichosti a vůči uchazečům je to nespravedlivé.

Prokop ve svém dopise upozornil, že kvůli zavřeným školám jsou nyní děti doma, kde všechni nemají ideální podmínky k učení. "Vedle sociální nepohody se navíc musí umět vypořádat s novými výukovými formami, které se na nich teprve jejich kantoři učí. Zatímco na některých školách úspěšně běží on-line výuka a konzultační hodiny, jinde může být učivo zadávané jen strohým e-mailovými oznámeními, co se kde mají naučit, zopakovat bez ohledu na denní dobu," uvedl Prokop.

Zdůraznil, že děti se na přijímací zkoušky připravují nezřídka řadu měsíců dopředu bez jakékoliv pomoci ze strany školy. Využívají přípravné kurzy, které si musí platit, a nyní kvůli situaci kolem koronaviru ani neznají přesný termín zkoušek.

Podle schválené mimořádné úpravy pro letošní rok se přijímací zkoušky na střední školy uskuteční nejdříve 14 dnů po znovuotevření škol, které jsou od 11. března uzavřeny kvůli koronavirové pandemii. Zkoušky budou v jednom termínu. Uchazeči budou psát jako obvykle test z češtiny a matematiky. Plaga věří, že se školy otevřou v druhé polovině května. Záležet to bude hlavně na ministerstvu zdravotnictví.

Dotazník k výuce na dálku

Děti - kyberšikana - generace x

Společnost Kalibro, jež se zaměřuje na srovnávací testy a průzkum školství, zjišťuje, jak dobře online výuka funguje. Chce tím dát školám i státu zpětnou vazbu. Prosí proto rodiče, učitele, žáky a studenty o vyplnění tohoto krátkého anonymního dotazníku. (Pokud mají rodiče více dětí ve školním věku, nechť vztahují své odpovědi k tomu dítěti, se kterým tráví v současné době výukou na dálku nejvíce času.) 

Pokud byste měli zájem o uspořádání tohoto šetření v rozšířené verzi přímo ve škole, kterou navštěvuje vaše dítě, ozvěte se na [email protected], případně telefonicky na číslo 724 05 83 83. 

Dotazník pro mladší žáky (1. - 5. ročník ZŠ, vyplňují s rodiči)

Dotazník pro starší žáky (6. - 9. ročník ZŠ, Gymnázia a ostatní SŠ)

Dotazník pro rodiče

Dotazník pro učitele

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy