Jeden termín přijímaček stresuje děti i rodiče, lidé podepisují petice za dva pokusy

ČTK ČTK
3. 4. 2020 16:24
Zhruba 4000 lidí podepsaly dosud petice za zachování druhého termínu přijímacích zkoušek na střední školy. Podle mimořádné úpravy zákona, kterou už schválil parlament a podepsal prezident Miloš Zeman, budou mít letos uchazeči kvůli koronaviru na zkoušky místo dvou pokusů jeden. Podle signatářů petic je to nespravedlivé a nepřiměřeně přísné. Žádají proto o přehodnocení rozhodnutí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Na ministra školství Roberta Plagu (za ANO) se kvůli tomu v otevřeném dopise obrátil také předseda školské rady Základní školy K Milíčovu v Praze 4 Aleš Prokop. Podle něj rozhodnutí o omezení zkoušek na jediný termín děti i rodiče stresuje. "Jsme přesvědčeni, že o přijetí na školu by neměla ve větší míře rozhodovat nervozita anebo štěstí připravenosti dítěte na jednu sadu otázek, ale řádně a opakovaně změřené studijní předpoklady a znalosti," napsal.

Prokop upozornil na to, že na základě obav vzniklo v poslední době několik petic. Sám založil jednu, kterou podepsalo dosud 112 lidí. K další petici s názvem Dejte nám druhou šanci! se připojilo zhruba 2780 a ke třetí 1430 lidí. Ve všech signatáři vyzývají ministra, aby zachoval i letos dva termíny zkoušek.

"Celou dobu příprav na jednotnou přijímací zkoušku jsme byli ujišťováni o tom, abychom se nestresovali, že dva termíny jsou skvěle vymyšlený systém, jak udělat maximum pro to, abychom se dostali na vysněnou střední školu. A že se nemusíme tedy ničeho obávat," stojí v textu petice Dejte nám druhou šanci!. Podle nich se o omezení zkoušek na jeden termín rozhodlo v tichosti a vůči uchazečům je to nespravedlivé.

Prokop ve svém dopise upozornil, že kvůli zavřeným školám jsou nyní děti doma, kde všechni nemají ideální podmínky k učení. "Vedle sociální nepohody se navíc musí umět vypořádat s novými výukovými formami, které se na nich teprve jejich kantoři učí. Zatímco na některých školách úspěšně běží on-line výuka a konzultační hodiny, jinde může být učivo zadávané jen strohým e-mailovými oznámeními, co se kde mají naučit, zopakovat bez ohledu na denní dobu," uvedl Prokop.

Zdůraznil, že děti se na přijímací zkoušky připravují nezřídka řadu měsíců dopředu bez jakékoliv pomoci ze strany školy. Využívají přípravné kurzy, které si musí platit, a nyní kvůli situaci kolem koronaviru ani neznají přesný termín zkoušek.

Podle schválené mimořádné úpravy pro letošní rok se přijímací zkoušky na střední školy uskuteční nejdříve 14 dnů po znovuotevření škol, které jsou od 11. března uzavřeny kvůli koronavirové pandemii. Zkoušky budou v jednom termínu. Uchazeči budou psát jako obvykle test z češtiny a matematiky. Plaga věří, že se školy otevřou v druhé polovině května. Záležet to bude hlavně na ministerstvu zdravotnictví.

Dotazník k výuce na dálku

Děti - kyberšikana - generace x

Společnost Kalibro, jež se zaměřuje na srovnávací testy a průzkum školství, zjišťuje, jak dobře online výuka funguje. Chce tím dát školám i státu zpětnou vazbu. Prosí proto rodiče, učitele, žáky a studenty o vyplnění tohoto krátkého anonymního dotazníku. (Pokud mají rodiče více dětí ve školním věku, nechť vztahují své odpovědi k tomu dítěti, se kterým tráví v současné době výukou na dálku nejvíce času.) 

Pokud byste měli zájem o uspořádání tohoto šetření v rozšířené verzi přímo ve škole, kterou navštěvuje vaše dítě, ozvěte se na [email protected], případně telefonicky na číslo 724 05 83 83. 

Dotazník pro mladší žáky (1. - 5. ročník ZŠ, vyplňují s rodiči)

Dotazník pro starší žáky (6. - 9. ročník ZŠ, Gymnázia a ostatní SŠ)

Dotazník pro rodiče

Dotazník pro učitele

 

Právě se děje

před 49 minutami

Při pádu z okna kladenské školy dnes zemřela dívka, okolnosti neštěstí vyšetřuje policie

Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici dnes ráno zemřela mladistvá dívka. Příčinu a okolnosti neštěstí vyšetřují policisté, řekla policejní mluvčí Michaela Nováková.

Záchranné složky na místo vyjížděly po 7:00. "Vzhledem k citlivosti případu nebudeme sdělovat další podrobnosti ani věk dívky," uvedla mluvčí.

Na místě zasahovala i záchranná služba. Přes veškerou snahu záchranářů dívka svým zraněním na místě podlehla, uvedla mluvčí Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech, tvoří se kolony

Dva kamiony uvízly dne ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit. Na uvolnění druhého se pracuje. Policisté na místě řídí dopravu kyvadlově. Vznikají ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
Další zprávy