Experti vymysleli nový delikt. Aby potrestali řidiče

Pavel Baroch
5. 4. 2008 0:00
Chtějí zamezit výmluvám motoristů na osobu blízkou
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Odborníci z expertní skupiny ministerstva dopravy vymysleli nový způsob, jak trestat řidiče, kteří se chtějí vyhnout pokutě a trestným bodům a vymlouvají se na to, že vozidlo neřídili oni, ale blízký příbuzný.

Vytvořili zcela nový správní delikt, který by se vztahoval pouze na tyto případy.

"Nebude to ani trestný čin, ani přestupek, ale správní delikt ve smyslu: Nevíte, kdo řídí vaše auto, s nímž ohrožoval bezpečnost silničního provozu," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Na příbuzné se vymlouvají tisíce motoristů

Trik s příbuznými je mezi řidiči masově využíván. Jen v Praze se na osobu blízkou na úřadech vymlouvalo více než deset tisíc řidičů, kteří tak díky tomu obvykle nedostanou pokutu ani trestné body.

Téměř po celé délce Střešovické ulice platí čtyřicítka. Magistrát Prahy vyzývá radnici Prahy 6, aby zvážil její opodstatněnost.
Téměř po celé délce Střešovické ulice platí čtyřicítka. Magistrát Prahy vyzývá radnici Prahy 6, aby zvážil její opodstatněnost. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Nejčastěji se řidiči odvolávají na příbuzné, když kamery zachytí jejich auto, jak jelo na červenou anebo příliš rychle.

"Je to nešťastné, nejlepší by bylo to odstranit," řekl nedávno ředitel republikové dopravní policie Martin Červíček. Pokud by se návrh expertů z odborné komise dostal až do zákona, znamenalo by to, že napříště by motorista, který odmítne sdělit šoféra svého auta, dostal pokutu. O její výši se experti zatím nedohodli.

"Trestné body by za to nebyly," poznamenal mluvčí Hanzelka. Dodal, že při tvorbě nového deliktu "Nevíte, kdo řídí vaše auto" se odborníci inspirovali v Holandsku a ve Švýcarsku.

Napřed komise, potom parlament

Podle Hanzelky ovšem zatím není vůbec jisté, zda se speciální správní delikt nakonec v českém právním řádu vůbec objeví.

Policejní kontrola v Dlouhopolsku.
Policejní kontrola v Dlouhopolsku. | Foto: Ondřej Besperát

Na návrhu se totiž zatím shodla jenom část expertní skupiny, která na podnět ministra dopravy Aleše Řebíčka připravuje návrhy na změnu dopravních předpisů a trestů za jejich porušení.

Rozhodující slovo bude mít nakonec parlament. "Je samozřejmě otázka, jak to ve dkončí ve sněmovně," poznamenal Hanzelka.

Nejčastějším protiargumentem je, že nutit majitele vozidla, aby prozradil, kdo řídil jeho vůz, je útokem na Listinu základních práv a svobod, podle níž může každý odmítnout vypovídat, pokud by tím vystavil stíhání sebe nebo osobu blízkou.

"Ve světě se s tím také nějak vyrovnali, jsou to vyspělé demokracie a také tam mají Základní listinu práv a svobod," řekl Aktuálně.cz dopravní expert Stanislav Huml, který je rovněž členem komise.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

teď

Křetínský a Tkáč zvýšili podíl v britské poštovní firmě Royal Mail

Investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče zvýšil podíl v britské poštovní společnosti Royal Mail na 17,03 z dosavadních 16,03 procenta. Uvedl to v oznámení určeném pro Londýnskou akciovou burzu (LSE).

Vesa do Royal Mail vstoupila loni v květnu, kdy získala 5,35 procenta akcií. Svůj podíl postupně zvyšovala a loni v srpnu se stala největším akcionářem v podniku, který v roce 1516 založil panovník Jindřich VIII. Royal Mail se zaměřuje hlavně na přepravu poštovních zásilek.

Od vstupu Vesy do Royal Mail akcie britského podniku výrazně posílily, neboť společnost využila boomu prodeje na internetu v době pandemie covidu-19. Zatímco loni na začátku května se akcie Royal Mail obchodovaly zhruba za 1,60 libry, nyní se jejich cena pohybuje kolem 4,90 libry. To znamená růst o více než 200 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy