Praha - Amerického prezidenta Baracka Obamu, který přijel do Prahy podepsat spolu s ruskou hlavou státu Dmitrijem Medveděvem smlouvu od odzbrojení, by mohl napadnou jen pomatenec.
Alespoň si to myslí bezpečnostní expert a bývalý náčelník vojenské zpravodajské služby Andor Šandor.
Předem připravený útok podle něj Obamovi nehrozí.
"Připravit atentát by vyžadovalo promyšlenou akci a také spojence na našem území. Toho času na přípravu bylo ale opravdu velmi málo. Co bych nevyloučil je, že může dojít k útoku nějakého pomatence," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
O bezpečnost státníků se v metropoli stará pět tisíc policistů. V pohotovosti je jak řadoví policisté, tak tajní agenti a specialisté.
Aktuálně.cz: Probíhá podle Vás z hlediska bezpečnosti všechno podle plánu? Nebo způsobilo mírné zpoždění v programu policii komplikace?
Myslím, že vše probíhá zatím naprosto standardně. Bezpečnostní opatření jsou opravdu obrovská, nikdy taková v České republice nebyla.
A.cz: Jak probíhá ochrana dvou takto střežených politiků? Kolik mají bodyguardů?
Oba prezidenti dostanou jednoho bodyguarda z české strany, který je chrání tělesně. Jde vždy o jednoho z nejlepších bodyguardů v zemi. Pak se kolem chráněných osob vytváří prstence vlastních ochránců. Těch je několik a mají mezi sebou rozestupy, které se mění podle potřeby.
Když tu byl například George Bush, měl na 450 vlastních ochránců. Je to komplexní systém, který začíná od bodyguarda a končí vrtulníky armády, které chrání vzdušný prostor.
A.cz: Hrozí Obamovi nějaká reálná bezpečnostní hrozba?
Určitě ne. Připravit atentát by vyžadovalo promyšlenou akci a také spojence na našem území. Toho času na přípravu bylo ale opravdu velmi málo. Co bych nevyloučil je, že může dojít k útoku nějakého pomatence.
Prostě člověka, který to viděl někde ve filmu, nebo četl. Jak ale říkám, systém ochrany je tak obrovský, že pravděpodobnost útoku je opravdu malá.
A.cz: Lze z pohledu vnějšího pozorovatele říct, jaký je nejrizikovější moment této návštěvy?
Nejrizikovější věc je, když státník buď plánovitě, nebo neplánovitě vystoupí na veřejnosti. To vždycky způsobí ochrance potíže. V tomto případě je ale ten program tak striktně naplánovaný, že se to nestane. Nemůže vystoupit do prostoru, který by nebyl předem prověřen.
Setkání se odehrávají pouze v uzavřených místnostech. Momenty, kdy státníci vysedají z vozidel a jdou do hotelu nebo míst jednání, jsou tak neprodyšná, že je pravděpodobnost, že by se něco stalo, minimální.
A.cz: Že se bude summit konat v Praze, se Češi dozvěděli přeci jen na poslední chvíli. Měla podle Vás policie a tajné služby šanci se na to dostatečně připravit?
Myslím si, že ano. Kdyby to nestihly, tak by návštěva nemohla proběhnout. V mnohém policii usnadnilo práci to, že se tu státníci nezdrží dlouho a nebudou vystupovat veřejně. Navíc my samozřejmě nevíme, kdy ve skutečnosti přijely týmy probrat celou záležitost s policií a tajnými službami. Americké tajné službě pomohlo například to, že už tu Obama byl. V zásadě věděli, do čeho jdou. Nadto je Česká republika považována za relativně bezpečnou zemi.
Z tohoto pohledu si myslím, že nebyl žádný problém.
A.cz: Jak podle vašeho názoru probíhá spolupráce mezi ruskou a americkou stranou? Jak si myslíte, že spolu vycházejí?
Ruská ochranka odpovídá za ruského prezidenta a americká za amerického. Myslím si, že rozpory tam nejsou. Nemají důvod k tomu, aby byli proti sobě, nemají na tom žádný zájem.