Expert o masakru: Takových vražd bude v Česku přibývat

Lenka Smyčková
8. 3. 2009 16:50
Rozhovor s psychiatrem Zdeňkem Bašným o hromadné vraždě v Petřvaldu
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Bleskově

Petřvald - Sedmitisícovým Petřvaldem na Karvinsku otřásl případ jedné z nejbrutálnějších masových vražd v novodobé české historii.

Dvaačtyřicetiletý cizinec v noci ze soboty na neděli zastřelil na rodinné oslavě svou bývalou přítelkyni, její rodiče a jejího současného přítele.

Pak obrátil zbraň proti sobě. Nyní leží s vážnými poraněními v nemocnici. Lidé v Petřvaldu spekulují o motivu žárlivosti, policisté sbírají důkazy.

Psychiatr Zdeněk Bašný v rozhovoru pro Aktuálně.cz zvažuje, co mohlo vést pachatele k jeho činu a předvídá, že podobné události se v Česku budou opakovat.

"Obávám se, že je jen otázka času, kdy se takové činy rozšíří i u nás," uvedl expert v rozhovoru.

Zdeněk Bašný je jeden z předních českých psychiatrů a soudní znalec ve svém oboru. Mezi léty 1990 a 2005 byl ředitelem psychiatrické léčebny v Praze - Bohnicích.

A.cz: V Petřvaldu na Karvinsku zastřelil muž svou bývalou přítelkyni, její rodiče a současného druha. Lidé se ptají, jak je to možné. Mají na to psychiatři odpověď?

Soudní znalci obvykle posuzují dvě skutečnosti - zda byl pachatel schopen rozeznat společenskou nebezpečnost svého činu a zda byl schopen se ovládnout. Zde bych na základě dostupných informací tipoval, že o tom, co a proč dělá, věděl. Znal místo, kde se jeho oběti nacházejí, vzal zbraň a šel tam. Vypadá to promyšleně.

Zřejmě mu život bez bývalé partnerky připadal nesnesitelný nebo se chtěl pomstít. Druhá otázka je, jestli se mohl ovládnout. Existuje možnost, že trpěl nějakou psychiatrickou poruchou, nezvládl emoční rozpoložení nebo byl pod vlivem omamných látek. To by mohlo odbrzdit ten akt.

A.cz: Dá se tedy říct, že v obdobných případech vrah spíše dlouho plánuje, než že by jednal v nepříčetnosti?

Tak jednoduše se to říct nedá. To je velmi individuální. Například u takzvané rozšířené sebevraždy zabije člověk, trpící těžkými depresemi, své blízké a potom sebe. Myslí si, že oni trpí stejně jako on a že je před tímto utrpením smrtí ochrání. Případ z Petřvaldu ale tipuji spíše na vícenásobnou vraždu než rozšířenou sebevraždu.

A.cz: Proč pachatelé několikanásobných vražd obracejí následně zbraň proti sobě?

Většina aktů v lidském životě má své příklady. Tyto případy, kdy někdo řeší situaci například postřílením mnoha lidí a pak sebevraždou, známe z médií. Ukazuje se, že tyto mediální příklady jsou velmi nebezpečné. Někteří lidé se na jejich základě můžou rozhodnout jednat podobně.

A.cz: Lidé si ale myslí, že něco takového „se může stát jen v Americe". Myslíte si, že je Česká republika v tomto skutečně bezpečnější, že takové případy u nás zůstanou ojedinělými?

Obávám se, že je jen otázka času, kdy se takové činy rozšíří i u nás. Samozřejmě jistou roli sehrává, že u nás například nemá tolik lidí zbraně jako ve zmíněných USA. Velkou roli ale hraje právě zmíněný globalizující se svět informací.

U dětí pozorujeme narůstající brutalitu, s jakou řeší své problémy. Nebo třeba pozorujeme, že když se v médiích objeví nějaký bizarní případ sebevraždy, někdo ji poté zopakuje.

A.cz: Naprostá většina pachatelů masových vražd jsou muži. Čím to je?

Muži mají pravděpodobně větší sklony k násilnému řešení konfliktu. Jsou to historicky bojovníci.

A.cz: Z případů podobných tomu z Petřvaldu vyplývá, že nejčastěji takto lidé řeší rodinné nebo vztahové problémy. Proč právě tyto vyvolávají tak silné emoce:

Láska a nenávist zkrátka patří k lidskému životu. Nicméně, ve společnosti stále více řešíme konflikty radikálněji, agresivněji. Mám takový dojem, že ve společnosti je stále větší sklon k agresivnímu vyřizování věcí - ať už těch rodinných, ale třeba obchodních. A zatímco dříve se lidé jen porvali, dnes třeba vytáhnou zbraň.

 

Právě se děje

Další zprávy