Karel Schwarzenberg převezme jedno z nejvyšších státních vyznamenání Ukrajiny

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 4. 2021 11:36
Bývalý ministr zahraničí a poslanec TOP 09 Karel Schwarzenberg v úterý převezme z rukou ukrajinského velvyslance v Praze Jevhena Perebyjnise jedno z nejvyšších státních vyznamenání Ukrajiny, Řád knížete Jaroslava Moudrého 2. třídy, informoval mluvčí TOP 09 Vladan Vaněk. Exministra řádem loni v srpnu vyznamenal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Karel Schwarzenberg.
Karel Schwarzenberg. | Foto: Radek Bartoníček

Řád dostal za významný osobní příspěvek k posílení mezinárodní prestiže Ukrajiny, rozvoji spolupráce mezi státy a za plodné veřejné aktivity. Schwarzenberg se v ukrajinských médiích těší pověsti obránce Ukrajiny před Ruskem, vedle desítek dalších evropských politiků figuruje na černé listině, kterou Rusko vytvořilo v odvetě za západní sankce za anexi Krymu a konflikt v Donbasu.

"Karel Schwarzenberg aktivně podporuje svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny stejně jako její euroatlantické aspirace a rozvoj demokratické společnosti v zemi," uvedl Vaněk v pozvánce na ceremoniál, který se odehraje na ukrajinském velvyslanectví v Praze.

Čestný předseda TOP 09 navštívil Kyjev v době proevropské revoluce, kdy vyjádřil podporu evropskému směřování země. Stále důsledně odsuzuje ozbrojenou ruskou agresi proti Ukrajině a nezákonnou okupaci Ruskem Krymu a části Doněcké a Luhanské oblastí na východní Ukrajině, doplnil.

Zelenskyj loni se stejným odůvodněním jako v případě Schwarzenberga udělil týž řád slovenskému diplomatovi, místopředsedovi Evropské komise Maroši Šefčovičovi. Ten se jako eurokomisař svého času výrazně angažoval v jednáních o prodloužení přepravy ruského plynu přes Ukrajinu.

Schwarzenberg se v ukrajinských médiích těší pověsti obránce Ukrajiny před Ruskem; list Ukrajinska pravda připomínal, že exministr jako jeden z prvních svého času přirovnal jednání ruského prezidenta Vladimira Putina při zabrání Krymu k počínání Adolfa Hitlera v letech 1938 a 1939 a zabrání Sudet. Schwarzenberg se zasazoval také za dodávky západních zbraní Ukrajině, čelící v Donbasu na východě země separatistům podporovaných ruskými jednotkami. Moskva dlouhodobě jakoukoliv účast v konfliktu popírá.

Schwarzenberg jako opoziční poslanec vybízel vládu a Sněmovnu, aby se distancovaly od projevu prezidenta Miloše Zemana, který v Parlamentním shromáždění Rady Evropy radil Kyjevu, aby se dohodl s Moskvou na kompenzacích za zabrání Krymu Ruskem. Co vyvolala Zemanova slova na Ukrajině, přirovnal Schwarzenberg k situaci někdejšího Československa za mnichovské okupace a v roce 1938.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy