Exekuce zahltily soudy a podle expertů bude hůř

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
2. 2. 2009 8:05
Problémy se splácením půjček má každý desátý Čech v produktivním věku
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Soudy u nás loni nařídily podle předběžných odhadů víc než půl milionu exekucí. Problémy se splácením mají lidé i firmy. Obchodní oddělení soudů jsou exekučními návrhy zavalena.

Letošek bude pravděpodobně ještě horší, přišla ekonomická krize a propouštění. Právě změna či ztráta místa jsou podle statistik nejčastějšími příčinami problémů se splácením půjček.

"Exekuce teď představují pro soudy neuvěřitelný nápor. Počet rok od roku roste," potvrzuje prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník.

Restituce nahradily exekuce

Stejně jako v devadesátých let zahlcovaly soudy tisíce restitučních sporů, teď se časy mění. "Restituce jsou pryč, vystřídaly je exekuce."

Nařízené exekuce v ČR

  • Rok 2001 - 4302
  • Rok 2002 - 57 954
  • Rok 2003 - 132 469
  • Rok 2004 - 155 156
  • Rok 2005 - 270 480
  • Rok 2006 - 309 457
  • Rok 2007 - 427 800

Zdroj: Exekutorská komora ČR

Pomoc dlužníkům

Poradna při finanční tísni, o.p.s.

Zelená linka: 800 722 722 (v provozu každé pracovní pondělí od 8.30h do 12h a od 13h do 17.30h)

E-mail: [email protected]

Podle Lichovníka navíc nejsou exekuce pro soudce jednoduchá, rychlá práce, jak by se mohlo zdát. "Exekuce není jenom samotné její nařízení, které jednoduché je. Problémy jsou až pak, když se účastník začne bránit," vysvětluje Lichovník.

Počet nařízených exekucí dramaticky stoupá. V roce 2006 přesáhl jejich počet 309 tisíc, v roce 2007 to už bylo 427 tisíc. Za loňský rok ještě přesná čísla nejsou. Odborníci ale očekávají, že nových exekucí bude hodně přes půl milionu.

Nesplacených úvěrů je o třetinu více

Soukromý registr dlužníků, vedený sdružením Solus, už eviduje víc než tři čtvrtě milionu spotřebitelů, kteří mají se splácením problémy.

"Počet záznamů vzrostl meziročně o více než třetinu. Problémy se splácením tak má nebo v uplynulých třech letech měl každý desátý Čech v produktivním věku. Celkem dluží spotřebitelé členským společnostem přes 14,7 miliard korun. Průměrná dlužná částka po splatnosti činila 19 632 korun," uvedlo v tiskové zprávě sdružení.

Stejně tak stoupá i počet záznamů v registru firem, které neplatí své závazky.

Výhledy dlužníků i věřitelů komplikuje současná finanční krize a rostoucí nezaměstnanost. "Právě ztráta místa nebo jeho změna je nejčastější důvod, který lidi přivede do problémů se splácením dluhů," říká ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal.

Dluhy nejčastěji pocházejí ze spotřebitelských úvěrů, ať už je poskytují úvěrové společnosti nebo firmy.

O služby podobných poraden je stále větší zájem. "Od našeho založení se na nás obrací stále víc lidí. Vidíme, jaká je ekonomická situace, a proto jsme od letoška otevřeli novou pobočku v Ostravě," dodává Šmejkal.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Předseda FAČR Malík měl pozitivní test na koronavirus

Předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Martin Malík měl dnes pozitivní test na koronavirus. Je v izolaci a úterního mimořádného jednání výkonného výboru se stejně jako jeho další členové zúčastní přes videokonferenci.

"Na základě příznaků z druhé poloviny víkendu absolvoval Martin Malík během pondělí test na onemocnění covid-19, jehož vyhodnocení se ve večerních hodinách ukázalo jako pozitivní. Předseda je tak v karanténním režimu," řekl novinářům tiskový mluvčí FAČR Michal Jurman.

I přes nemoc podle něj Malík bude v úterý pracovat a zúčastní se plánovaného jednání výkonného výboru, který se bude zabývat situací po rezignaci místopředsedy Romana Berbra a členky výboru Dagmar Damkové.

Oba odstoupili poté, co propukla kauza údajné korupce a ovlivňování výsledků zápasů. Berbr je nejvýše postavenou osobou v aféře a minulou neděli byl jako jeden ze čtyř lidí poslán do vazby.

V kauze je celkem obviněno 20 osob v souvislosti s údajným ovlivňováním výsledků prostřednictvím rozhodčích. Kriminalisté tvrdí, že vše řídila organizovaná zločinecká skupina. Podle médií mělo jít hlavně o utkání Vyšehradu, který v sezoně 2018/19 postoupil ze třetí do druhé ligy. Zápasy měly být ovlivňovány i za účelem sázek.

Výkonný výbor byl se měl v úterý také zabývat komisí rozhodčích, kterou na začátku minulého týdne v reakci na aféru rozpustil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy