Tuhého jsem obviněním z brutálního úniku informací nechtěl poškodit, hájil se exdetektiv Komárek

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 12. 2017 14:44
Případem Komárka, který čelí obžalobě ze zneužití pravomoci úřední osoby, se začal zabývat Okresní soud pro Prahu západ.
Jiří Komárek.
Jiří Komárek. | Foto: Krumphanzl Michal

Praha - Bývalý detektiv Jiří Komárek u soudu zopakoval, že policejního prezidenta Tomáše Tuhého nechtěl nijak poškodit, když ho loni v červnu obvinil z "brutálního" úniku informací. Jednal prý ve veřejném zájmu, chtěl upozornit na stav Policie ČR a Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Případem Komárka, který čelí obžalobě ze zneužití pravomoci úřední osoby, se začal zabývat Okresní soud pro Prahu západ. Tuhý žádá jako náhradu nemajetkové újmy 50 tisíc korun.

Komárek v loňském roce patřil k hlavním kritikům reorganizace části policie, při které se Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Útvar odhalování korupce a finanční kriminality sloučily do Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Kvůli změnám Komárek od sboru odešel. Policii v té době opustil i jeho tehdejší nadřízený a ředitel ÚOOZ Robert Šlachta, který bude u soudu vypovídat jako svědek. Oba odchod vysvětlovali tím, že podle nich byla reorganizace účelová.

V případu, o kterém Komárek mluvil, šlo o to, že z telefonu, který dříve používali Tuhého blízcí, unikaly informace o vyšetřování údajně zmanipulovaných IT zakázek. Ukázalo se však, že inspekce uvedla do záznamu o zahájení vyšetřování nesprávný směr komunikace a SMS naopak přišla na zmíněný telefon. Prošetřování bylo v době, kdy Komárek výrok pronesl, odloženo.

Komárek hned na počátku své výpovědi uvedl, že se vinen necítí. Nepopřel, že výrok o Tuhém pronesl. "Ne ale v úmyslu znevěrohodnit osobu policejního prezidenta jako jednu z osob odpovědnou za reorganizace části policie," popřel slova obžaloby. Podle svých slov chtěl upozornit na "špatný" stav policie a inspekce. Ve své obsáhlé výpovědi zmínil například policejní úniky vyšetřované v rámci kauz Vidkun a Berreta.

Zopakoval, že reorganizace byla spuštěna za účelem odstranění Šlachty a rozprášení ÚOOZ. Jeho cílem však nebylo zastavit reorganizaci, pouze zahájit diskusi. To, že byla reorganizace přínosná, podle něj není pravda.

U soudu vypovídal i žalobce z olomouckého vrchního státního zastupitelství, který řekl, že Komárkovi předal usnesení o odložení prověřování Tuhého. Měl prý informace, že se Tuhý o kauzu zmanipulovaných zakázek zajímá, což mu připadalo nestandardní. Chtěl, aby Komárek zjistil, zda se věc neprolíná s jinými kauzami, jež útvar prověřoval. Soud vyslechl i státní zástupkyni Jarmilu Ošlejškovou, která podezření z úniků v kauze dozorovala.

Tuhý žádá jako náhradu nemajetkové újmy 50 tisíc korun. Soudu dnes řekl, že se výrokem cítí poškozený, zasáhl prý do jeho pracovního i osobního života. "Moje děti byly konfrontovány vrstevníky, bylo to velmi nepříjemné," řekl policejní prezident.

Zastal se i sloučení útvarů, které se podle něj řešilo už od roku 2008. "Organizační změna neměla přispět k tomu, aby se cokoliv zrušilo," dodal Tuhý.

 

Právě se děje

Další zprávy