EU pozastavila dotace jen Agrofertu, uvedla Dostálová. Svá slova upřesnil i Oettinger

Domácí Kateřina Frouzová ČTK Domácí, Kateřina Frouzová, ČTK
Aktualizováno 13. 12. 2018 16:52
Evropské dotace byly do vyjasnění problému pozastaveny pouze Agrofertu, záležitost se netýká celé České republiky, uklidňovala ve čtvrtek ráno ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO). Komisař EU pro rozpočet Günther Oettinger přitom předchozí den řekl, že Česko nedostane vůbec žádné dotace, dokud se situace kolem údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) nevyjasní. Mluvčí komise však ve čtvrtek upřesnila, že se jedná jen o dotace pro Agrofert.
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. | Foto: Ludvík Hradilek

"Platby, o kterých mluvil komisař Oettinger v Evropském parlamentu, se týkaly pouze Agrofertu, a ne celé České republiky," uvedla deníku Aktuálně.cz mluvčí Evropské komise.

Původní vyjádření eurokomisaře, že stop stav platí pro celé Česko, české poslance překvapilo. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) od rána ujišťoval, že se neproplacení bude týkat pouze těch dotací, které souvisí s Agrofertem.

Babiš se sejde s Junckerem

O situaci kolem dotací pro Česko bude ve čtvrtek český premiér Andrej Babiš jednat s předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem. Ten mu chce objasnit, jak došlo ke zmatkům ohledně neproplácení eurodotací. Podle zdrojů Aktuálně.cz mu chce potvrdit, že se stop stav týká pouze dotací pro firmy z holdingu Agrofert, a to kvůli nevyjasnění údajného Babišova střetu zájmů. Český premiér je na summitu v Bruselu.

"Platební a certifikační orgán ministerstva financí rozhodl, že nebude žádosti o platby spojené s Agrofertem zasílat Evropské komisi k proplacení," potvrdil Hamáčkova slova mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

"Toto opatření umožní Evropské komisi zajistit plynulé platby do České republiky za jakékoliv další výdaje a vyloučí se ohrožení proplacení dalších žádostí," vyvracelo ministerstvo Oettingerova slova, že byly Česku pozastaveny veškeré dotace od EU.

Později upřesnilo, že se rozhodnutí týká všech výdajů souvisejících s Agrofertem bez ohledu na datum. Zatím jde o jeden projekt spolufinancovaný z EU za zhruba 2,9 milionu korun. Rozhodnutí zároveň automaticky neznamená, že dotace pro tuto skupinu budou hrazeny ze státního rozpočtu.

V pondělí budou ministři věc řešit na vládě. "Mluvil jsem s premiérem a řekl mi, že v pondělí na vládě o tom budeme diskutovat," řekl pro Aktuálně.cz ministr vnitra Jan Hamáček. Klíčové podle něj je právě to, aby nebylo ohroženo vyplácení pro celou Českou republiku.

Polčák: Požádám komisi o vyjasnění situace

Komisař EU pro rozpočet Günther Oettinger přitom ve středu večer uvedl, že Evropská komise nehodlá vyplácet České republice žádné dotace. Dodal, že od 2. srpna, kdy platí nová pravidla posuzování střetu zájmů, nebyly Česku vyplaceny zatím žádné peníze.

"Chceme tu věc komplexně vyjasnit, abychom vyloučili střet zájmů, a proto rozhodně nebudeme provádět žádné platby z rozpočtu 2018 a 2019," uvedl eurokomisař. "V dopise (zaslaném ČR) jsme řekli, že pokud nebude z našeho pohledu situace vyjasněná, nebude vyjasněný střet zájmů, nemáme v úmyslu žádné prostředky vyplácet," dodal.

Europoslanec za STAN Stanislav Polčák uvedl, že chce nejasnosti po komisi co nejrychleji objasnit. "Podle stenozáznamu vystoupení komisaře Oettingera existuje pochybnost, zda nedošlo k pozastaveni čerpání evropských fondů pro celou ČR, nejen pro Agrofert. To by byl nejhorší možný důsledek pro naši zemi. Hodlám interpelovat Evropskou komisi, aby se to vyjasnilo."

Mezitím však už mluvčí komise uvedla dosavadní slova na pravou míru. Neproplácení dotací se má týkat pouze firem z holdingu Agrofert.

Výplaty dotací standardně probíhají

"Chtěli bychom ubezpečit všechny, kteří žádali Státní zemědělský intervenční fond o dotace, že výplaty probíhají standardním způsobem," ujistil fond.

Vyplácení dotací, zjednodušeně řečeno, funguje na principu, že peníze posílá firmám - například Agrofertu - stát, tedy Česká republika, která pak žádá o proplacení těchto výdajů EU. Ze slov ministrů vyplývá, že v případě Agrofertu tedy do vyřešení situace nebude Česko zpětně proplacení výdajů požadovat.

Toky peněz poskytnutých České republice z rozpočtu EU řídí Platební a certifikační orgán ministerstva financí, který také o proplácení dotací unii žádá.

Pozastavení vyplácení dotací oznámil Oettinger během středeční debaty v Evropském parlamentu. Poslanci řešili rezoluci vyzývající komisi mimo jiné právě k zastavení poskytování dotací holdingu Agrofert, který Babiš loni v únoru převedl do svěřenských fondů. Hlasovat by o ní měli dnes.

"Chápu pozici Evropské komise. Pokud někdo dotace vyplácí, tak chce, aby s nimi bylo nakládáno v souladu s pravidly. A pokud tomu tak není, tak má právo tu podporu zastavit," řekla ve čtvrtek ve sněmovně místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Do Česka přijedou auditoři EU

Evropská komise také oznámila, že se chystá začátkem příštího roku poslat do Česka auditory, kteří prověří, zda při čerpání dotací v několika programech nebyla porušována pravidla. Audity by měly zkoumat finanční období let 2007 až 2013 i dobu od roku 2014 do letošního srpna, tedy do chvíle, než začala platit nová úprava v posuzování střetu zájmů. Podle Oettingera by se měly prověřovat české dotace čerpané v rámci programů rozvoje venkova, politiky soudržnosti a sociální politiky.

Babiš opakovaně tvrdí, že kvůli evropským dotacím pro firmy koncernu Agrofert není ve střetu zájmů, protože Agrofert, který dříve vlastnil, vložil do svěřenského fondu a nemá na něj žádný vliv. Studie právní služby Evropské komise dospěla ale koncem listopadu k závěru, že český premiér z činnosti Agrofertu stále profituje.

Dokud se nevyřeší možný střet zájmů Babiše, nebude unie Agrofertu vyplácet dotace, říká komisař EU | Video: ČTK
 

Právě se děje

před 55 minutami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: Domácí
Další zprávy