Evropská unie rozhodne o trestu pro Česko kvůli Faltýnkovi. Pokuta 22 milionů hrozí za souběh funkcí

Domácí Domácí
16. 8. 2018 9:55
Úřad pokutu udělil za to, že Faltýnek byl v dozorčí radě fondu a zároveň ve vedení Agrofertu a zemědělského výboru. Na případ upozornil server Neovlivni.cz.
Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek.
Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek. | Foto: ČTK

Brusel - Evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF by měl v nejbližší době rozhodnout o pokutě 22 milionů korun, kterou Česko dostalo kvůli roli Jaroslava Faltýnka (ANO)  v Agrofertu a jeho působení ve státních strukturách. Na případ upozornil server Neovlivni.cz.

Faltýnek zasedal v dozorčí radě fondu, který dotace rozděloval, a současně byl ve vedení Agrofertu a zemědělského výboru ve sněmovně. Příjemcem evropských dotací byl mimo jiné i holding Agrofert, který spadá do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše.

Česko kvůli pokutě loni v létě vyvolalo smírčí řízení. "Je to vnímané jako vysoce citlivá věc. Právě proto, že se to týká premiéra členské země. Navíc premiéra, jehož dotaci označil OLAF jen před pár měsíci za podvod. Rozhodnutí je na spadnutí, řeší se už jen politické souvislosti," řekl serveru Neovlivni.cz bruselský zdroj obeznámený s případem.

Oficiálně ale Evropská komise termín, kdy vydá verdikt ohledně 22milionové pokuty, na dotaz Neovlivní.cz nesdělila.

Mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu Vladimíra Nováková už dříve řekla, že v případě neúspěchu ve smírčím řízení je Česká republika připravena vyvolat soud.

Obhajoba Česka podle serveru stojí na tom, že Faltýnek i přes svoji "trojroli" žádné dotace nestandardní cestou přihrávat nemohl a nemohl fakticky nic ovlivnit.

Pokuta úřadu se týká období 2014 až 2015, kdy Agrofert inkasoval na dotacích 1,5 miliardy korun. Podle bruselských úředníků byl v té době Faltýnek ve střetu zájmů. "GŘ AGRI se proto domnívá, že střet zájmů skutečně existuje," stojí v dokumentu, který má server k dispozici. 

Poté co se případem kolem Faltýnka začala Evropská komise zabývat, tak opustil jak Státní zemědělský intervenční fond, tak i vedení Agrofertu. "Já to hodnotím jako nesmysl, protože dozorčí rada státního podniku vůbec nemá vliv na rozdělování dotací," řekl v reakci na vyšetřování Faltýnek v České televizi. 

OLAF vydal nepříznivé stanovisko i pro Babiše v kauze padesátimilionové dotace na Čapí hnízdo. Kvůli dotaci pro Čapí hnízdo je obviněno 11 lidí. Kromě premiéra Babiše je obviněna i část jeho rodiny a předseda poslaneckého klubu ANO Faltýnek.

Vladimír Piskáček: Je v zájmu nás všech, abychom si zprávu od OLAF mohli přečíst | Video: Tomáš Cetkovský
 

Právě se děje

Další zprávy