Evropa přišla o 300 milionů ptáků, mizí i ti čeští

Pavel Baroch
21. 7. 2012 12:00
Na vině je intenzifikace zemědělství včetně nadměrného používání chemikálií
Intenzifikace zemědělství je hlavním důvodem, proč z krajiny mizí polní ptactvo.
Intenzifikace zemědělství je hlavním důvodem, proč z krajiny mizí polní ptactvo. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Z evropské přírody zmizelo za posledních třicet let na 300 milionů ptáků. Tento údaj je o to závažnější, že nejde o žádné mimořádně vzácné druhy, ale o běžné ptactvo, které žije v zemědělské krajině.

Vyplývá to z nejnovějších výsledků sčítání, které organizovaly mezinárodní sdružení BirdLife International a European Bird Census Council.

Razantní úbytek polních ptáků se nevyhýbá ani Česku.

"Mezi lety 1982 a 2011 jsme přišli například o více než půl milionů strnadů obecných," řekl ředitel renomované České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. Uvedl, že uplynulý rok nepřinesl žádné pozitivní překvapení.

"Přestože vývoj našich populací se od zemí v západní Evropě liší a na počátku 90. let minulého století jsme zaznamenali krátkodobý obrat k lepšímu, od poloviny devadesátých let úbytek polních ptáků pokračuje," dodal Vermouzek, podle něhož česká krajina přichází i o skřivany, čejky nebo chocholouše.

Viníkem je průmyslové zemědělství

Hlavní příčinnou radikálního úbytku polního ptactva na starém kontinentu je intenzifikace zemědělství včetně nadměrného užívání chemikálií a s ním spojené poškozování ekosystémů.

V některých částech Evropy je naopak velkým ekologickým problémem to, že zemědělci půdu opouštějí. Některé ptačí druhy totiž potřebují ke svému životu právě vhodně upravovanou krajinu.

Čísla o razantním úbytku polních ptáků zveřejnily mezinárodní organizace v době, kdy se diskutuje o "zelené" reformě Společné zemědělské politiky Evropské unie.

Ornitologové vyzývají Brusel, aby kromě produkce potravin splňovalo zemědělství rovněž krajinářskou a ekologickou funkci. Navrhují, aby dotace a další odměny dostávali jen ti farmáři, kteří hospodaří s příznivým vlivem na ochranu přírody.

Čejka chocholatá.
Čejka chocholatá. | Foto: Česká společnost ornitologická

Indikátor stavu přírody

Ptáci jsou podle ornitologů jedněmi z nejlepších indikátorů stavu přírody.

Takzvaný index ptáků zemědělské krajiny je složen z populačních trendů 37 druhů, přičemž 22 z nich ubývá, jen 6 přibývá, dalších 6 je stabilních a u 3 druhů nejsou výsledky dostatečně průkazné pro jednoznačné stanovení trendu.

Celkově ukazuje tento index pokles počtu polního ptactva v Evropské unii o 52 procent oproti roku 1980. Petr Voříšek z České společnosti ornitologické uvedl, že to je už osmá aktualizace populačních trendů.

"S každou aktualizací výsledků vycházíme z kvalitnějších dat, s každou takovou aktualizací se ale zároveň potvrzuje bezprecedentní úbytek ptáků zemědělské krajiny," řekl Voříšek.

Foto: Ondřej Besperát

"Proč by mělo někomu vadit, že jsme přišli o 300 milionů ptáků? Čím dál více si uvědomujeme přímý i nepřímý význam přírody pro kvalitu našich životů i pro ekonomiku. Ignorujeme-li přírodu, pak to děláme jen k naší vlastní škodě," poznamenal Richard Gregory z britské Královské společnosti na ochranu ptáků.

Ozeleňme zemědělství

Podle zemědělského specialisty Tresse Robijse z BirdLife International není možné tento negativní vývoj ignorovat. A Společná zemědělská politika by měla projít "ozeleněním". 

"Nová data o úbytku polních ptáků by měla vrátit debatu k tomu důležitému: k vážně míněné vůli přeměnit Společnou zemědělskou politiku EU tak, aby neškodila přírodě," konstatoval Robijs.

 

Právě se děje

před 49 minutami

MMF zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok, varoval ale před rozdíly v jednotlivých zemích

Mezinárodní měnový fond (MMF) zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok na 4,9 procenta, zatímco dosud čekal růst o půl procentního bodu nižší. Uvedl to v úterý v aktualizaci svého jarního výhledu. Fond ale varoval, že ekonomika se zotavuje nerovnoměrně, což je podle něj důsledek slabého postupu očkování proti covidu-19 v některých zemích. Výhled na letošní rok měnový fond ponechal beze změn a nadále počítá s šestiprocentním růstem, který do značné míry jen smazává loňský rekordní propad způsobený pandemií.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu eur (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů eur. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy