Ptáci už mizí dokonce i z lesů, ornitologové neví proč

Pavel Baroch
20. 11. 2011 10:35
Česká příroda přišla odhadem o 10 milionů ptáků, úbytek pokračuje
Foto: Archiv

Praha - Česká příroda už nepřichází jen o ptáky, kteří obývají zemědělskou krajinu, ale rovněž o ptactvo v lesích.

Ukazuje to aktuální analýza, kterou zveřejnila Česká společnost ornitologická. Jenže zatímco u zemědělských druhů ornitologové znají příčiny jejich úbytku, u lesních ptáků to nevědí.

Za posledních 30 let tak z české přírody zmizelo podle odborných odhadů už zhruba 10 milionů ptáků.

"Situace s lesními ptáky se nezhoršila z roku na rok," řekl Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické. "Ale letos jsme poprvé udělali hlubší analýzy. Zatímco do poloviny devadesátých let lesních ptáků přibývalo, za posledních 15 let se jejich početnost pomalu, ale vytrvale snižuje."

Co stojí za úbytkem lesních ptáků, ovšem odborníci dosud nevědí. "Do detailů bych se opravdu nepouštěl, bylo by to hodně spekulativní," řekl Aktuálně.cz Vermouzek.

Čejka chocholatá.
Čejka chocholatá. | Foto: Česká společnost ornitologická

Mizí nejpočetnější druhy

Letošní rok podle ornitologů potvrdil dosavadní negativní trend ve vývoji počtu českého ptactva. Z přírody přitom mizí především ty nejpočetnější druhy.

"Rok 2011 nepřinesl pozitivní překvapení," konstatoval Vermouzek. "Ptáků u nás stále ubývá, nejhůře jsou na tom ptáci zemědělské krajiny a nezdá se, že by se dařilo negativní trend zastavit. Stále přicházíme o skřivany, čejky, chocholouše  nebo strnady obecné."

Ptáci jsou dobrým indikátorem stavu životního prostředí. Rychle reagují na jeho změny. Pokud se podmínky pro některý druh zlepší, rychle se to projeví. Jenže v Česku je trend spíše opačný.

Vrabců je už jen polovina

Týká se to například i vrabce domácího, který kdysi patřil mezi hlavní polní škůdce a nejrozšířenější ptáky českých měst. To už ovšem dávno neplatí. Vrabců je čím dál méně.

Graf ukazuje, jak ubývá vrabců domácího:

Foto: ČSO

Podle aktuálních dat České společnosti ornitologické jich žije v zemi už jen zhruba polovina v porovnání se stavem před třiceti lety.

Sterilní zemědělská krajina

Mezi hlavní důvody úbytku ptáků patří změny v hospodaření v zemědělské krajině, která se stává pro ptactvo sterilní. Víceméně slouží jen k tomu, aby se na ní něco pěstovalo.

Foto: Ondřej Besperát

"Stejně by se daly plodiny pěstovat třeba ve vaně," poznamenal ornitolog Vermouzek. Například počty skřivana polního se od počátku 80. let minulého století snížily o více než 35 procent, čejky chocholaté dokonce skoro o 90 procent.

Ptactvu vadí i zabetonovávání krajiny výstavbou nových satelitů nebo supermarketů či skladišť nebo budování nových dálnic a silnic. Nezanedbatelný vliv má i globální oteplování.

 

Právě se děje

Další zprávy