Ptáci už mizí dokonce i z lesů, ornitologové neví proč

Pavel Baroch
20. 11. 2011 10:35
Česká příroda přišla odhadem o 10 milionů ptáků, úbytek pokračuje
Foto: Archiv

Praha - Česká příroda už nepřichází jen o ptáky, kteří obývají zemědělskou krajinu, ale rovněž o ptactvo v lesích.

Ukazuje to aktuální analýza, kterou zveřejnila Česká společnost ornitologická. Jenže zatímco u zemědělských druhů ornitologové znají příčiny jejich úbytku, u lesních ptáků to nevědí.

Za posledních 30 let tak z české přírody zmizelo podle odborných odhadů už zhruba 10 milionů ptáků.

"Situace s lesními ptáky se nezhoršila z roku na rok," řekl Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické. "Ale letos jsme poprvé udělali hlubší analýzy. Zatímco do poloviny devadesátých let lesních ptáků přibývalo, za posledních 15 let se jejich početnost pomalu, ale vytrvale snižuje."

Co stojí za úbytkem lesních ptáků, ovšem odborníci dosud nevědí. "Do detailů bych se opravdu nepouštěl, bylo by to hodně spekulativní," řekl Aktuálně.cz Vermouzek.

Čejka chocholatá.
Čejka chocholatá. | Foto: Česká společnost ornitologická

Mizí nejpočetnější druhy

Letošní rok podle ornitologů potvrdil dosavadní negativní trend ve vývoji počtu českého ptactva. Z přírody přitom mizí především ty nejpočetnější druhy.

"Rok 2011 nepřinesl pozitivní překvapení," konstatoval Vermouzek. "Ptáků u nás stále ubývá, nejhůře jsou na tom ptáci zemědělské krajiny a nezdá se, že by se dařilo negativní trend zastavit. Stále přicházíme o skřivany, čejky, chocholouše  nebo strnady obecné."

Ptáci jsou dobrým indikátorem stavu životního prostředí. Rychle reagují na jeho změny. Pokud se podmínky pro některý druh zlepší, rychle se to projeví. Jenže v Česku je trend spíše opačný.

Vrabců je už jen polovina

Týká se to například i vrabce domácího, který kdysi patřil mezi hlavní polní škůdce a nejrozšířenější ptáky českých měst. To už ovšem dávno neplatí. Vrabců je čím dál méně.

Graf ukazuje, jak ubývá vrabců domácího:

Foto: ČSO

Podle aktuálních dat České společnosti ornitologické jich žije v zemi už jen zhruba polovina v porovnání se stavem před třiceti lety.

Sterilní zemědělská krajina

Mezi hlavní důvody úbytku ptáků patří změny v hospodaření v zemědělské krajině, která se stává pro ptactvo sterilní. Víceméně slouží jen k tomu, aby se na ní něco pěstovalo.

Foto: Ondřej Besperát

"Stejně by se daly plodiny pěstovat třeba ve vaně," poznamenal ornitolog Vermouzek. Například počty skřivana polního se od počátku 80. let minulého století snížily o více než 35 procent, čejky chocholaté dokonce skoro o 90 procent.

Ptactvu vadí i zabetonovávání krajiny výstavbou nových satelitů nebo supermarketů či skladišť nebo budování nových dálnic a silnic. Nezanedbatelný vliv má i globální oteplování.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy