České tažné ptáky pobíjejí na Kypru, končí na talířích

Pavel Baroch
1. 10. 2011 11:10
Byznysu za miliony eur zatím padlo na půl milionu evropských ptáků, kvůli gurmánům
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Archiv

Praha/Larnaca - Stovky tisíc evropských ptáků, kteří se právě vydávají na cestu do teplých krajin, do svého cíle nikdy nedoletí.

Pobijí je lovci na Kypru. Ptáci pak skončí jako vyhledávaná pochoutka v restauraci. V tomto byznysu, kterému se zatím marně snaží zabránit ornitologové a další ochránci přírody, se odhadem točí miliony eur.

Mezi zabitými jsou i ptáci, kteří vyletěli do teplých krajin z Česka. Přes Kypr létají například skřivani nebo vlha pestrá.

"Touto východní trasou se vydávají desítky druhů z České republiky," řekl Aktuálně.cz Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické, která se zapojila do mezinárodní kampaně na ochranu migrujícího ptactva.

V Evropě přitom počty ptáků už roky klesají a Evropská unie úředně chrání všechny druhy. Jen v Česku podle propočtů ornitologické společnosti zmizelo za posledních třicet let z české krajiny více než 10 milionů ptáků.

Kypr leží na významné migrační trase.
Kypr leží na významné migrační trase. | Foto: www.hedvabnastezka.cz

Počítadlo: 494 505 mrtvých ptáků

Kyperský partner mezinárodní renomované organizace BirdLife International zveřejnil na svých webových stránkách online počítadlo, které ukazuje kvalifikovaný odhad nelegálního lovu ptactva během letošního podzimního tahu.

První údaj, který vychází z terénních pozorování členů BirdLife Kypr, udával, že od 1. do 11. září lovci do sítí nebo na lep chytili 89 225 ptáků.

Před týdnem to bylo 429 127 zabitých ptáků a v pondělí 3. října už 494 505. Počítadlo, které se aktualizuje jednou týdně, se zastaví až na konci měsíce.

"Vzhledem k tomu, že podzim je u nás hlavní loveckou sezonou, jsme si jisti, že pokud nedojde k okamžitému zastavení tohoto nelegálního zabíjení ptáků, číslo se ještě hodně zvýší," řekl Martin Hellicar, vedoucí kampaní kyperské pobočky BirdLife.

Ambelopoulia, kvůli níž na Kypru umírají stovky tisíc ptáků.
Ambelopoulia, kvůli níž na Kypru umírají stovky tisíc ptáků. | Foto: BirdLife Kypr

Delikatesa v restauracích

Důvodem lovu statisíců tažných ptáků je velká poptávka po oficiálně zakázané delikatese zvané ambelopoulia, která se z malých druhů ptáků připravuje.

V červenci se přitom v Larnace konala konference na téma ilegálního zabíjení ptáků, kterou její účastníci zakončili výzvou k přijetí účinných opatření, která by masové zabíjení ptáků na Kypru zastavila. Jenže zatím se tak nestalo.

Ochránci přírody proto znovu vyzvali kompetentní úřady, aby zasáhly proti restauracím, které ptačí lahůdku nabízejí. Zároveň požádali kyperská ministerstva vnitra a spravedlnosti, aby zakročila i proti nelegálním lovcům.

Za 25 dní petiční kampaně proti masovému zabíjení ptactva na Kypru se podařilo organizátorům shromáždit více než 7 tisíc podpisů od lidí z bezmála 60 zemí. 

Zastřelený dravec na Maltě.
Zastřelený dravec na Maltě. | Foto: BirdLife Malta

Malta před evropským soudem

Kvůli rozsáhlému a mnohdy i nelegálnímu lovu ptáků se před pár lety dostal k Evropskému soudu už jiný středomořský stát - Malta, kudy také vede migrační trasa mezi Evropou a ptačími zimovišti.

Na malé Maltě žije odhadem 12 tisíc lovců, což je v přepočtu na rozlohu nejvíc v Evropě. Malťané mohou na podzim legálně lovit desítky ptačích druhů a mají nejdelší lovnou sezonu v Evropě.

Kromě toho je na ostrově rozšířen nelegální lov. Střílení ptáků je tam roky takřka národním sportem. Lovci zabíjejí prakticky všechno, co jim přeletí před hlavní pušky. K zemi tak padají i chráněné druhy včetně dravců.

"Nelegální lov na Maltě nás vážně znepokojuje vzhledem k jeho rozsahu a také kvůli nedostatku účinných zásahů vlády proti nim," řekl před časem Angelo Caserta, regionální ředitel Evropské divize BirdLife International v Bruselu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vítězem festivalu Írán:ci se stal snímek Róná, Azímova matka

Vítězným snímkem festivalu Írán:ci se stal celovečerní film Róná, Azímova matka afghánského režiséra Džamšída Mahmúdího působícího v Íránu. Cenu diváků získal Zámek snů, jehož režisérem je Rezá Mirkarimi, jedna z nejuznávanějších postav soudobé íránské kinematografie. Výsledky pořadatelé oznámili v pražském kině Světozor. Festival představující íránskou celovečerní, dokumentární i krátkou tvorbu se v úterý a ve středu přesouvá do Brna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy