Eurokomisař kárá Česko: Politici si uzurpují fondy EU

Tereza Šídlová
10. 10. 2012 11:20
Čeští politici příliš často mění důležité úředníky za "své" lidi, říká Johannes Hahn
Eurokomisař Johannes Hahn.
Eurokomisař Johannes Hahn. | Foto: bmwf.gv.at

Brusel - Eurokomisař pro regionální politiku Johannes Hahn, který má na starosti mimo jiné pozastavené operační programy Doprava nebo Severozápad, má pro Česko važný vzkaz.

Správa evropských dotací se tady příliš podřizuje politice a příslušní úředníci se mění s každou politickou garniturou, ačkoli jejich vyškolení platí Brusel, říká Hahn.

Po všech problémech s čerpáním unijních peněz je to právě tento přístup, který podle něj Česko musí změnit pro příští finanční období EU 2014-2020.

"Klíčová je kontinuita úředníků, kteří mají na starosti strukturální fondy. My tyto lidi vyškolíme, jak fondy spravovat, investujeme do nich nejen peníze, ale i personální zdroje, pak ale přijde změna v (české) vládě a ti lidé jsou vyměněni. Dokonce jsem zažil výměny i v případě předávání ministerstva v rámci jedné politické strany," podivil se eurokomisař pro Aktuálně.cz v Bruselu.

"Klíčová je stabilita a kontinuita, to je téma, které zdůrazňujeme při vyjednáváních s Českou republikou pro další období. Samozřejmě budeme diskutovat i o počtu operačních programů," dodal Hahn, který v těchto dnech pořádá v Bruselu tzv. Open days o regionální politice.

Během nich se mluví hlavně o příštím sedmiletém rozpočtu EU, a tím i o fondech. Sedmadvacítka se totiž pře o seškrtání rozpočtu, ve kterém by pak zbylo míň peněz na dotace pro chudší regiony EU. Eurokomisař prosazuje "realistický rozpočet" a fondy vidí jako nástroj růstu a vytváření pracovních míst.

Rath Česku prospívá

Hahn v případě Česka a jeho problémů s čerpáním evropských peněz zdůrazňuje hledání rovnováhy mezi politickým vedením a expertní administrací fondů.

„Je potřeba najít rovnováhu mezi politickým vedením, které má mandát od voličů, což je v pořádku, ale také administrativou, která bude dostatečně zkušená, aby přeměnila ideje do konkrétních akcí," uvedl Hahn s tím, že se to týká i dalších "nových" členských zemí EU.

Kam ale také míří jeho rady, lze ilustrovat na nejkřiklavějším českém příkladu zneužívání evropských dotací politiky, byť jde o příklad z regionu.

Jeho hlavním hrdinou je exhejtman David Rath, kterého mimo jiné za zneužívání evropských fondů čeká soud. Když Rath přišel na hejtmanství, okamžitě vyměnil svého vyslance v Bruselu, tedy funkci, která má na starosti převážně unijní fondy. Jím jmenovaný Marek Semerád, který navíc za tuto funkci pobíral nebývale vysoký plat, už v pozici po Rathově zatčení skončil.

Zatčení Ratha údajně Česku pomáhá k nápravě reputace v EU. "Není to jen negativní zpráva o Česku. Naopak se tu na to díváme jako na pozitivní posun v tom, že se v Česku něco mění," řekl Aktuálně.cz jeden z euroúředníků, který má na starosti fondy. Vzhledem k ustáleným pravidlům komunikace v unijních institucích si však nepřál být jmenován.

České potíže s již rozběhnutými operačními programy však nekončí. Momentálně jich je pozastaveno sedm, většina z nich spadá právě pod Hahna. Česku hrozí, že kvůli špatnému čerpání přijde až o dvacet pět miliard korun.

V těchto dnech probíhají v Bruselu jednání o výši těchto sankcí. Češi se je snaží snížit. Eurokomisař však nechtěl komentovat, zda se to podaří. Jen uvedl, že k obnovení plateb u pozastavených programů může dojít ještě letos. 

 

Právě se děje

Další zprávy