Praha - Druhým dnem sužuje silný vítr střední a západní Evropu. Počet obětí stoupl dohromady v Česku, Polsku, Německu a Rakousku už na čtrnáct.
Tři oběti má počasí na svědomí v Polsku. Jeden řidič zahynul pod spadnutým stromem, jednoho zabily plechy, které vypadly z kamionu, a jedna žena se otrávila poté, co vítr způsobil tzv. zpětný tah v komíně jejího domu. Informovalo o tom Rádio Impuls.
Čtyři lidé už v sobotu zahynuli v Rakousku, pět v Německu a dva v České republice.
Čtěte podrobnosti o sobotě: Vichr zabil už dva lidi. Oba ve Středočeském kraji
Během odpoledne začala od západu Českou republikou procházet druhá vlna vichřice. Na Šumavě a na Milešovce dosahoval vítr místy rychlosti až 145 km/h.
Odpoledne obnovila energetická společnost ČEZ dodávky více než dvou třetinám odběratelů v Česku. Bez proudu bylo ještě dopoledne sto tisíc odběratelů.
"Odpoledne bylo bez elektřiny na 27 tisíc odběratelů, po 16. hodině jen něco pod dvacet tisíc," potvrdil Aktuálně.cz Ladislav Kříž, tiskový mluvčí ČEZ. "Další výpadky však nejsou vyloučeny. Ve Středočeském kraji totiž opravy navečer komplikoval silný vítr. Lze však očekávat, že většina poruch bude odstraněna během dneška a bez dodávky až do pondělí by mohlo zůstat jen několik tisíc zákazníků," dodal.
Bez dodávek elektřiny jsou stále i někteří zákazníci společnosti E.ON na jihu Čech a na Vysočině.
Čtěte podrobnosti: Čerstvá předpověď: Emma duje v Čechách, míří na Moravu
Nechoďte do lesů
Zatímco Českou republikou prochází druhá frontáln vlna, lidé sčítají škody.
Česká pojišťovna odhaduje, že po sobotě dostane na pět tisíc hlášení o škodách za více než 100 milionů korun.
Nejvíce byly podle prvních odhadů pojišťovny zasaženi klienti v západních Čechách, jenom z Plzeňského kraje čeká firma zhruba dva a půl tisíce pojistných hlášení. Hodně telefonátů podle mluvčího Václava Bálka přišlo také z jižních, východních a středních Čech a ze severní Moravy.
Čtěte více: Tisíce poškozených Emou se hlásí pojišťovnám
Menší ztráty, než se čekalo, odhadují Lesy ČR. Během víkendového řádění vichřice Emma podnika zaregistroval škodu ve výši několika set tisíc kubických metrů.
"Oproti pěti milionům metrů krychlových, které zničil hurikán Kyrill, není škoda až tak vysoká," řekl Aktuálně.cz mluvčí českých lesů Zdeněk Drahný.
"Chtěl bych ale apelovat na obyvatele, aby se v následujících dnech lesům vyhýbali. Nachází se tam spousta napůl vyvrácených nebo zavěšených stromů, které je třeba odstranit," dodal.
Blog klimatologa Radima Tolasze: Emma od začátku do hořkého konce |
Večer bude klidnější
Před 13. hodinou odpolední byla nejvážnější situace na Milešovce a na Šumavě, kde Emma dosahuje v nárazech síly až 145 kilometrů v hodině. V nižších polohách se nárazy pohybovaly v rozmezí 85 až 110 kilometrů v hodině.
"V současnosti Emma duje napříč celými Čechami a během dvou hodin dorazí na Moravu," uvedla před 13. hodinou pro Aktuálně.cz meteoroložka Dagmar Honsová.
Zklidnění podle ní přijde v podvečerních hodinách. Jeho první fáze nastane mezi šestou hodinou odpolední a desátou hodinou večerní, kdy bude vítr v nárazech silný nanejvýše 100 kilometrů v hodině. Zbytek noci by měl proběhnout bez obtíží.
Zesílí však opět v pondělí ráno. To bude na horách foukat čerstvý vítr osmdesátikilometrovou rychlostí. "V porovnání s víkendem už ale nepůjde o nic vážného," dodala Honsová.