Ekologové druhý den blokovali Šumavu, budou pokračovat

ČTK ČTK
16. 7. 2011 22:24
Ekologové jsou proti kácení, správa parku tím chce předejít větším škodám
Foto: Hnutí Duha

Modrava - Ekologičtí aktivisté v sobotu druhý den blokovali lokalitu Ptačí potok u Modravy na Šumavě. Brání tak kácení stromů napadených kůrovcem. Pokračovat chtějí i v neděli.

Podle Jaromíra Bláhy z Hnutí Duha nemá správa Národního parku Šumava ke kácení udělenou výjimku a nemá zpracovaný vliv na významnou lokalitu NATURA 2000.

Park ale tvrdí, že kácení je v souladu se zákonem i stanoviskem ministerstva životního prostředí. Dřevorubci zatím nepřišli.

"Je zde 21 lidí. Zatím se ale v lokalitě, o kterou nám jde, nic neděje," řekl přírodovědec Mojmír Vlašín, který společně s dalšími aktivisty brání napadené stromy. V sobotu se podle Vlašína na místo přijeli podívat i politici, konkrétně poslanec za Věci veřejné Viktor Paggio a bývalý poslanec za Stranu zelených Přemysl Rabas. Oba podle Vlašína aktivisty podpořili

"V okolí dřevorubci kácejí, ale jde o místa v zásahových zónách, podél cyklostezky. Tady se ještě nikdo neukázal," popsal Vlašín.

Na místo blokády se dostavili policisté. Na ty se obrátili sami aktivisté, aby prošetřili, jestli už pokácené stromy nebyly podťaty v rozporu se zákonem. "Jenže zatím ani nevíme, která firma tady kácela, a tedy jestli káceli o své vůli, nebo to bylo nařízení vedení parku," doplnil Vlašín.

Místo lesa holina...

Podle ekologických aktivistů je v místě, kde by se mělo kácet a kde žijí chráněné druhy zvířat, označeno na 3000 stromů. Jejich vykácením by vznikla holina.

Fotogalerie: Škodí Šumavě víc kůrovec, nebo politici?

"Pokud někdo bude ohrožovat vlastní bezpečnost v označeném prostoru, zavoláme policii, aby zjednala pořádek. Metody Hnutí Duha jsou nepřípustné a my se jim musíme bránit," uvedl v tiskové zprávě ředitel parku Jan Stráský.

Podle něj park čekal na 15. července, aby vyhověl námitkám, že kácení ohrozí hnízdění tetřeva.

... ale prý ve veřejném zájmu

Podle Bláhy jde o druhou zónu, která byla dříve bezzásahová. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) tam sice kácení kůrovcem napadených smrků povolil, ale správa parku si podle Bláhy musí nechat k mýcení vypracovat od expertů vliv těžby na tamní faunu a floru, což prý neučinila. Park potřebuje také udělení české výjimky k použití technologií, které narušují strukturu a funkci ekosystému.

Fotogalerie: Jedy v národním parku

Správa parku ale trvá na tom, že musí v současném stavu nebývalé kůrovcové kalamity konat, aby ochránila další šumavské lesy a zabránila ještě větším škodám. Posuzování podle Natury 2000 by trvala do podzimu.

"Veřejný zájem na ochranu přírody v tomto případě hovoří jasně a v našem jednání nás jednoznačně podporuje město Kašperské Hory, Modrava i Plzeňský kraj, na jejichž území se lokalita nachází," uvedl mluvčí parku Pavel Pechoušek.

 

Právě se děje

Další zprávy