Osmadvacet bitevníků L-159 míří do USA, rozhodne vláda

Domácí Domácí
29. 11. 2013 14:09
"Reálnou možnost" stroje prodat potvrdil ministr obrany Vlastimil Picek.
L-159
L-159 | Foto: Aero Vodochody

Praha - Skoro deset let se jich ministerstvo obrany snažilo zbavit. Teď má pro 28 nepotřebných letounů L-159, pořízených za desítky miliard korun, konečně kupce. Zájem projevili v USA.

Svou účast na odprodeji potvrdil i největší výrobce letecké techniky v ČR AERO Vodochody a také ministr obrany Vlastimil Picek. Ten na tiskové konferenci prohlásil, že prodej musí ještě schválit vláda v demisi Jiřího Rusnoka.

Zatím všechny pokusy prodat zakonzervované stroje skončily fiaskem. Až vyjednávání s americkou firmou Draken International přineslo zlom. Američané mají zájem o 24 provozuschopných strojů a o čtyři na náhradní díly. Cena kontraktu se bude pohybovat od 434 milionů do 516 milionů korun.

Konečná cena bude vycházet z vybavení jednotlivých strojů. Ze získaných peněz by měl být financován vývoj nových armádních modelů L-159.

Vojenské letectvo mělo původně celkem 72 bitevníků, za které zaplatilo 51 miliard korun. Piloti ale potřebují jen zhruba třetinu z nich. Celkem 36 strojů je zakonzervováno.

Picek věří, že se obchod podaří dovést do zdárného konce. Smlouva se bude skládat ze dvou částí. Firma Draken International má nejprve odebrat prvních 12 letuschopných bitevníků a dva na náhradní díly. Pokud bude s jejich technickým stavem spokojena, využije opci na další stejně velký "balík" podzvukových letadel.

Základní cena každého z nabízených letadel je 15,5 milionu korun. Cena stroje se může navýšit o 1,4 milionu v případě, že bude mít funkční radar. Pokud kromě radaru bude v provozu i radiolokační výstražný přijímač, může se cena vyšplhat o 3,4 milionu.

Přestože prodejní cena letounů je mnohonásobně nižší, než za jakou je před lety česká armáda koupila, odpovídá jejich současné ceně na trhu, zjistilo Aktuálně.cz od jednoho z konstruktérů. 

Opce je ve smlouvě proto, že jsou bitevníky zakonzervovány ve speciálních obalech, a americká společnost si tak nemůže před koupí první várky zkontrolovat jejich technický stav.

Ministerstvo obrany návrh na schválení kontraktu předloží vládě v demisi nejpozději ve druhém prosincovém týdnu, uvedl Picek. Pokud s ním kabinet bude souhlasit, bude smlouva podepsána v lednu a v březnu by se mohla uskutečnit první dodávka nepotřebných letadel do USA.

Významný obchodní partner

Americká firma Draken International, o které se ve spojení s tímto obchodem spekulovalo již v minulosti, provozuje přes 50 různých stíhaček a proudových letounů a hlavně americkým vzdušným silám nabízí výcvik pilotů v reálných vzdušných bojích.

Aero Vodochody vidí hlavní přínos prodeje v získání významného partnera na americkém kontinentu. Slibuje si od toho zvýšení potenciálu prodeje letounů L-159 dalším možným uživatelům ve Střední a Jižní Americe.

L-159 je podle Aera pokročilý lehký bojový letoun navržený pro plnění široké škály úkolů počínaje akcemi proti pozemním a vzdušným cílům, přes hlídkové mise až po průzkumné lety.

V současné době je L-159A Vzdušnými silami Armády České republiky používán jako hlavní typ pro ničení pozemních cílů.

 

Právě se děje

Další zprávy