Dva Češi, příslušníci 601. skupiny speciálních sil, si ji zasloužili za službu v Afgánistánu. Udělení Bronzové hvězdy schvaluje americký prezident.
"Je to velice hodnotná medaile, asi čtvrté nejvyšší americké vyznamenání," řekl Ladislav Šticha, mluvčí Vojenského zpravodajství, kam česká elitní jednotka organizačně patří.
"Republika na vás může být právem hrdá," prohlásil velvyslanec USA Richard W.Graber. "Vaše schopnosti získaly respekt a úctu vojáků Spojených států, šli jste jim často příkladem."
Čeští vojáci velí kábulskému letišti
Čeští vojáci dnes přebírají velení nad mezinárodním letištěm v Kábulu. Velet budou 500 vojáků z 20 zemí.
Odpovědnost za vedení letiště budou mít příslušníci českého kontingentu, který působí v rámci Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti v Afghánistánu (ISAF), až do konce března.
Jde o první velení české armády v operaci mnohonárodních sil NATO na území Afghánistánu.
Podílet se na něm bude 47 vojáků Armády České republiky. Jsdou mezi nimi i specialisté služby řízení letového provozu, letecké informační služby, bezpečnosti letů nebo logistiky.
Velitelství NATO na letišti v Kábulu odpovídá za zabezpečení provozu letiště ve prospěch NATO i za zajištění civilního letového provozu.
V Kábulu budou šéfovat i čtyři Češky
Pod českým velením bude působit na 500 vojáků a specialistů z přibližně 20 členských států NATO a z Afghánistánu. Velitelem českého kontingentu a zároveň velitelem jednotek NATO na mezinárodním letišti v Kábulu bude plukovník Bohuslav Dvořák.
V novém kontingentu, který do Afghánistánu dorazil 25. listopadu, jsou také čtyři ženy a více než třetina jeho členů má zkušenosti ze zahraničních misí. Na místě by měl být do konce listopadu 2007.
|
Na kábulském letišti působí ještě dalších 20 českých vojáků, kteří se zde dlouhodobě podílejí na meteorologickém a ženijním zabezpečení provozu letiště a likvidují nevybuchlou munici a výbušniny.
V operačním prostoru sil ISAF v oblasti Kábulu je tak nyní celkem 67 příslušníků Armády České republiky.
Druhou lokalitou příslušníků české armády v silách ISAF je oblast Fajzábádu v severoafghánské provincii Badachšán, kde se naši vojáci společně s dánskými a německými podílejí na činnosti Provinčního rekonstrukčního týmu.
|
Klaus: V Afghánistánu posílíme
Dohromady v rámci sil NATO v Afghánistánu působí 150 českých vojáků.
Český prezident Václav Klaus navíc ve středu na summitu NATO v lotyšské Rize slíbil, že Česká republika zvýší v příštím roce svou vojenskou přítomnost v Afghánistánu o 50 procent na 225 lidí
Na neklidný jih země bude do britského sektoru vysláno 35 českých vojenských policistů. Kromě toho bude o deset vojáků posílen český chemický tým. Zbytek bude tvořit posílení české účasti ve Fajzábádu.
Rozšíření mise v Afghánistánu bylo klíčovým tématem rižského summitu vzhledem ke stupňujícímu se násilí ze strany povstalců hnutí Taliban především na jihu země. V současné době působí v ISAF asi 32.000 vojáků, podle velitele sil NATO Jamese Jonese jich ale aliance potřebuje dalších 2500.
Polsko v Rize potvrdilo, že do Afghánistánu pošle celkem 1000 vojáků, kteří budou k dispozici začátkem roku 2007.