Dva Češi dobývají Mount Everest. Rozhodne počasí

Petra Sasínová
28. 5. 2009 19:08
Dva čeští horolezci čekají pod nejvyšší horou světa na dobré počasí, aby mohli vylézt na vrchol

Káthamándú (Nepál) - Horolezci Libor Uher z Frýdku Místku a Petr Mašek z Mladé Boleslavi se pokoušejí vylézt na nejvyšší horu světa Mount Everest v Himálajích.

Podle posledních zpráv nyní čekají v táboře ABC pod vrcholem ve výšce 6400 metrů na příznivé počasí, které by jim umožnilo výstup. Mají naději, že takové počasí ještě přijde.

"Předpověď hlásí ještě jedno okno pro výstup na vrchol, tak uvidíme," telefonovali horolezci v úterý 26. května.

Ještě den předtím měli v plánu dorazit už ve středu do výškového tábora C2 ve výšce 7 700 metrů a během čtvrtku a pátku se pokusit nejvyšší horu světa zdolat. Aktuální předpověď totiž slibovala právě na tyto dny velmi dobré počasí. Pak se ale situace náhle zhoršila. Začalo sněžit a padaly laviny.

"Další změna. Jsme v ABC a ztvrdneme tady do pátku. Přišlo mohutné sněžení. Napadl asi jeden metr sněhu. Všude létají laviny," informoval v úterý zklamaný Uher. Čeští horolezci se chtějí pokusit vylézt na vrchol bez použití kyslíku.

To se letos zatím podařilo jen dvěma horolezcům, jednomu Němci a jednomu Norovi. Německý horolezec však zahynul při sestupu.

"O Norovi víme pouze to, po třech nocích v táboře C3, který je ve výšce 8 300 metrů, bojuje o život," hlásil osmatřicetiletý horolezec z Frýdku-Místku Libor Uher. Dodal, že mnoho horolezců z jiných expedic utrpělo vážné omrzliny.

Foto: Reuters

Pod vrcholem už zůstaly jen tři expedice

O výstup na vrchol světa se nyní spolu s českou expedicí pokouší také kolumbijská a srbská expedice. Další expedice už kvůli špatnému počasí a jiným problémům pokus o výstup vzdaly. Byly mezi nimi i další dvě české skupiny. Jedna dopadla velmi smutně.

Expedice, kterou sponzorovala těžařská společnost OKD, začala výstup symbolicky z hloubky černouhelného Dolu Paskov. Sedmačtyřicetiletý horolezec ze Stonavy Wieslaw Chrzaszcz zemřel v táboře pod Moutnt Everestem v sedmitisícové výšce. Kamarádi ho našli mrtvého ve stanu. Při pokusu zdolat osmitisícovou Annapurnu letos v dubnu zmizel další český horolezec - Martin Minařík.

Před rokem visel život horolezce na vlásku

  • Osmatřicetiletý horolezec z Frýdku-Místku Libor Uher si pod nejvyšší horou světa připomenul výročí svého nebezepečného pádu.
  • V neděli 10.5. to byl přesně rok od chvíle, kdy se s ním utrhlo lano při závěrečném slaňování Batizovskou próbou pod Gerlachovským štítem na Slovensku.
  • Strašný pád z velké výšky přežil díky tomu, že měl štěstí a dopadl do sněhu.
  • „Rád bych poděkoval své rodině i přátelům za podporu a pomoc při mé rekonvalescenci. Díky vynikající péči lékařů na mne pád nezanechal následky, které by mne omzeovaly ve sportu a výškovém lezení," vzkázal Uher z tábora pod nejvyšší horou světa.

Libor Uher telefonoval už 19. května, že se Wieslawovi ze Stonavy udělalo špatně. S touto českou expeicí se Uhrova skupina potkala v táboře C2. Stonavský horolezec ještě sestoupil do nižšího tábora, ale tam zemřel.

Kromě nepředvidatelného počasí v extrémních podmínkách se expedici v čele s Liborem Uhrem, který v roce 2007 úspěšně zdolal horu K2, postavily do cesty i jiné překážky.

Čínská vláda právě v době, kdy tam dorazili, na několik týdnů uzavřela území Tibetu a zakázala výstup. Horolezci se tedy rozhodli, že půjdou na jinou osmitisícovku, Annapurnu, kde by zatím prodělali i nezbytnou aklimatizaci.

Jakmile Čína zákaz zrušila, zamířili horolezci ihned na původní cíl výpravy - Mount Everest. Nejvýš zatím byli v táboře C2 ve výšce 7 700 metrů, ze kterého pak opět sestoupili.

"Zdravíme všechny z druhého výškového tábora C2," hlásili horolezci 18. května. "Šíleně tu fouká. Jsme zdravotně v pořádku, aklimatizujeme se. Spíme tu už druhou noc. Jídlo nám kvůli výšce nechutná, ale to je normální. Je to boj," vyslali zprávu telefonem.

Expedici opustili už tři lidé. Jan Behúň to plánoval, Radima Slívu a Petra Valchaře zaskočily zdravotní problémy.

 

Právě se děje

Další zprávy