Ďuriš: Mám důkaz, že mé odvolání připravoval právník Agrofertu. Natočily jej kamery

David Klimeš Marek Pokorný David Klimeš, Marek Pokorný
30. 5. 2016 15:41
Odvolaný ředitel dopravního podniku Jaroslav Ďuriš vyslyšel žádost primátorky Adriany Krnáčové, aby doložil své tvrzení, že jeho odvolání připravovali právníci Agrofertu. Ďuriš po deseti dnech uvedl, že oním advokátem byl Květoslav Hlína. Prý na to má nejen svědky, ale i záznamy z kamer dopravního podniku. Sám Hlína jakýkoliv podíl na Ďurišově výpovědi popřel. Do Ďuriše se opřela i primátorka Adriana Krnáčová, podle níž by měl popřemýšlet, co skutečně vedlo k jeho odvolání.
Dnes již bývalý ředitel pražského dopravního podniku Jaroslav Ďuriš. Ve firmě vydržel necelé tři roky
Dnes již bývalý ředitel pražského dopravního podniku Jaroslav Ďuriš. Ve firmě vydržel necelé tři roky | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Odvolaný ředitel Dopravního podniku Jaroslav Ďuriš tvrdí, že má důkazy, že jeho odvolání psali právníci Agrofertu. Konkrétně advokát Květoslav Hlína, který pro koncern Andreje Babiše pracuje.

O tom, že jeho odvolání před dvěma týdny "připravovali právníci Agrofertu, nikoli odpovědní zaměstnanci DPP", napsal již v rozlučkovém dopise, který poslal zaměstnancům. Na něj reagovala primátorka Adriana Krnáčová: "Chci jasný důkaz pro vaše tvrzení, pane Ďuriši. A chci ho hned.“

Ďuriš nyní po počátečním váhání v rozhovoru uvedl jméno. „Je to pan Hlína, právník, který pracoval a zacházel s mými citlivými osobními údaji,“ prohlásil.

Podle Ďuriše existuje „celá řada svědeckých výpovědí“, že právník Květoslav Hlína z advokátní kanceláře HSP & Partners byl v budově podniku. Dokládají to prý i záběry z kamer z 19. a 20. května. Ďuriš byl odvolán z funkce ředitele právě 19. května.

Pro Agrofert prý nedělal, ale chlubí se jím v referencích

„Žádal jsem, aby se inkriminovaný čas zablokoval, aby se to dalo kdykoliv dokázat,“ uvedl Ďuriš.

Deník Aktuálně.cz má reakci Hlíny z minulého týdne, kdy už se jeho jméno začalo zmiňovat v kuloárech. Ten rezolutně podíl na Ďurišově výpovědi popřel. „Na vzniku jakékoliv listiny související s ukončením pracovněprávního vztahu s panem Ďurišem jsem se nepodílel.“ Navíc dodal, že právní služby dopravnímu podniku ani nikdy neposkytoval.

Hlína protestuje i proti tomu, aby byl označován za „právníka Agrofertu“. „Právní službu společnosti Agrofert a.s. neposkytuji,“ prohlásil. Tomu ale odporuje pohled na stránky jeho advokátní kanceláře, kde je mezi referencemi na prvním místě právě Agrofert. Jsou tam však uvedeny i další firmy z Babišova holdingu jako Precheza, Fatra či Olma.

"Opakuji, že jsem dané záležitosti nebyl nijak účasten," dodal Hlína prostřednictvím e-mailu na opakovaný dotaz. Ke kamerovým záběrům se pak podle svých slov nedokáže vyjádřit, protože k nim nemá přístup.

"Má-li pan Ďuriš k dispozici mou podobiznu pořízenou kamerovým záznamem, pak zcela nepochybně protiprávně zasahuje do mé osobní integrity dle § 86 občanského zákoníku," podotkl s tím, že mu navíc uniká souvislost s kamerovým záznamem a "přístupem k osobním informacím pana Ďuriše".

Ať přemýšlí, kde pochybil

"Ať pan Ďuriš přijde s jasnými důkazy, nebo ať nelže a raději popřemýšlí, co skutečně vedlo k jeho odvolání. Hovořím o výběrovém řízení na nového investičního ředitele, jehož jméno bylo známo předem. Nebo třeba o znovuangažování pana Šnábla, který v minulosti dostal pofidérní odměnu 10 milionů korun," reagovala na Ďurišova slova primátorka Adriana Krnáčová. Radek Šnábl, bývalý expert ministerstva financí na arbitráže, dostal uvedenou odměnu za to, že domluvil úpravu splátkového kalendáře na dodávku tramvají pro dopravní podnik.

"Opravdu se pak ještě může někdo divit, že byl bývalý ředitel odvolán? To nemluvím o dalších manažerských pochybeních, neuspokojivých ekonomických výsledcích a nekoncepčnosti. A ještě si vymýšlet, že za jeho odvoláním stojí bůhvíkdo a že důkazem má být údajná přítomnost toho člověka v budově, kde pracuje několik tisíc lidí," dodala.

Vyšlo až napodruhé

Přestřelka o tom, kdo se podílel na výpovědi ředitele DPP, přichází potom, co Ďuriš skončil v čele největší městské firmy s 10 tisíci zaměstnanci, kterou Praha dotuje více jak 11 miliardami korun ročně.

Ďuriš byl v čele firmy od října 2013. Už minulý říjen usilovala primátorka Adriana Krnáčová (ANO) o Ďurišův konec. Nakonec ale návrh na dozorčí radě neprošel. Údajně i proto, že nad ním ještě drželo ochrannou ruku křídlo Radmily Kleslové.

Jeho odvolání tak Krnáčová prosadila až letos v květnu. Nejdříve z představenstva a poté i z vedení městské firmy. Novými členy představenstva dozorčí rada pak zvolila technického ředitele podniku Jana Šurovského a ředitele divize rozvoje a strategie České pošty Martina Gillara.

Nekonečný seriál Hlavní město unavuje. Je čím dál jasnější, že jedinou možností, jak tuto ostudu ukončit, je schůzka Andrej Babiš – Miroslav Kalousek. | Video: David Klimeš
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy