Důchody loni ve ztrátě několika miliard

Petr Holub
6. 2. 2007 0:00
Praha - Český stát nemá na důchody, které vyplácí. První údaje z minulého roku ukazují, že si penzijní systém připsal ztrátu čtyři miliardy.
Ministr Petr Nečas o bilanci sociálního pojištění raděj mlčí
Ministr Petr Nečas o bilanci sociálního pojištění raděj mlčí | Foto: Ludvík Hradílek

Příjmy z pojistného překročily 268 miliard, výdaje za důchody byly o dvě miliardy nižší. Důchodový účet tak v roce 2006 podle údajů České správy sociálního zabezpečení nepřekročil magickou hranici a zatím se nepropadl do deficitu. To ovšem platí pouze v případě, pokud se nepočítá šest miliard administrativních nákladů.

Bilance se zhoršuje už několik let a nutí politiky diskutovat o potřebě penzijní reformy. Zatím se však odhodlali pouze v roce 2004 k tomu, že zvýšili pojistné na důchody z 26 na 28 procent hrubé mzdy. Tyto peníze dostaly systém na dva roky do černých čísel, to však už od loňska neplatí.

Nízký deficit žádná reforma

Přesto statistika povzbudila levicové politiky k pozitivním výrokům: "I když trend není ideální, bude systém několik let udržitelný," hodnotí bilanci exministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD).

Foto: Aktuálně.cz

Ještě radikálnější byl komunistický expert Miroslav Opálka, podle kterého byl výsledek hospodaření důchodového systému tak dobrý, že nutnost reformy zpochybňuje: "Ministři neustále zdůrazňují, že už je důchodový systém neudržitelný a v krizi. Opak je pravdou. Čekají ho jen nutné parametrické úpravy."

Na rozdíl od něho Škromach připouští, že v delší perspektivě je reforma nutná. "Vím, že ministr Petr Nečas chce v důchodech navázat na spolupráci politických stran, jak fungovala před volbami. Konkrétní výzvu jsme ale zatím nedostali," říká.

Experti levice čerpají svůj optimismus především z toho, že současný ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas dokázal v prosinci vyplatit zálohy ve výši 5,6 miliard na lednové důchody, a přitom si na ně nemusel půjčit jako v minulém roce ministři ČSSD.

2008: minimální růst penzí

Očekávání ministerstva práce jsou mnohem méně optimistická. Aby bylo letos na důchody, musí se příjmy systému zvýšit o dvacet miliard. Důchodový účet přesto zůstane na nule jen tehdy, když stát doplatí veškeré administrativní náklady sociální správy.

Co se děje se sociálním pojištěním

2006 2005 2004 2003

Důchody v mínusu

Příjmy z pojistného 

268,5

250,1

235,8

202,8

Výdaje na důchody 

-266,3

-241,1

-225,2

-220,3

Bilance důchodového účtu

 2,2

 9,0

10,6

-17,5

Provozní výdaje ČSSZ

-6,2

-5,6

-5,3

-4,7

Celková bilance systému

-4,0

3,4

5,3

-22,2

Nemocenská v plusu

Příjmy z pojistného 40,8 37,7 35,8 33,3
Výdaje  na nemocenskou -32,8 -31,7 -29,6 -34,3
Bilance nemocenské 8,0 6,0 6,2   -1,0

Zdroj: ČSSZ

"Musíme také počítat s tím, že zvýšení důchodů v roce 2008 bude minimální, tedy ve výši, jak vládě nařizuje zákon," dodává vrchní ředitel pro oblast sociálního pojištění Jiří Král. To by například při dvouprocentní inflaci a pětiprocentním růstu mezd znamenalo zvýšení jen o 3,5 procenta, tedy o polovinu méně než letos.

Exministr Zdeněk Škromach: Reforma je potřeba, ale ne hned
Exministr Zdeněk Škromach: Reforma je potřeba, ale ne hned | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Experti upozorňují, že takové tempo bude možné udržet pouze ve chvíli, kdy ekonomika poroste pětiprocentním tempem jako dosud.

Mlčení nad nemocenskou

Ministr Nečas bilanci důchodové správy nekomentuje. Důvodem je druhá část bilance,  podle níž se na nemocenském pojištění podařilo vydělat o osm miliard víc, než se vyplatilo.

Příznivý výsledek zajistila systémová chyba vlády Vladimíra Špidly. Jeho ministři v roce 2004 snížili nemocenské dávky, pojistné však nechali v dosavadní výši. Podnikatelé tak ročně platili o šest až osm miliard korun víc, než bylo potřeba. Jak upozorňuje Miroslav Opálka z KSČM, stát tuto částku rozpouští v jiných kapitolách.

Slabinu měl odstranit nový zákon o nemocenské, který zaručoval, že systém případné přeplatky po prvním lednu 2007 podnikatelům vrátí. Podle předpovědi ministerstva financí by tak podnikatelé v letošním roce vydělali sedm až deset miliard.

Zabránila tomu však první Topolánkova vláda, která na podzim prosadila, že se platnost zákona ještě o rok odloží. Ministři se raději vyhýbají debatě o opatření, které jim po vzoru sociálnědemokratických předchůdců umožní utrácet 10 miliard navíc.

 

Právě se děje

Další zprávy