Výplaty dávek přes sKarty definitivně skončily

Ekonomika Ekonomika
28. 2. 2014 12:40
Lidé nemusí sKartu vracet, úřad ji ale doporučuje znehodnotit.
Foto: Česká spořitelna

Praha - Úřad práce ČR ve čtvrtek definitivně přestal vyplácet dávky přes takzvanou sKartu. Všichni příjemci tak budou opět dostávat peníze od státu buď přímo na svůj účet, nebo poštovní poukázkou (složenkou).

Lidé nemusí sKartu vracet, úřad ji ale doporučuje znehodnotit. Do konce dubna si mohou vybrat zbývající peníze na pobočkách České spořitelny zdarma. V současné době eviduje úřad 277 549 platných sKaret.

Jako poslední přestali dávky přes sKartu dostávat příjemci státní sociální podpory (rodičovský příspěvek, přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, porodné, pohřebné) a dávek pěstounské péče. Už v lednu skončila přes sKartu výplata dávek v oblasti zaměstnanosti (podpora v nezaměstnanosti, podpora při rekvalifikaci), podpora zdravotně postiženým (příspěvek na mobilitu, příspěvek na péči) a dávek hmotné nouze (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení).

Kolik si stát připlatí?

"Ukončení systému vyjde stát na 5,24 milionu korun, z toho si tři miliony vyžádá vydávání nových průkazů pro osoby se zdravotním postižením. Zbývající náklady se týkají informačních dopisů a poštovného," říká Bílková.

V této částce ale není započtena kompenzace za předčasné zrušení projektu. Česká spořitelna, která na základě smlouvy s ministerstvem práce a sociálních věcí sKarty připravila a provozovala, žádala po státu téměř 204 milionů jako náhradu dosavadních výdajů. Jednání stále probíhají.

"V nejbližší době plánujeme setkání s novou ministryní Marksovou - Tominovou, na kterém budeme jednat o mechanismu narovnání. Do té doby nebudeme situaci kolem sKaret komentovat," řekla online deníku Aktuálně.cz Klára Pačesová z tiskového oddělení České spořitelny.

Nezapomeňte nahlásit změnu

Už v listopadu odeslal úřad téměř 270 tisíc informativních dopisů, ve kterých vysvětlil držitelům sKarty, jak mají postupovat a jak bude probíhat její postupné zrušení.

"Lidé, kteří dosud nenahlásili změnu způsobu výplaty či neaktualizovali adresu, by tak měli učinit co nejdříve," upozorňuje generální ředitelka Úřadu práce Marie Bílková. Změnu by měli nahlásit zejména lidé, kteří z karty vybírali hotovost v bankomatu nebo platili kartou v obchodech.

"Ty, kteří sKartu využívali a změnu doposud nenahlásili, kontaktuje Úřad práce ČR průběžně, tedy i v těchto dnech, aby si ověřil jejich aktuální adresu. Pokud se osobní kontakt nepodaří, odešle úřad těmto klientům doporučeně oficiální výzvu. Jestliže na ní nezareagují ve stanovené lhůtě, tedy do osmi kalendářních dnů ode dne převzetí, zastaví úřad výplatu dávek," dodává Bílková.

Průkaz OZP do konce dubna

U osob se zdravotním postižením, kterým slouží speciální sKarta zároveň jako průkaz OZP, je klíčové datum 30. duben 2014.

"Bez ohledu na to, jaká je na ní uvedená platnost, k výše uvedenému dni skončí všechny. Jejich držitelé si tak budou muset na příslušném kontaktním pracovišti Úřadu práce zajistit výměnu této speciální sKarty za nový náhradní průkaz OZ," upřesňuje Bílková.

V případě, že se rozhodnou osobně navštívit úřad práce kvůli oznámení o změně způsobu výplaty dávek, dostanou na místě i nový průkaz OZP, jehož platnost se odvíjí od doby platnosti lékařského posudku, nejdéle však do konce roku 2015. Za vystavení nového dokladu nebudou lidé nic platit.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Do Afghánistánu se přesouvají bojovníci IS ze Sýrie či Libye

Rusko zaznamenalo přesun bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS) ze Sýrie, Libye a dalších zemí do Afghánistánu. Novinářům to ve středu řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu, jenž zároveň uvedl, že Rusko poskytne Tádžikistánu vojenskou pomoc, pokud bude země kvůli dění v sousedním Afghánistánu ohrožena.

"Samozřejmě doufáme, že v Afghánistánu dojde k nějakému konsensu a smíření mezi etniky. Zároveň však vidíme, jak se tam aktivně přemísťují (…) z různých regionů, včetně Sýrie či Libye jednotky Islámského státu," prohlásil Šojgu.

Radikální islamistické hnutí Tálibán zahájilo v květnu - tedy v době, kdy začala mezinárodní koalice stahovat ze země své zbývající vojáky - masivní ofenzivu proti vládním silám. Obsadilo od té doby rozsáhlá venkovská území a klíčové hraniční přechody se sousedními zeměmi. Tvrdí, že má pod svou kontrolou 90 procent hranic země, což vláda v Kábulu popírá.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Smartwings v říjnu obnoví leteckou linku do Dubaje

Tuzemská letecká skupina Smartwings obnoví od 20. října přímé spojení do Dubaje ve Spojených arabských emirátech. Linku bude během zimního letového řádu provozovat každý den. Firma to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Smartwings v současnosti nabízí letecká spojení z Prahy do téměř 60 destinací. Dopravce očekává, že jen v červenci z a do Prahy přepraví na svých letech přes 280 000 cestujících a dalších téměř 100 000 cestujících na letech v rámci destinací Brna a Ostravy.

"Zaznamenáváme zvýšenou poptávku po našich službách, a proto nadále pokračujeme v obnově sítě linek. Spojené arabské emiráty a zejména Dubaj patří k velmi oblíbeným destinacím. Smartwings nabízí velmi atraktivní časy odletů z Prahy i z Dubaje, které ocení nejen cestující, pro které je Dubaj cílovou destinací, ale také ti, kteří letiště v Dubaji využívají jako svůj přestupní bod pro svoji cestu do Asie, Afriky či Austrálie," uvedl obchodní ředitel Peter Šujan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy