Výplaty dávek přes sKarty definitivně skončily

Ekonomika Ekonomika
28. 2. 2014 12:40
Lidé nemusí sKartu vracet, úřad ji ale doporučuje znehodnotit.
Foto: Česká spořitelna

Praha - Úřad práce ČR ve čtvrtek definitivně přestal vyplácet dávky přes takzvanou sKartu. Všichni příjemci tak budou opět dostávat peníze od státu buď přímo na svůj účet, nebo poštovní poukázkou (složenkou).

Lidé nemusí sKartu vracet, úřad ji ale doporučuje znehodnotit. Do konce dubna si mohou vybrat zbývající peníze na pobočkách České spořitelny zdarma. V současné době eviduje úřad 277 549 platných sKaret.

Jako poslední přestali dávky přes sKartu dostávat příjemci státní sociální podpory (rodičovský příspěvek, přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, porodné, pohřebné) a dávek pěstounské péče. Už v lednu skončila přes sKartu výplata dávek v oblasti zaměstnanosti (podpora v nezaměstnanosti, podpora při rekvalifikaci), podpora zdravotně postiženým (příspěvek na mobilitu, příspěvek na péči) a dávek hmotné nouze (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení).

Kolik si stát připlatí?

"Ukončení systému vyjde stát na 5,24 milionu korun, z toho si tři miliony vyžádá vydávání nových průkazů pro osoby se zdravotním postižením. Zbývající náklady se týkají informačních dopisů a poštovného," říká Bílková.

V této částce ale není započtena kompenzace za předčasné zrušení projektu. Česká spořitelna, která na základě smlouvy s ministerstvem práce a sociálních věcí sKarty připravila a provozovala, žádala po státu téměř 204 milionů jako náhradu dosavadních výdajů. Jednání stále probíhají.

"V nejbližší době plánujeme setkání s novou ministryní Marksovou - Tominovou, na kterém budeme jednat o mechanismu narovnání. Do té doby nebudeme situaci kolem sKaret komentovat," řekla online deníku Aktuálně.cz Klára Pačesová z tiskového oddělení České spořitelny.

Nezapomeňte nahlásit změnu

Už v listopadu odeslal úřad téměř 270 tisíc informativních dopisů, ve kterých vysvětlil držitelům sKarty, jak mají postupovat a jak bude probíhat její postupné zrušení.

"Lidé, kteří dosud nenahlásili změnu způsobu výplaty či neaktualizovali adresu, by tak měli učinit co nejdříve," upozorňuje generální ředitelka Úřadu práce Marie Bílková. Změnu by měli nahlásit zejména lidé, kteří z karty vybírali hotovost v bankomatu nebo platili kartou v obchodech.

"Ty, kteří sKartu využívali a změnu doposud nenahlásili, kontaktuje Úřad práce ČR průběžně, tedy i v těchto dnech, aby si ověřil jejich aktuální adresu. Pokud se osobní kontakt nepodaří, odešle úřad těmto klientům doporučeně oficiální výzvu. Jestliže na ní nezareagují ve stanovené lhůtě, tedy do osmi kalendářních dnů ode dne převzetí, zastaví úřad výplatu dávek," dodává Bílková.

Průkaz OZP do konce dubna

U osob se zdravotním postižením, kterým slouží speciální sKarta zároveň jako průkaz OZP, je klíčové datum 30. duben 2014.

"Bez ohledu na to, jaká je na ní uvedená platnost, k výše uvedenému dni skončí všechny. Jejich držitelé si tak budou muset na příslušném kontaktním pracovišti Úřadu práce zajistit výměnu této speciální sKarty za nový náhradní průkaz OZ," upřesňuje Bílková.

V případě, že se rozhodnou osobně navštívit úřad práce kvůli oznámení o změně způsobu výplaty dávek, dostanou na místě i nový průkaz OZP, jehož platnost se odvíjí od doby platnosti lékařského posudku, nejdéle však do konce roku 2015. Za vystavení nového dokladu nebudou lidé nic platit.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
Další zprávy