Stáhněte tu nabídku. Soud projedná první z kauz Drábkovy éry

Marek Pokorný Marek Pokorný
7. 4. 2014 18:30
Vladimír Šiška, pravá ruka exministra Jaromíra Drábka, se bude v úterý u městského soudu v Praze zpovídat z korupce.
Vladimír Šiška
Vladimír Šiška | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Tisíce zaměstnanců Úřadu práce po celé republice musely tehdy pracovat přesčas a řada z nich šla do práce i o víkendu. V lednu 2012 ministerstvo práce a sociálních věcí, vedené Jaromírem Drábkem a jeho náměstkem Vladimírem Šiškou, vyměnilo dodavatele systému vyplácení sociálních dávek a ten začal kolabovat.

Dosavadního správce systému firmu OKsystem nahradila bez soutěže firma Fujitsu Technology Solutions. Jednatel OKsystemu Martin Procházka kvůli tomu podal stížnost k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Vzápětí se na něj obrátil Šiška s nabídkou: Když svoji stížnost stáhnete, dostanete jinou zakázku.

Pod dohledem policie

Následovalo několik schůzek, jichž se vedle Šišky účastnil i šéf odboru informatiky Milan Hojer. A část z nich už byla pod dohledem policie. Poslední z nich se konala 11. září 2012 v Hojerově kanceláři a krátce po ní policie oba dva úředníky zatkla.  

Za uplácení a zneužití pravomoci úřední osoby oběma nyní hrozí až dvanáctileté vězení. „Přislíbili úplatek ve formě přidělení zakázky ve výši nejméně 100 milionů korun, a to za to, že zajistí stažení návrhu podaného u ÚOHS,“ stojí v obžalobě, kterou v úterý začne projednávat soudce Petr Novák.

To není přitom jediný případ, který se řeší v souvislosti s výplatou dávek v resortu MPSV. Policie totiž stíhá i několik lidí včetně Šišky za to, že se domluvili na tom, jak obejdou zákon, aby Fujitsu mohla získat zakázku bez soutěže.

A do třetice: Policie loni na podzim obvinila Šišku potřetí, tentokrát za miliardovou zakázku na systém, který měl kontrolovat posudkové lékaře a zabránit zneužívání dávek. Ministerstvo, opět bez soutěže, vybralo firmu IBM. A hájilo to znaleckým posudkem, že uvedené řešení je jediné možné.

Ten posudek byl účelový

Na postup ministerstva podalo trestní oznámení sdružení INDOC a jeho výsledkem bylo obvinění Šišky a znalce Vladimíra Smejkala. A ÚOHS ministerstvu zakázku zakázal podepsat.

„Posudek byl od samého počátku koncipován jako účelový s jediným cílem: podpořit postup zadavatele veřejné zakázky, který se předem bez výběrového řízení rozhodl pro firmu IBM. Vykazoval řadu vad a nedostatků, jeho závěry byly neobjektivní a nevěrohodné. Posudek vycházel z nedostatečných podkladů, nekvalitního průzkumu trhu a z nesprávné interpretace prokazatelných skutečností. Byl z něj patrný tendenční přístup znalce, který se snažil vzbudit dojem, že řešení IBM je technicky unikátní, a tedy jediné možné,“ uvedl Tomáš Pfeffer z Indocu, který byl pod trestním oznámením podepsán.

Než se oba zbylé případy dostanou před soud, bude ale ještě trvat. „Oba jsou ve fázi vyšetřování,“ uvedl státní zástupce Zdeněk Matula z Vrchního státního zastupitelství v Praze, který vyšetřování obou případů dozoruje.

„V těchto typech kauz závisí délka vyšetřování zejména na znaleckých posudcích,“ dodal Matula.

Bude soutěž. Opravdu

OKsystem se nakonec po rozhodnutí ÚOHS na ministerstvo práce a sociálních věcí vrátil. A od počátku roku opět provozuje systém vyplácení sociálních dávek. Je ovšem otázka na jak dlouho.

I on totiž před lety uvedenou zakázku získal bez veřejné soutěže - byť to tehdy platný zákon umožňoval. Ministerstvo by proto v dohledné době mělo vypsat na systém vyplácení dávek konečně otevřený tendr.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Hotely a kempy ubytovaly v 1. čtvrtletí meziročně o 91 procent méně hostů

V hotelech, penzionech a kempech v Česku se v 1. čtvrtletí ubytovalo 282 000 lidí, meziročně o 91,1 procenta méně. Kvůli koronaviru ubylo i noclehů, a to o 88,2 procenta. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Střety mezi policií a Palestinci v Jeruzalémě si vyžádaly desítky zraněných

Izraelská policie se v pondělí opět střetla u mešity Al-Aksá v Jeruzalémě s palestinskými věřícími. Podle zpravodaje agentury AFP je na místě mnoho zraněných, podle palestinských zdrojů jde o desítky lidí.

Policisté proti Palestincům podle agentury AP použili slzný plyn a zábleskové granáty. Palestinci na policisty házeli kameny a další předměty.

Podle sdělení policie Palestinci z komplexu mešity Al-Aksá házeli kameny na přilehlou silnici. Podle Palestinců strážnici do komplexu mešity hodili zábleskové granáty a desítky lidí utrpěly zranění.

Na místě je podle AFP mnoho zraněných a městem se rozléhá houkání sirén. Policie podle agentury při zásahu použila pogumované projektily.

Dnes Izrael slaví svátek Den Jeruzaléma, který připomíná obsazení východní části města Izraelem za šestidenní války v roce 1967. Izrael připojil východní Jeruzalém ke zbytku města a celé jej nyní označuje za svou metropoli. Je to v rozporu s mezinárodním právem a Palestinci stále chtějí, aby byl východní Jeruzalém hlavním městem jejich budoucího státu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Muž na Novém Zélandu pobodal nožem lidi v supermarketu, pět osob je zraněných

Pět zraněných si vyžádal dnešní útok v supermarketu ve městě Dunedin na Novém Zélandu, kde muž začal bodat lidi nožem. Uvedla to agentura AP s odvoláním na místní úřady. Policie útočníka zadržela a vzala do vazby. Mezi zraněnými jsou dva zaměstnanci obchodu. Premiérka Jacinda Ardernová uvedla, že motiv útoku zatím nebyl zjištěn, ale policie nemá žádné důkazy, svědčící o tom, že by šlo o terorismus.

Podle Ardernové bylo pět lidí převezeno do nemocnice v Dunedinu s bodnými či jinými zraněními. O jejich stavu zatím nejsou podle AP podrobnější zprávy. Očití svědci řekli místním médiím, že při útoku vypukl v obchodě chaos, lidé křičeli a utíkali k východům. Někteří zákazníci se ale pokusili útočníka zadržet.

Zdroj: ČTK
Další zprávy