Drábkovy tendry: Policie prověřuje tok peněz do TOP 09

Sabina Slonková
4. 10. 2012 6:30
Zatčení Vladimíra Šišky se dotýká vládní TOP 09 nebezpečněji, než se zatím zdálo
Ministr práce v rezignaci Jaromír Drábek.
Ministr práce v rezignaci Jaromír Drábek. | Foto: Reuters

Insider - Zatčení náměstka z ministerstva práce a sociálních věcí Vladimíra Šišky se dotýká vládní TOP 09 mnohem nebezpečněji, než se zatím zdálo.

Nejde jen o to, že dovedlo ministra práce Jaromíra Drábka k rezignaci. Protikorupční policie nadto podle zjištění deníku Insider prověřuje informace, že peníze z miliardových zakázek na ministerstvu práce a sociálních věcí mohly plynout na financování této koaliční strany.

"Taková informace je skutečně k dispozici, nyní se prověřuje," uvedl bez bližších podrobností zdroj obeznámený s vyšetřováním na MPSV.

Zakázka, kvůli níž byl Šiška spolu se šéfem IT odboru ministerstva zatčen a nakonec i skončil ve vazbě, tu přitom nehraje přímou roli. Policie má totiž na stole více podezřelých tendrů z ministerstva práce. Vesměs jde o zakázky, které měl pod palcem právě první náměstek ministra Jaromíra Drábka.

Protikorupční policie odmítá tento směr vyšetřování oficiálně komentovat, na přímý dotaz Insideru jej nicméně nevyloučila. "Nebudeme specifikovat, jakými směry se při prověřování či vyšetřování našich případů zabýváme," tlumočil stanovisko ředitele služby mluvčí Jaroslav Ibehej.

Lídr vládní TOP 09 Karel Schwarzenberg pro Insider striktně popřel, že by jeho strana někdy byla z veřejných zakázek spravovaných partajním ministrem financována. "Vylučuji to! Vylučuji!" prohlásil Schwarzenberg.

Čtěte další podrobnosti v čerstvém vydání placeného deníku Insider:
Co všechno ví policie a jaké zakázky kvůli TOP 09 zkoumá?

 

Právě se děje

před 7 minutami

Tenisový turnaj žen na Spartě se bude hrát v červenci po Wimbledonu

Tenisový turnaj žen Prague Open okruhu WTA se letos uskuteční od 12. do 18. července. Nový termín v upraveném kalendáři WTA Tour, v němž naváže na Wimbledon, dnes potvrdili pořadatelé turnaje. Dosud se v areálu pražské Sparty ve Stromovce hrálo na přelomu dubna a května, loňský ročník se kvůli pandemii koronaviru neuskutečnil.

"Věřím, že díky pozdějšímu termínu se můžeme těšit na stabilnější počasí, když speciálně v tomto roce dává navíc naději na přítomnost diváků na tribunách, které bychom si po všech omezeních zaviněných pandemií všichni moc přáli," uvedl na facebookovém profilu turnaje jeho ředitel David Trunda.

Prague Open je součástí okruhu WTA od roku 2015, kdy povýšilo ze seriálu ITF hraného od roku 2010. První vítězkou byla Karolína Plíšková, o rok později uspěla Lucie Šafářová a v roce 2018 kralovala Petra Kvitová. O sezonu byla ve finále Kristýna Plíšková a v roce 2019 Karolína Muchová.

Letos se nově bude hrát místo antuky na betonovém povrchu. Kvalifikace začne 10. července.

před 16 minutami

Seriál ze světa Pán prstenů stál 10 miliard korun, čtvrtinu Nový Zéland vrátí Amazonu

Kvůli seriálu ze světa Pána prstenů navýší Nový Zéland jednorázově pobídky pro zahraniční filmaře. Cílem je povzbudit ekonomiku a turismus. Firma Amazon, která seriál natáčí, místo dříve slíbených 20 procent dostane zpět až 25 procent prokazatelně utracených peněz, informovala agentura Reuters.

Amazon za první řadu utratí okolo 650 milionů novozélandských dolarů, v přepočtu 10 miliard korun. Pokud je správně vyúčtuje, Nový Zéland firmě vrátí čtvrtinu, tedy 2,5 miliardy korun. "Dohoda s Amazonem vytváří nová pracovní místa a zvyšuje poptávku u místních dodavatelů. Přispěje také k rozvoji turismu a propagaci Nového Zélandu v zahraničí," vysvětluje novozélandský ministr pro ekonomický a regionální rozvoj Stuart Nash.

Díky natáčení první řady seriálu v největším novozélandském městě Auckland vzniklo přes 1200 pracovních míst. Prvních osm epizod bude mít ve videotéce Amazon Prime premiéru letos, na druhé řadě už se pracuje.

Zdroj: Reuters
Další zprávy