Drábkovy tendry: Policie prověřuje tok peněz do TOP 09

Sabina Slonková
4. 10. 2012 6:30
Zatčení Vladimíra Šišky se dotýká vládní TOP 09 nebezpečněji, než se zatím zdálo
Ministr práce v rezignaci Jaromír Drábek.
Ministr práce v rezignaci Jaromír Drábek. | Foto: Reuters

Insider - Zatčení náměstka z ministerstva práce a sociálních věcí Vladimíra Šišky se dotýká vládní TOP 09 mnohem nebezpečněji, než se zatím zdálo.

Nejde jen o to, že dovedlo ministra práce Jaromíra Drábka k rezignaci. Protikorupční policie nadto podle zjištění deníku Insider prověřuje informace, že peníze z miliardových zakázek na ministerstvu práce a sociálních věcí mohly plynout na financování této koaliční strany.

"Taková informace je skutečně k dispozici, nyní se prověřuje," uvedl bez bližších podrobností zdroj obeznámený s vyšetřováním na MPSV.

Zakázka, kvůli níž byl Šiška spolu se šéfem IT odboru ministerstva zatčen a nakonec i skončil ve vazbě, tu přitom nehraje přímou roli. Policie má totiž na stole více podezřelých tendrů z ministerstva práce. Vesměs jde o zakázky, které měl pod palcem právě první náměstek ministra Jaromíra Drábka.

Protikorupční policie odmítá tento směr vyšetřování oficiálně komentovat, na přímý dotaz Insideru jej nicméně nevyloučila. "Nebudeme specifikovat, jakými směry se při prověřování či vyšetřování našich případů zabýváme," tlumočil stanovisko ředitele služby mluvčí Jaroslav Ibehej.

Lídr vládní TOP 09 Karel Schwarzenberg pro Insider striktně popřel, že by jeho strana někdy byla z veřejných zakázek spravovaných partajním ministrem financována. "Vylučuji to! Vylučuji!" prohlásil Schwarzenberg.

Čtěte další podrobnosti v čerstvém vydání placeného deníku Insider:
Co všechno ví policie a jaké zakázky kvůli TOP 09 zkoumá?

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 2 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy