Drábkovy tendry: Policie prověřuje tok peněz do TOP 09

Sabina Slonková
4. 10. 2012 6:30
Zatčení Vladimíra Šišky se dotýká vládní TOP 09 nebezpečněji, než se zatím zdálo
Ministr práce v rezignaci Jaromír Drábek.
Ministr práce v rezignaci Jaromír Drábek. | Foto: Reuters

Insider - Zatčení náměstka z ministerstva práce a sociálních věcí Vladimíra Šišky se dotýká vládní TOP 09 mnohem nebezpečněji, než se zatím zdálo.

Nejde jen o to, že dovedlo ministra práce Jaromíra Drábka k rezignaci. Protikorupční policie nadto podle zjištění deníku Insider prověřuje informace, že peníze z miliardových zakázek na ministerstvu práce a sociálních věcí mohly plynout na financování této koaliční strany.

"Taková informace je skutečně k dispozici, nyní se prověřuje," uvedl bez bližších podrobností zdroj obeznámený s vyšetřováním na MPSV.

Zakázka, kvůli níž byl Šiška spolu se šéfem IT odboru ministerstva zatčen a nakonec i skončil ve vazbě, tu přitom nehraje přímou roli. Policie má totiž na stole více podezřelých tendrů z ministerstva práce. Vesměs jde o zakázky, které měl pod palcem právě první náměstek ministra Jaromíra Drábka.

Protikorupční policie odmítá tento směr vyšetřování oficiálně komentovat, na přímý dotaz Insideru jej nicméně nevyloučila. "Nebudeme specifikovat, jakými směry se při prověřování či vyšetřování našich případů zabýváme," tlumočil stanovisko ředitele služby mluvčí Jaroslav Ibehej.

Lídr vládní TOP 09 Karel Schwarzenberg pro Insider striktně popřel, že by jeho strana někdy byla z veřejných zakázek spravovaných partajním ministrem financována. "Vylučuji to! Vylučuji!" prohlásil Schwarzenberg.

Čtěte další podrobnosti v čerstvém vydání placeného deníku Insider:
Co všechno ví policie a jaké zakázky kvůli TOP 09 zkoumá?

 

Právě se děje

před 12 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy