Ministr Drábek odstoupil. Přebírám odpovědnost, řekl

Domácí Radek Nohl Domácí, Radek Nohl, Jakub Novák, Tereza Šídlová
3. 10. 2012 16:25
Ministr rezignuje 31. října, rozhodl se na základě uvalení vazby na náměstka Šišku
Jaromír Drábek (TOP 09).
Jaromír Drábek (TOP 09). | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek rezignuje k 31. říjnu na funkci. Rozhodl se tak na základě vzetí do vazby svého exnáměstka Vladimíra Šišky.

Drábek chce do konce měsíce předat agendu svému nástupci. Konkrétní jméno zatím on ani TOP 09 nemá.

"Jsme personálně bohatá strana, máme z čeho vybírat. Myslím, že si zasloužíme čas na jednání o novém ministrovi práce a sociálních věcí," komentoval to místopředseda strany Miroslav Kalousek.

Zároveň dodal, že Drábka do tohoto rozhodnutí nikdo netlačil.

Nicméně podle reakcí Drábkových spolustraníků, kterých se Aktuálně.cz ptalo ještě před oficiálním vyhlášením ministrovy rezignace, byl tento jeho krok minimálně "očekáván".

Nestranický ministr? Proč ne...

Nového ministra by strana mohla hledat i mezi nestraníky, přiznal místopředseda Marek Ženíšek. Ten Aktuálně.cz řekl, že chce, aby byl místo Drábka jmenován odborník, který bude schopný dotáhnout důchodovou reformu do konce.

TOP 09 začala hledat nového ministra.
TOP 09 začala hledat nového ministra. | Foto: Ludvík Hradilek

"Klidně by to mohl být i nestraník," dodal Ženíšek.

Jedna z možných kandidátek na post šéfa resortu práce, místopředsedkyně Helena Langšádlová, však na tuto funkci nepomýšlí a soustředí se na krajské volby, v nichž kandiduje na hejtmanku ve Středočeském kraji.

Z této pozice také čeká, jak se kauza údajného uplácení na MPSV projeví na volebních výsledcích.

"Kauza pana bývalého náměstka Šišky nás před volbami nepochybně poškodí, ale tím, že pan Drábek takto rychle reagoval, budou škody minimální," doufá Langšádlová.

Také šéf poslaneckého klubu TOP 09-STAN Petr Gazdík odmítl, že by se ucházel o Drábkův post.

Gazdík předpokládá, že dohoda o novém kandidátovi bude učiněna tak, jak tomu bylo doposud - tedy odsouhlasením kandidáta strany koaličními partnery.

"Snad najdeme kandidáta dříve, než kvůli rozporům v ODS padne celá vláda," naráží na vnitrostranické třenice v největší koaliční straně Gazdík.

Náměstek, přítel a obchodní partner

Ministr již v úterý dopoledne na mimořádném brífinku své strany uvedl, že odstoupí, pokud se prokáže Šiškova vina.

"Jsem přesvědčen po devítileté intenzivní spolupráci s panem Šiškou, že se žádného protiprávního jednání nedopustil. Pokud by se však prokázala jeho vina, jsem připraven odstoupit," sdělil k obvinění ministr.

Ačkoliv věřil v jeho nevinu, do vyřešení případu ho odvolal z funkce.

Několik hodin poté, co byl Šiška vzat do vazby, aby bylo podle policie zabráněno případnému ovlivňování svědků, pak Drábek před novináři prohlásil, že odstupuje z funkce.

Šiška byl spolu s šéfem IT odboru ministerstva Milanem Hojerem obviněn z podplácení společnosti OKsystem. Té měl Šiška nabídnout zakázky ušité na míru za to, že stáhne svou stížnost u antimonopolního úřadu na postup MPSV při rozdělování zakázky na systémy rozdělující sociální dávky.

Šiška podle zdrojů Aktuálně.cz obeznámených s případem naléhal na vedení OKsystemu, aby stížnost stáhlo, jinak "definitivně skončila" spolupráce s MPSV.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Policista v Texasu zastřelil černošku skrze okno její ložnice, cítil se ohrožený

V texaském Fort Worthu o víkendu bílý policista zastřelil 28letou černošku poté, co k jejímu domu hlídku uprostřed noci přivolali znepokojení sousedé kvůli otevřeným vchodovým dveřím. Strážce zákona vystřelil, když při obcházení domu zahlédl v okně ložnice lidskou postavu. Podle prohlášení místní policie se cítil v ohrožení.

K domu Atatiany Jeffersonové policejní hlídka dorazila kolem půl třetí ráno tamního času v noci na sobotu, uvádí zpravodajský web BBC. Video z kamery umístěné na uniformě strážníka ukazuje, jak dvojice policistů nejdříve kontroluje vchodové dveře a následně za svitu baterek míří podél obvodu stavení. V jistém momentě se záběr stáčí k oknu ložnice, kde se objevila postava. Policista křičí "Ruce vzhůru! Chci vidět vaše ruce!", načež prakticky okamžitě střílí.

Jeffersonová střelné ráně na místě podlehla. V ložnici s ní v osudném momentě byl ještě osmiletý synovec, kterého podle vyjádření rodiny měla tu noc doma na hlídání. Policie uvedla, že v pokoji se našla zbraň, není však jasné, zda ji Jeffersonová před smrtí držela v ruce.

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

V Národním divadle se dnes lidé rozloučí s Vlastou Chramostovou

Historická budova divadla na Národní třídě bude otevřená od 10:30, lidé mohou přinášet květiny a poklonit se herečce či zapsat vzkaz do kondolenční knihy. V 11:00 začne na pódiu smuteční obřad. Známá herečka a jedna z prvních signatářů Charty 77 zemřela 6. října ve věku 92 let.

S proslovem vystoupí ředitel Národního divadla Jan Burian, rektor Akademie múzických umění Jan Hančil nebo herec David Prachař. Recitovat bude Zuzana Stivínová. Zhruba padesátiminutový program bude v přímém přenosu přenášet Česká televize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy