Drábkovo šetření v praxi. Dávky stály pětkrát víc

Tomáš Fránek
9. 9. 2013 10:01
Nejvyšší kontrolní úřad zjistil, že výplata dávek stála až 1,6 miliardy korun.
Foto: Thinkstock

Brno - Změna systému výplaty sociálních dávek, kterou prosadil exministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09, byla výrazně dražší, než tvrdilo bývalé vedení úřadu. Osm dodatků k prováděcí smlouvě, kterou MPSV na konci roku 2011 uzavřelo, zvýšilo cenu systému z původně nasmlouvaných 435 milionů korun na dvě miliardy korun, vzrostla přitom zejména cena doprovodných služeb.

Zjistili to kontroloři Nejvyššího kontrolního úřadu, kteří výplatu sociálních dávek prověřovali.

Výsledek šetření Nejvyššího kontrolního úřadu tak potvrzuje předchozí informace online deníku Aktuálně.cz, který několikrát informoval o tom, že systémy na výplatu dávek vybrané bez výběrového řízení jsou předražené a navíc stále ne úplně funkční.

Podcenění rizik

Podle Nejvyššího kontrolního úřadu ministerstvo vedené Drábkem a jeho bývalým náměstkem Šiškou podcenilo rizika nového systému a to vedlo k výrazně dražšímu provozu výplaty dávek.

"Služby měly podle prováděcí smlouvy stát jen 107 milionů korun. Dodatky se ale jejich cena zvýšila na 1,6 miliardy korun. Cena služeb tak pětinásobně převyšuje cenu samotných licencí," uvedla mluvčí NKÚ Olga Málková.

Kontrolní úřad upozornil, že ministerstvo smluvně neošetřilo testování nových počítačových aplikací pro výplatu dávek a dodavatel je předal a uvedl do provozu až v úplném závěru roku 2012. "Jejich testování tak fakticky probíhalo současně s ostrým provozem. Ministerstvo smluvně nezajistilo ani proškolení uživatelů nových aplikací," sdělil NKÚ.

Kvůli tomu tak podle úřadu v prvních dvou měsících provozu nového systému trvalo vyřízení jedné žádosti mnohonásobně delší dobu než před jeho spuštěním. O nepřipravenosti aplikací svědčí také vysoká frekvence nasazování nových verzí a časté odstraňování chyb v prvních osmi měsících ostrého provozu systému, uvedl NKÚ.

Podle úřadu tak systém výplaty dávek zůstal v chodu jen díky mimořádnému nasazení zaměstnanců Úřadu práce ČR, což ukazuje také nárůst přesčasových hodin.

Nic se neušetřilo

"Zatímco v roce 2011 pracovali přesčas celkem 21 000 hodin, o rok později odpracovali 232 000 přesčasových hodin," podotkla Málková. 

Exministr Drábek přitom tvrdil, že zavedením nového systému na výplatu dávek stát ušetří stamiliony korun. Dnes v tiskové zprávě znovu zopakoval, že peníze šetřil. Podle Drábka se zřízením centrální úřadu práce ušetřilo 229 milionů korun. To potvrzuje i zpráva NKÚ, podle kontrolorů úspory výrazně ovlivnila vládní úsporná opatření, plošné snížení tabulkových mezd zaměstnanců Úřadu práce o dva platové stupně nebo zrušení 1 899 systemizovaných pracovních míst. V důvodové zprávě se přitom počítalo s úsporou 539 míst. Úspory tak nebyly zdaleka takové, jak se původně plánovalo

Tiskovou zprávu o výsledcích kontroly Drábek označil za zpolitizování práce NKÚ pod vedením bývalých poslanců za ČSSD a ODS.

Kvůli výběru dodavatelských firem bez klasického výběrového řízení navíc Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zatím nepravomocně rozhodl, že MPSV musí systémy přestat využívat.

 

Právě se děje

Další zprávy