Praha - Až tři roky vězení pro trenéry či lékaře sportovců, kteří svým svěřencům "naordinovali" užívání dopingu. S takovým postihem počítá chystaný trestní zákoník, který už ve sněmovně prošel prvním čtením.
Podle zákona bude trestná výroba, vývoz, držení, podání ale třeba i nabízení většího množství takzvaných látek s hormonálním účinkem, pokud nepůjde o léčbu nemoci.
Samo užívání dopingu trestné nebude, ale pokud se doping najde u sportovce bude se policie zajímat i o něj. "Tady nejsou žádné výjimky, zákon bude platit pro každého," řekl ředitel Antidopingového výboru ČR Jaroslav Nekola.
Základní trest za doping má být až jeden rok vězení. Zákon ale stanovuje seznam okolností, které můžou výši trestu zvednout až na tři roky.
"Například pokud doping podá trenér jako účastník organizované skupiny nebo lékař. Přísnější trest bude následovat i za podání takových látek dítěti," doplňuje Nekola.
Vězení, pokuty nebo propadnutí majetku bude hrozit i firmám, které například steroidy přimíchávají do potravinových doplňků, které jsou volně k dostání na trhu.
Co stojí v návrhu?
Výroba a jiné nakládání s látkami s hormonálním účinkem
(1) Kdo neoprávněně ve větším množství vyrobí, přechovává, doveze, vyveze, proveze, nabízí, prodá, jinému poskytne nebo podá látku s anabolickým nebo jiným hormonálním účinkem za jiným než léčebným účelem, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.
(2) Odnětím svobody na jeden rok až tři léta bude pachatel potrestán,
- a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny,
- b) spáchá-li takový čin vůči dítěti,
- c) spáchá- li takový čin jako lékař nebo jiná způsobilá zdravotnická osoba,
- d) opatří-li takovým činem sobě nebo jinému značný prospěch, nebo
- e) způsobí-li takovým činem těžkou újmu na zdraví.
Tresty se nebudou týkat jenom výroby nebo podávání anabolik. Zákon zakazuje i zneužívání například takzvaného krevního dopingu EPO, inzulinu či různých růstových hormonů.
Přesný seznam látek s hormoním účinkem stanoví vládní nařízení, stejně tak upřesní, co je to "větší množství" takové látky.
"Vedle látek s hormonálními účinky by se paragraf vztahoval například i na metody zvyšování přenosu kyslíku v těle," říká Jaroslav Nekola.
O trestech se mluví 18 let
V Česku se nutnosti zavést tresty za doping mluví od začátku devadesátých let, antidopingový zákon ale nikdy neprošel. Jeho poslední verze se před časem nedostala přes legislativní radu vlády.
"Rada nám doporučila zapojit raději změny přímo do chystaného trestního zákoníku," řekl Nekola. Dosud je trestné jenom opakované podávání dopingu lidem mladším osmnácti let.
Podle šéfa Národní protidrogové centrály Jiřího Komorouse výrobci či dealeři například anabolických steroidů o díře českých zákonech vědí.
"Využívají toho," řekl Komorous, když tento týden informoval o velkovýrobně anabolik, kterou jeho lidé spolu s celníky odhalili nedaleko Říčan u Prahy.
Tato jediná výrobna vyprodukovala a vyvezla do ciziny zásilky anabolik za mnoho desítek milionů korun. Jediná zásilka, která byla určena pro Velkou Británii, měla hodnotu dvaceti čtyř milionů korun.