Praha - Do deseti let odpracovaných v uranových dolech zbývá Miroslavu Jeřábkovi z Bystřice pod Hostýnem dosloužit tři dny.
Právě tyto tři dny práce pod zemí mu také chybějí k tomu, aby mohl uplatnit výhodu hornických důchodů a odejít do penze už v 55 letech.
Avšak ony tři dny odpracovat nesmí, protože pod zemí v nebezpečném prostředí strávil maximálně povolený počet směn. Odpracoval je však rychleji, než stanoví zákon.
Podle něj mohou jít v 55 letech do důchodu jen ti, kteří dosáhli 2100 maximálně povolených směn a strávili s uranem v podzemí deset let.
Miroslav Jeřábek však doplatil na svou profesi. Patřil mezi takzvané lamače, kteří chodili pracovat i o víkendech.
Nečasova výjimka
Nyní však Miroslav Jeřábek a další horníci uranových dolů získali novou naději. Ministr práce a sociálních věcí rozhodl, že pro tyto případy udělí výjimku.
Pověřil Českou správu sociálního zabezpečení, aby byla v otázce deseti let v těchto případech shovívavější. Odpustit může až 364 dní chybějících k tomu, aby bývalý horník zákonu vyhověl.
„Jedná se o případy, kdy bývalí horníci z důvodů, které nemohli ovlivnit, nesplnili přísné podmínky pro dřívější odchod do starobního důchodu," potvrdil Jiří Sezemský, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí.
Podmínky byly stanoveny v 90. letech.
Deset let rozdíl
Bývalí horníci ministrovu vstřícnost vítají.
„Znamená to pro mne hodně. Nyní mi zbývá do důchodu osm a půl let. Pokud bych výjimku nezískal, přibylo by mi ještě dalších deset let, a to je rozdíl," uvedl Miroslav Jeřábek.
„Byla to nespravedlnost. Měl jsem odfáráno deset let jako ostatní, jen jsem chodil na přesčasy o sobotách a nedělích. Kdybych byl v té době na nemocenské, kalendářně by mi těch deset let vyšlo," líčí Ivo Fafílek, který strávil deset let v dolu v Dolní Rožínce jako důlní elektrikář. Do důchodu mu nyní zbývají místo třinácti let jen tři roky.
Důchod na dosah
Mezera v zákoně vyplula na povrch právě v době, kdy se někteří z těchto bývalých horníků přiblížili k důchodovému věku.
„Během uplynulého roku jsem získal údaje několika desítek bývalých horníků, kterých se tento problém týká, a po vyčerpání všech možností o individuální snížení tvrdosti zákona jsem se koncem dubna obrátil s hromadnou žádostí za celou skupinu horníků na ministra. ten naše námitky uznal a žádosti vyhověl," uvedl senátor Josef Novotný, který s ministerstvem případ horníků řešil.
Podle jeho odhadů se nařízení ministra, zjemňující dopad zákona, bude týkat řádově stovek bývalých horníků. Přesná čísla ale nejsou dostupná. Neuvádí je ani databáze České správy sociálního zabezpečení.