Praha - Dodavatel aplikace Centrálního registru vozidel, společnost ATS-Telcom, nesplnil všechny podmínky, které vyplývají ze smlouvy. Ministerstvo dopravy tak může po firmě žádat slevu.
Aktuálně.cz to zjistilo ze závěrečné zprávy auditu ministerstva dopravy, kterou má k dispozici.
"Máme pochybnosti o naplňování povinností ze strany ATS-Telcom," píše se v úvodu zprávy.
Podle smlouvy na zajištění podpory provozu registru mezi ministerstvem dopravy a ATS-Telcom měla firma za úkol nepřetržitě sledovat správný chod registru a informovat o něm ministerstvo. To ale nedodržela, tvrdí to alespoň výsledky auditu.
Auditoři upozorňují na dva zásadně si protiřečící dokumenty s vyhodnocením chodu systému, které společnost ATS-Telcom vypracovala.
V reportu za červenec a srpen 2012 je podle auditu uvedeno, že technická a uživatelská podpora registru (služba A) a "non stop" informační linka (služba B) v tomto období fungovaly na 100 procent a registr byl plně dostupný.
Naproti tomu druhý dokument, "Závěrečná zpráva k incidentům CRV", který rovněž vypracovala ATS-Telcom, jasně dokládá, že systém byl v průběhu července a srpna nejméně třikrát nedostupný.
Maximální sleva 0,5 procenta
Podle auditorů tak může ministerstvo uplatnit slevu v případě výpadku služby A, za kterou firma ATS-Telcom inkasuje každý měsíc 400 tisíc korun. Konkrétní výši slevy ovšem nejde v tuto chvíli zcela zjistit.
Ministerstvo sice smlouvu o podpoře uveřejnilo, s odvoláním na ochranu osobních a strategických údajů k ní ale není ochotné dodat přílohy, které jsou nezbytné pro správnou interpretaci smlouvy.
Z dostupných údajů tak pouze víme, že ve chvíli, kdy by se ministerstvo rozhodlo nárokovat nejvyšší možnou slevu (0,5 procenta z měsíční ceny), ušetřilo by na službě A maximálně 2000 korun za každou hodinu, kdy systém prokazatelně nefungoval podle zadaných podmínek.
Nový systém přitom stál 37 milionů korun a dalších 32,4 milionu korun by měl dodavatel inkasovat za provoz registru. Nedávno ale ministr Pavel Dobeš uvedl, že firmě ATS-Telcom dosud nebyl žádný finanční obnos vyplacen.
Již počátkem října vyšlo najevo, že firma ATS-Telcom se zřejmě nemusí obávat, že by jí hrozily vysoké pokuty, kterými ministerstvo v průběhu letních měsíců opakovaně vyhrožovalo.
Tuto informaci nyní potvrzují i závěry auditu. Podle auditorů smluvní dokumenty mezi ministerstvem a dodavatelem "neupravují záruku za jakost kvality, resp. odpovědnost za vady" a "sankční ujednání nejsou jednoznačně aplikovatelná na vytvoření CRV".
Z toho důvodu není podle auditu možné na nedostupnost registru aplikovat sankce ve výši 2 milionů korun za každý i započatý den prodlení na straně dodavatele.