Do univerzitních bojů ve Zlíně má zasáhnout policie

Adam Junek
8. 5. 2010 14:38
Univerzita Tomáše Bati podala trestní oznámení kvůli předražování zakázek
Foto: Ludvík Hradilek

Praha/Zlín - Napjatá situace na zlínské Univerzitě Tomáše Bati se dále přiostřuje. Současné vedení volá do akce také policii. Kvůli podezření na nezákonně předražené stavební zakázky podalo trestní oznámení na neznámého pachatele. Logicky však směřuje za bývalým vedením školy, které stavební práce zadávalo.

V trestním oznámení, které zpracovávala pro rektora UTB Ignáce Hozu právní kancelář bývalého ministra Pavla Němce, jde o stavbu Univerzitního centra ve Zlíně. Cena byla dle původní smlouvy vyčíslena na necelých 320 milionů, nakonec však dosáhla bezmála 380 milionů. Na dodatečné práce přitom univerzita nevypsala veřejné výběrové řízení a zadala je původnímu konsorciu, v němž figuroval například Metrostav.

Problémem podle právníků rektora je, že části těchto dodatečných zakázek odporují zákonu. Výběrové řízení není třeba vypisovat, pokud dodatečné práce nepřekročí 20 procent původně sjednané částky. Celková suma se do této podmínky vejde. Jednotlivé položky však již nikoliv. Nejpozoruhodnější je tak položka "Zemní práce". Její původní cena - necelých šest milionů - byla překročena o 186 procent.

Dvě vedení proti sobě?

"Jedněmi z povinností rektorů je dbát na správný chod jim do správy svěřených univerzit. Po důkladné analýze daných materiálů jsem usoudil, že zvolit toto řešení bude ta nejsprávnější cesta, i když pro některé nebude líbivá. Ale nejsem tady proto, abych byl populární, ale aby UTB fungovala," uvedl rektor Hoza pro deník Aktuálně.cz, proč se rozhodl postupovat cestou trestního oznámení.

Ač je vedeno na neznámého pachatele, indicie, za kým míří, jsou i z něj patrné. V úvodu se píše, že smlouva byla uzavírána mezi konsorciem firem a univerzitou, zastoupenou tehdejším rektorem Petrem Sáhou. V závěru dokumentu, který má redakce k dispozici, je pak jako odpovědná osoba za finance univerzity z toho období jmenován tehdejší kvestor Alexandr Černý.

"Věřím, že pochopíte, abych neovlivňoval probíhající vyšetřování, že nemohu sdělovat, na koho padlo podezření," řekl deníku Aktuálně.cz Hoza.

"Pokud si současné vedení myslí, že bylo něco v nepořádku, pak je na jeho rozhodnutí podat trestní oznámení. Já si myslím, že tato konkrétní zakázka byla v pořádku," uvedl pro deník Aktuálně.cz prorektor Sáha. "Nikdo mě nekontaktoval, to trestní oznámení neznám, dozvídám se o něm od vás, takže bez podkladů to komentovat nebudu," dodal k faktu, že je v trestním oznámení zmiňován jako zástupce univerzity.

Foto: Ludvík Hradilek

Jde o stamiliony

Celá kauza je součástí mnohem spletitějšího příběhu, kde jde o stamiliony korun. Dokonce se kvůli tomu na univerzitní půdě rozhořel politický boj. Jádrem sporu mezi správní radou, která je blízká bývalému rektorovi Sáhovi, a rektorem přitom podle informací deníku Aktuálně.cz nejsou výukové programy či podmínky pro studium, ale peníze. Vědecko-technologický park v Uherském Hradišti, který má vyjít na více než půl miliardy korun. Dotaci 300 milionů korun na něj má poskytnout Ministerstvo průmyslu a obchodu, dalších 260 milionů pak soukromý investor.

Akademický senát pak počátkem dubna navrhl odvolání rektora Hozy. Konečné slovo bude mít prezident Václav Klaus. Naopak rektor se dožadoval na ministerstvu obměny správní rady školy, která podle jeho právních posudků fungovala řadu měsíců bez oprávnění.

Ve správní radě školy je předsedkyní lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová. Spolu s ní pak na školu dohlížejí primátorka města Zlína Irena Ondrová, bývalý zlínský hejtman Libor Lukáš (oba ODS), současný ministr financí Eduard Janota nebo senátorka Alena Gajdušková (ČSSD).

Obě strany sporu přitom přiznávají, že jádrem sporu je technologický park. Správní radě podle vyjádření jejích členů vadí, že soukromý investor má škole prodávat pozemky. Kritici rady zase upozorňují, že exhejtmanovi Lukášovi jde o přesměrování investice do holešovské zóny, která zatím zeje prázdnotou.

Další kontrola

Vzhledem k prvním zjištěním interního auditu, který vedl k podání trestního oznámení, plánuje dosavadní vedení UTB další prověrku financí školy. Ve hře je hloubkový audit, ale také například prověrka, kterou by nařídilo Ministerstvo školství či kterou by mohl vést Národní kontrolní úřad.

MŠMT ale zatím nic takového neplánuje. "Odbor investic MŠMT nemá v tuto chvíli na základě současných poznatků důvod k provedení hloubkové kontroly v dané věci," sdělil deníku Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Ondřej Gabriel, který připomněl, že navíc daná stavba už dva roky stojí.

 

Právě se děje

Další zprávy