Do Olomouce v červnu přijede americký filozof Noam Chomsky

ČTK ČTK
8. 5. 2014 8:57
Veřejnost se bude moci s americkým filozofem a lingvistou setkat 5. června v kině Metropol. Bude odpovídat i na dotazy, které lze zasílat mailem.
Noam Chomsky je známý svým kritickým postojem ke globalizaci a jejím dopadům, k válečným konfliktům, k zahraniční politice USA, Izraele a dalších vlád
Noam Chomsky je známý svým kritickým postojem ke globalizaci a jejím dopadům, k válečným konfliktům, k zahraniční politice USA, Izraele a dalších vlád | Foto:

Olomouc - Do Olomouce přijede na začátku června americký filozof, lingvista a logik Noam Chomsky. Jeden z nejvlivnějších intelektuálů současnosti bude hlavní hvězdou lingvistické konference, kterou 5. až 7. června pořádá Univerzita Palackého. Setkat se s ním však může i veřejnost. Už v polovině května bude v Olomouci přednášet bývalý poradce prezidenta Billa Clintona Benjamin Barber.

"Uvítáme odborníka, který rozhodným způsobem a silou svého intelektu měnil a mění společnost a do značné míry ovlivňoval postoje veřejnosti ve Spojených státech i v celém západním světě. Jeho návštěva je důkazem toho, že Univerzita Palackého se stala v řadě oborů centrem mezinárodního dění a láká významné hosty. Přítomnost Noama Chomského bude jedním z vrcholů těchto aktivit," uvedl rektor univerzity Jaroslav Miller.

Zájemci se budou moci s americkým filozofem a lingvistou setkat 5. června v kině Metropol. Bude odpovídat i na dotazy, které lze zasílat prostřednictvím formuláře na adrese www.chomsky.upol.cz. "Besedy se zúčastní také český filozof působící na Univerzitě Palackého Martin Škabraha a režisér a dokumentarista Vít Janeček. Tématem diskuse bude současná politika a filozofie," uvedl prorektor pro vnější vztahy Petr Bilík. O den později se Chomsky zúčastní odborné jazykovědné konference, kterou pořádá filozofická fakulta.

Cestu předního odborníka plánovali zástupci olomoucké univerzity řadu měsíců. Podle nich jeho příjezd ovlivnilo i to, že olomoucká filozofická fakulta je dlouhodobě spojena s výukou generativní gramatiky, kterou Chomsky založil.

Šestaosmdesátiletý Chomsky je emeritním profesorem lingvistiky na Massachusettském technologickém institutu. Levicově orientovaný politický aktivista je známý svým kritickým postojem ke globalizaci a jejím dopadům, k válečným konfliktům, k zahraniční politice USA, Izraele a dalších vlád. Během své první návštěvy v ČR se zastaví i v Praze.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy