Do našeho zdraví vám nic není, tvrdí volební lídři

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
22. 5. 2010 11:10
O vlastním dobrém zdraví lídři stran nepochybují
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Lídři politických stran přiznávají, že jejich životní styl během kampaně není příkladný, ale o svém dobrém zdraví, které jim umožní nasazení ve veřejném životě, nepochybují.

Vyplývá to z ankety, kterou Aktuálně.cz udělalo mezi lídry parlamentních stran.

Na otázku "Považujete se v zásadě za zdravého člověka?" všichni odpověděli "ano", detaily o svém zdravotním stavu ale příliš zveřejňovat nechtějí.

"Zdravotní stav je podle mého názoru soukromá věc nejen každého politika, ale každého člověka," domnívá se předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Jsme nahraditelní,...

Podle šéfa Strany Zelených Ondřeje Lišky má veřejnost na některé informace právo. "Ale v přiměřené míře, tzn. ve smyslu schopnosti daného politika plnit veřejný mandát, nikoliv ve smyslu zveřejňování zdravotní dokumentace."

Lídr občanských demokratů se v ochraně soukromí politiků shodne s Jiřím Paroubkem. "Jsem přesvědčený, že je to soukromá věc každého člověka. Nemáme u nás prezidentský systém, jako je ve Spojených státech amerických, kde skutečně na jednoho politika je nakumulováno tolik funkcí. U nás v podstatě každý v politickém postavení je lehce nahraditelný," domnívá se Petr Nečas.

...tak máme právo na soukromí

Politoložka Anna Matoušková z brněnské Masarykovy univerzity Nečasovo srovnání s USA potvrzuje.

"Americký prezident je lídr svobodného světa a lidé vyžadují, aby byl zdravý. Je to velmi exponovaná osoba, mnohem více než politici u nás," říká Matoušková. Před posledními volbami se v USA noviny podrobně zabývaly porovnáváním zdravotního stavu obou hlavních kandidátů Baracka Obamy a Johna McCaina. "Šlo se do velkých detailů, jako byl průběh léčby rakoviny Johna McCaina a podobně," připomíná Matoušková.

Jeden z lékařů podporující kandidáta Obamu dokonce vyřkl nepříznivou prognózu, že u McCaina je padesátiprocentní riziko, že v úřadu zemře na zhoubný nádor. 

A jeden příklad z historie: dvaatřicátý americký prezident Franklin Delano Roosevelt tajil před veřejnosti, že trpí obrnou. "Vystupoval hlavně v rozhlase nebo tak, aby byl vidět jen v sedě. Kdyby se lidé o jeho nemoci dozvěděli, velmi pravděpodobně by ho nezvolili," říká politoložka.

Tabu prolomil Havel

Zdraví politiků bylo pro česká média i veřejnost dlouho tabu, i u nás se ale situace změnila. Tabu prolomily v devadesátých letech vážné zdravotní problémy exprezidenta Václava Havla, který později začal o svém stavu veřejnost detailně informovat.

Před dvěma lety pak už noviny otevřeně psaly, že tehdejší premiér Mirek Topolánek trpí cukrovkou. Ani sám Topolánek to nijak neskrýval a na dotazy k citlivému tématu odpovídal.

"Diabates druhého typu není choroba ani vážná, ani smrtelná, pokud budu dodržovat všechny lékařské pokyny. Naopak třináct kilo, které jsem zhubl, mi dávají větší dynamiku a jsem daleko spokojenější, když nemusím nosit ten batoh," řekl v červnu 2008 Topolánek. "Já bych řekl, že všichni vypadáte hůř," žertoval s novináři.

 

Právě se děje

Další zprávy