Milion hlasů leží na chodníku. Kdo je zvedne, vyhraje

Jan Lipold Jan Lipold
21. 5. 2010 14:00
Analýza týden před volbami: Co rozhodne finiš maratonské kampaně?
A vítězem se stává...
A vítězem se stává... | Foto: Ludvík Hradilek

* Do sněmovny téměř jistě projde 5 stran. Za nimi zelení a lidovci bojují o přežití. * ODS a ČSSD nakonec dostanou o něco víc, než jim předpovídají průzkumy. Nové strany TOP 09 a VV naopak získají o něco méně. * Půl milionu lidí si svou stranu vybere až v den voleb.

Za týden, v pátek ve 14:00, to vypukne. A milion lidí se ještě nerozhodl, pro koho bude hlasovat. Výsledek volební bitvy by přitom dokázala rozhodnout i podstatně menší armáda nerozhodných. O to úpornější bude volební kampaň až do posledního dne.

Při minulých volbách představovalo 1 procento odevzdaných hlasů 55 tisíc voličů. A přes 10 procent lidí (561 tisíc hlasů!) se v červnu 2006 rozhodlo až v den voleb!

Dalších víc než 15 procent (823 tisíc hlasů) tehdy v průzkumech odpovědělo, že si svou stranu vybralo v posledních dvou týdnech před volbami. Kdyby se lidé letos rozmýšleli podobně, a kdyby volební účast byla přibližně stejná, vychází z toho právě zhruba milion momentálně volných hlasů.

Co rozhodne volební finiš? Jaké jsou vyhlídky jednotlivých stran? Nemáme křišťálovou kouli, proto vám nabízíme alespoň krátkou analýzu Aktuálně.cz.

ČSSD: 32 - 30 - 30,5%*)

*) Volební model CVVM, výsledky z března-dubna-května 2010 (platí pro všechny strany v článku).

Sociální demokracie má oslovených voličů hodně - ale teď jde o to, dostat je k volbám. Přimět je, aby touhu po jistotách nebo strach z nouze proměnili v odevzdaný hlas. Mobilizovat musí každá strana, ale ČSSD, která má menší procento "hluboce přesvědčených" příznivců než ODS nebo komunisté, obzvlášť.

Nejsolventnější účastník volebních dostihů disponuje i dostatkem prostředků na to, aby svou dlouhou a všeobjímající kampaň ještě vystupňoval. Hlavní strašák posledních dnů: Placení u lékaře.

Co hraje pro ČSSD: Nerozhodnutí voliči budou mít tendenci přiklonit se k očekávanému vítězi.

Co ještě hraje pro: Den před volbami, 27. května, bude schůze Poslanecké sněmovny. Pravděpodobně v režii sociální demokracie, respektive levicové většiny. To posílí image silné, úspěšné strany.

Jedna z ještě jakž takž snesitelných ukázek negativní kampaně.
Jedna z ještě jakž takž snesitelných ukázek negativní kampaně. | Foto: Jan Langer

Co hraje proti ČSSD: Náskok v průzkumech je tak výrazný, že si někteří řeknou „máme vyhráno" a k volbám nepůjdou.

ODS: 25,5-22,5-19%

V závěru kampaně se pozornost upne ke dvěma největším stranám, a to i díky televizním debatám v aranžmá Nečas-Paroubek. Z toho může ODS těžit. Nečas bývá ve studiu věcný a připravený. A lídři stran, které ODS ubírají hlasy, TOP 09 a VV, budou v mediálním stínu.

Výhoda: "Facebookový potenciál" má ODS podstatně vyšší než ČSSD. Na 25. května svolala první virtuální demonstraci, v kyberprostoru je zkrátka pravice výkonnější.

Hlavní strašáky posledních dnů: Dluhy a bankrot. A ovšem, oranžovo-rudá aliance. Petr Nečas vyzval voliče, aby nehlasovali pro "malé" pravicové strany, protože "hrází proti levici" prý může být jen silná ODS. Tuto mobilizační taktiku používá ODS už víc jak deset let.

TOP 09 10-11,5-14%

Na rozdíl od ODS, ČSSD a Věcí veřejných zatím téměř nevede negativní volební kampaň. Jediným, zato důkladným vybočením z noblesního stylu byla Kalouskova složenka na splátku státního dluhu.

ODS se nejspíš v závěru kampaně podaří přetáhnout některé voliče, které jí TOP 09 zatím přebrala. Přece jen, hlasovat pro novou, nevyzkoušenou stranu vyžaduje alespoň minimální dávku voličské odvahy.

Komunisté mají své jisté. (Mítink strany v severních Čechách.)
Komunisté mají své jisté. (Mítink strany v severních Čechách.) | Foto: Jan Langer

Předpokládáme, že TOP 09 skončí ve volbách na čtvrtém místě - za ČSSD, ODS a KSČM.

KSČM 12-13-13%

Volební zisk komunistů minule většina předvolebních průzkumů přecenila -  což bylo překvapení, protože obvykle platí, že lidé se k volbě KSČM moc nehlásí. Letos všechny průzkumy hlásí setrvalý stav - komunisté asi dostanou svých 12 až 14 procent, a zbytek volební kampaně na tom prakticky nemůže nic změnit.

Věci veřejné 7-9-11,5%

Z role „nositele změny" vytlačili Stranu zelených. A ve volbách je nejspíš potká podobný osud jako zelené před čtyřmi lety: dopadnou pravděpodobně hůř, než předpovídají průzkumy. Zelení měli v průzkumech v roce 2006 také až 10 procent, ve volbách dostali 6 procent.

Je ale už prakticky vyloučené, že by Věci veřejné spadly pod pětiprocentní hranici. Jako se to stalo v roce 1998 Důchodcům za životní jistoty, se kterými se podle průzkumů takřka stoprocentně v parlamentu počítalo - a pak měli jen 3 procenta hlasů, o další je obrala hlavně ČSSD.

Nejpopulárnější lídr, nejblondatější kandidátky v kalendáři. VV míří do parlamentu.
Nejpopulárnější lídr, nejblondatější kandidátky v kalendáři. VV míří do parlamentu. | Foto: Ludvík Hradilek

To, že média dala Věcem veřejným nálepku populistů, straně neuškodí. Spíš mohou voliče odradit předvolební schůzky s reprezentanty "politických dinosaurů", na jejichž vyhubení kampaň VV stojí.

Strana zelených 4,5-4-4,5%

Zelení si pěstují image „těch, co se nedali koupit" a sázejí na podporu osobností v čele s Václavem Havlem. Není pravděpodobné, že by kampaň dokázali ještě vystupňovat něčím jiným. Mezi "městskými liberály" by se přes 5 procent dostali docela jistě, v celostátním měřítku to budou mít velmi těžké.

Zeleným zjevně uškodil model předvolebních diskusí v České televizi, kde měly slovo jen strany, které se v krajských průzkumech dostaly přes 5 procent. (Před čtyřmi lety, kdy byli nad pěti procenty, jim to naopak pomohlo).

Cyril Svoboda se možná zapíše do dějin. Jako první předseda, který nedovedl lidovce do parlamentu.
Cyril Svoboda se možná zapíše do dějin. Jako první předseda, který nedovedl lidovce do parlamentu. | Foto: Petr Protivánek

KDU-ČSL 4,5-4-3,5%

Kampaň lidovců je jak ponorná řeka, objevuje se a mizí, lídr Cyril Svoboda objíždí svůj Královéhradecký kraj a podle Týdne nevyhledává pozornost médií. Co z toho vzejde? Boj o přežití. Lidovci se poprvé od roku 1920 nemusejí dostat do parlamentu.

Krajské průzkumy České televize jsou sice jen orientační; přesto stojí za pozornost, že KDU-ČSL měla i v Jihomoravském kraji jen 6,5 procenta. Na druhou stranu, před čtyřmi lety touto dobou CVVM předpovídal, že lidovci dostanou ve volbách kritických 5,5 procenta - a výsledek byl nakonec o dvě procenta lepší. Setrvačnost tradičních voličů hraje lidovcům do karet.

 

Právě se děje

Další zprávy