Města začnou zakládat mikrojesle. Z evropských fondů na ně dostanou 140 milionů

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
5. 1. 2016 11:36
Rodiče budou brzy moci svěřit své malé děti chůvám v takzvaných mikrojeslích. Města a neziskovky budou moci na zakládání nových zařízení pro nejmenší čerpat evropské peníze. Ministerstvo práce vyčlenilo celkem 140 milionů. V mikrojeslích se jedna chůva bude starat nanejvýš o čtyři děti najednou.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - V Česku začnou vznikat takzvané mikrojesle. O evropské peníze na jejich zakládání si díky výzvě ministerstva práce a sociálních věcí budou moci zažádat obce nebo neziskové organizace.

V mikrojeslích se jedna pečovatelka bude starat o skupinu nanejvýš čtyř dětí ve věku od šesti měsíců do čtyř let. Ministerstvo vyčlenilo 40 milionů korun pro Prahu a celkem 100 milionů pro další regiony. Zájemci si o peníze budou moci zažádat během května a června. Původně úřad mluvil o celkové částce 180 milionů.

"Ze zahraničních zkušeností, kde obdobná zařízení fungují již řadu let, vyplývá, že služby poskytující péči o nejmenší děti by měly být dostupné všem zájemcům, tedy jako veřejná služba. Soukromá zařízení jsou totiž pro řadu rodičů finančně nedostupná," zdůvodnila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Mikrojesle vedle dětských skupin podle ní mají lidem pomoci sladit rodinný a pracovní život.

Vypsaná výzva má otestovat nový systém péče o nejmenší a zajistit vzdělání pro chůvy a také možnost zavést pro děti garantované místo v předškolním zařízení. Když se systém osvědčí, ministerstvo má v plánu učinit potřebné změny v zákoně.

O záměru podpořit zakládání mikrojeslí, aby se rodiče - především matky - mohli vracet dřív do práce, Marksová mluvila už na konci října. "Zájem je velký, skoro každý den odpovídáme na dotazy. Jesle zde byly po roce 1989 z ideologických důvodů hromadně rušeny, ale jsou zjevně potřeba. V počtu těchto zařízení jsme na chvostu celé Evropské unie," řekla tehdy.

V mezinárodním srovnávání je česká mateřská a rodičovská dovolená jednou z nejdelších.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy