Praha - Prezident Václav Klaus podepsal zákon, který v rámci vládní důchodové reformy zavádí takzvané předdůchody a pravidla jejich vyplácení.
Předdůchody mají podle vlády pomoci lidem, kteří brzy před odchodem do důchodu přijdou o práci a hůře se jim shání zaměstnání. O rozhodnutí prezidenta informoval jeho mluvčí Radim Ochvat.
Novela zákona o doplňkovém penzijním spoření má lidem umožnit čerpat předdůchody už od ledna. Po podpisu prezidenta už nic nestojí v cestě k tomu, aby zákon platil.
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) už dříve uvedl, že předdůchod může řešit situaci lidí za předpokladu, že si našetřili dostatek peněz ve třetím pilíři, doplňkovém spoření.
"Kdo má naspořeno ve třetím pilíři alespoň tolik, že bude moci čerpat měsíčně 30 procent výše průměrné mzdy, a může to čerpat tak dlouho, že to neskončí dříve než tři roky předtím, než mu vznikne nárok na starobní důchod," popsal Kalousek nová pravidla. Nyní 30 procentům odpovídá zhruba 8000 korun.
Předdůchod bude možné dostat nejdříve pět let před nárokem na starobní důchod. Vztahovat se může i na lidi v těžkých povoláních. Stát předdůchody podpoří tím, že lidem nezkrátí částku vyplácenou později ve starobním důchodu. Budou též státními pojištěnci.
Lidem by podle vládního plánu měli na předdůchod přispívat zaměstnavatelé, a to v rámci doplňkového penzijního spoření. Příspěvek zaměstnavatele bude podle předlohy osvobozen od daně z příjmu do výše 30 000 korun ročně, nynější hranice je 24 000 korun. Žadatelé budou moct využít i jiné úspory. Návrh počítá s měsíčním vyplácením dávky, ovšem přerušení či pozastavení výplat nebude možné.
Kromě předdůchodové reformy v pondělí prezident podepsal také novelu zákona, která ruší možnost vyvlastňování nemovitostí kvůli těžbě nerostných surovin, zejména uhlí. Naopak zjednoduší vyvlastňování pozemků například pro výstavbu silnic a dálnic.
Norma týkající se vyvlastňování kvůli stavbě silnic rozděluje proces na samotné vyvlastnění a na náhradu za vyvlastňovanou nemovitost. Dosud měl vyvlastňovaný jistotu, že získá náhradu nejméně 420 korun za čtvereční metr. Nově by výše měla být stanovena podle skutečného stavu pozemku v době jeho ocenění pro vyvlastnění.
Veto pro kinematografii
Klaus také podepsal novelu občanského soudního řádu, která kromě jiného od příštího roku snižuje počet možných dovolání. Norma, která vychází z rozhodnutí Ústavního soudu, také jasněji definuje věci takzvaně zásadního právního významu, u nichž bude přípustné dovolání k Nejvyššímu soudu.
Další zákon, který prezident potvrdil svým podpisem, zdražuje cigarety a tabák. Kuřáci za krabičku cigaret v příštích dvou letech zaplatí v průměru o čtyři koruny víc. Důvodem je zvýšení spotřební daně kvůli směrnici Evropské unie.
Prezident podepsal také novelizující změny v televizním vysílání týkající se reklamy. Televize nebudou moci vysílat reklamu hlasitěji než jiné pořady. V případě porušení zákazu jim bude hrozit pokuta až pět milionů korun. Předloha se dotkne komerčních televizí, neboť veřejnoprávní Česká televize hlasitější reklamu už ze svého vysílání odstranila a hlasitost vysílání sjednotila.
Prezidentské veto v pondělí naopak připadlo zákonu o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie. Filmový průmysl je podle prezidenta standardním obchodním odvětvím, nikoli veřejným statkem, který by měl být financován z veřejných zdrojů.