Do ciziny míří rekordně českých vojáků

Pavel Baroch
2. 1. 2007 0:00
Praha - V zahraničních operacích se v roce 2007 vystřídá až dva a půl tisíce českých vojáků, nejvíce v historii armády. Mise vyjdou na 2 miliardy Kč.
Češi zůstanou i v Afghánistánu
Češi zůstanou i v Afghánistánu | Foto: Armáda ČR

"Předpokládaná účast je skutečně přibližně dva a půl tisíce vojáků, což by mohl být rekord," potvrdil Petr Sýkora z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Rekordní by nejspíš měla být i částka, kterou stát na zahraniční operace zaplatí. Vyčleněno je 1,85 miliardy korun. Armáda se sice musí příští rok obejít kvůli drastickým škrtům v rozpočtu bez několika miliard korun, na peníze na mise ale vedení ministerstva nešáhlo.

"Nezbylo, než si určit priority, kde se škrtat nedá. Prioritou číslo jedna jsou právě zahraniční operace," vysvětluje ministerský mluvčí Adrej Čírtek. Dodal, že jinak se musí šetřit na všem. "Od učebních pomůcek až po výcvik," řekl Čírtek.

Podle ministerstva obrany česká armáda svým působením v zahraničí chrání i Českou republiku, například před možným teroristickým útokem.

"Terorismus je zákeřný, není hrozbou jen v Afghánistánu, ale může se objevit kdekoliv po celém světě," řekl příslušník 601. skupiny speciálních sil, který působil právě v Afghánistánu.

"Pokud bude na světě terorismus a nebo jiné nebezpečí, které bude ohrožovat i naši zemi, bude nutné s ním bojovat," dodal voják.

Václav Klaus
Václav Klaus | Foto: čtk

Klaus vojáky pochválil

Nasazení českých vojáků v cizině ocenil v novoročním projevu prezident Václav Klaus.

"Žijeme v otevřeném a vzájemně více a více propojeném světě. I když stále ještě patříme k novějším členům Severoatlantické aliance, získali jsme tam dobré jméno a prokázali jsme, že jsme partnery, na které je spolehnutí. Naše vojenské mise působí na několika místech světa a pomáhají tam nastolovat bezpečnost a pořádek. Dělejme to v rozumné míře i nadále," řekl Klaus.

Češi velí kábulskému letišti

Jednou z hlavních priorit je působení české armády v misi ISAF v Afghánistánu.

Už v prosinci převzali Češi na čtyři měsíce velení na kábulském mezinárodním letišti, čímž jsme se stali takzvaným vedoucím národem ve struktuře velitelství NATO na této základně. "Jde o první působení české armády v této úloze v alianční operaci v Afgánistánu," připomněl Petr Sýkora z ministerstva obrany.

Pod českým velením bude při řízení letového provozu a střežení letiště působit na pět set vojáků a specialistů ze zhruba dvaceti členských států NATO a Afghánistánu. Více než osmdesát českých vojáků působí také v severovýchodním Afghánistánu v blízkosti města Fajzabád, kde například doprovázejí vozidla s humanitární pomocí.

Do Afghánistánu bude v roce 2007 připravena vyrazit chemická průzkumná jednotka, předpokládá se rovněž vyslání skupiny Vojenské policie a vojenské polní nemocnice, která by mohla působit v Kábulu.

Česká vojenská mise v Afghánistánu.
Česká vojenská mise v Afghánistánu. | Foto: Archiv armády

Kontrola irácké policie

Čeští vojáci budou i v roce 2007 nasazeni v "tradičních" zemích, kde působí už delší dobu, tedy v Iráku a na Balkáně.

"Od ledna se zásadně mění naše dosavadní působení v Iráku. Po třech letech končí výcvik a odborná příprava irácké policie příslušníky Vojenské policie a přechází se k "supervizi" jejich služby přímo v terénu," řekl Petr Sýkora z ministerstva obrany.

České jednotky budou pod britským velením například působit i na nově vybudované základně v blízkosti letiště v jihoirácké Basře.

Na Balkáně budou Češi nasazeni v Kosovu a v Bosně a Hercegovině. "Není vyloučené, že v Kosovu opět převezmeme roli vedoucího státu ve struktuře mnohonárodního uskupení Střed," řekl Sýkora.

Češi veleli dalším národním armádám ve společné operaci na přelomu let 2005 a 2006.

Může někdo odmítnout?

Může někdo nasazení v zahraniční misi odmítnout, například z rodinných důvodů nebo proto, že se na několikaměsíční službu za hranicemi necítí?

Záběry z české mise v Afghánistánu.
Záběry z české mise v Afghánistánu. | Foto: Archiv armády

"Voják může z vážných osobních důvodů požádat o to, aby se konkrétní mise neúčastnil. O takové žádosti pak rozhoduje jeho přímý nadřízený, případně velitel kontingentu, který za výstavbu a přípravu jednotky odpovídá," řekl Petr Sýkora z ministerstva obrany.

"V kolika případech se tak děje, případně z jakých důvodů, ale armáda nesleduje," dodal Sýkora.

Uvedl, že působení v zahraničních misích je přirozenou součástí profese vojáka z povolání a mnohdy jde o vyvrcholení určité přípravy a výcviku. V případě potřeby mohou vojákům pomáhat psychologové či kaplani. 

"Mnozí moji kolegové mají ženu a děti a přesto odjeli. Jsou to profesionálové a je to jejich práce," řekl voják, který minulý rok sloužil v Afghánistánu.

 

Právě se děje

Další zprávy