Do Česka míří načerno stále víc lidí z Číny či Egypta

mch
22. 8. 2008 13:10
Vyplývá to výroční zprávy ÚOOZ
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Praha - Do Česka proudí stále víc nelegálních migrantů z Číny, Egypta a Iráku. Roste i počet cizinců, kteří uzavírají fiktivní sňatky.

Vyplývá to z výroční zprávy Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) za rok 2007, která byla dnes zveřejněna. 

Podle odborníků je jedním z důvodů, proč počet těchto "ilegálů" roste, jejich malá šance získat tu azyl. Na rozdíl třeba od Bělorusů, kteří ho získávají především kvůli politickému pronásledování.

Trend, kdy do Evropy míří čím dál tím víc Číňanů, přetrvává již od roku 2004.

"To je zřejmé již z počtu cizinců zadržených po nedovoleném překročení státní hranice ČR, Rakouska, Německa, dále ze získaných poznatků o aktivitách asijských zločineckých uskupení na území České republiky a Slovenska," píše se ve zprávě.

V kufru auta

Podle policistů překračují cizinci načerno hranice například v nákladových prostorech dodávek nebo kamionů, ale také i v kufru osobních aut. Některá auta jsou dokonce pro transport nelegálních migrantů speciálně upravená.

Čtěte více: Doklady pro cizince ovládla v Česku mafie, tvrdí Motejl

Kriminalisté také tvrdí, že řada cizinců využívá takzvaného pěšího převaděče přes "zelenou hranici".

Spousta cizinců se rovněž snaží získat trvalý pobyt pomocí fingovaného sňatku. Množí se i případy, kdy cizinec uzná otcovství u dítěte české matky, čímž legalizuje svůj pobyt na území Česka.

Infobox

Cizinecká policie Praha

Počet dlouhodobě a trvale usazených cizinců v Česku:

  • rok 2008  - 410 094
  • rok 2006  - 321 456
  • rok 2004  - 254 294
  • rok 2002  - 231 608

Zdroj: ČSÚ

"Někteří cizinci tu pak zůstávají, jiní odchází," píše se ve zprávě.

V dokumentu se také dočteme, že Česká republika je dále tranzitní zemí a lidé jsou po zfalšování dokladů dopraveni do dalších zemí Evropské unie.

Počet cizinců roste

Podle odhadů žije celkově v Česku něco mezi třiceti až čtyřiceti tisíci "ilegálů". Ve srovnání s rokem 2006 jejich počet výrazně nestoupá. 

Oproti tomu množství "legálních" cizinců, kteří obývají Českou republiku, rekordně roste. Zatímco za rok 2006 se počet těchto cizinců zvýšil o 43 tisíc, loni to bylo o téměř 71 tisíc. To je největší nárůst v dějinách samostatné České republiky.

Celkem statistiky na území republiky evidují 410 tisíc cizinců, většinu z nich tvoří Ukrajinci, Slováci a Poláci.

 

Právě se děje

Další zprávy