Doklady pro cizince ovládla v Česku mafie, tvrdí Motejl

Lenka Smyčková
13. 8. 2008 15:08
Ombudsman kritizuje mafiánské praktiky na úřadech
Ombudsman Otakar Motejl vyzval minsterstva vnitra a zahraniční, aby udělala pořádek ve vydávání dokladů cizincům
Ombudsman Otakar Motejl vyzval minsterstva vnitra a zahraniční, aby udělala pořádek ve vydávání dokladů cizincům | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Veřejný ochránce práv Otakar Motejl kritizuje způsob, jak se Česká republika prezentuje před cizinci. Hned první styk cizince s českými úřady se podle Motejla nese ve znamení korupce.

Uplácení provází jak získávání víz, tak vydávání povolení k trvalému pobytu. Neúnosná je situace především na Inspektorátu cizinecké policie v Praze a na konzulátech na Ukrajině, v Rusku a ve Vietnamu. Vyřizování víz a povolení k trvalému pobytu mají  v rukou mafiánské struktury.

Čtěte také: To není civilizace, říká Američan o bráně do Česka

Motejl vyzval ministerstva zahraničních věcí a vnitra k okamžitému řešení problému. "Mluvím o místech, kde cizinci nabývají první zkušenosti s českým úřadováním. Republika by se zde měla prezentovat kulturou tříhvězdičkového hotelu, ne ubytovny," uvedl ombudsman.

Ministerstvo vnitra potvrdilo, že na zlepšení situace na inspektorátu už pracuje.

Cizinci v ČR

Cizinecká policie Praha

Počet dlouhodobě a trvale usazených cizinců v Česku:

  • rok 2008  - 410 094
  • rok 2006  - 321 456
  • rok 2004  - 254 294
  • rok 2002  - 231 608

Zdroj: ČSÚ

Mafiáni kupčí s pořadím

První stížnosti na fungování pražského inspektorátu cizinecké policie při vydávání povolení k trvalému pobytu začaly na úřad ombudsmana přicházet už před pěti lety. Pak se situace uklidnila přestěhováním inspektorátu do modernější a větší budovy v Koněvově ulici.

Jenže počet trvale a dlouhodobě usídlených cizinců se v Česku za poslední tři roky téměř zdvojnásobil a současná kapacita inspektorátu už nestačí.

"Situace se opět blíží ke krizi. Na místě už musela zasahovat i pořádková policie," tvrdí Motejl.

Absolutně se podle něj zhroutil systém vydávání pořadových čísel. Všechna jsou vydána už brzy ráno. "Na úřadovně se ale pohybují podezřelí lidé a nabízí pořadová čísla k prodeji," popsal Motejl.

"Slušní lidé, kteří věří, že mají na přístup k úřadu nárok i bez uplácení, jen opakovaně přicházejí a odcházejí s nepořízenou, protože na ně nedojde řada," dodal ombudsman.

Ministerstvo vnitra deklarovalo, že si problematickou situaci na inspektorátu uvědomuje. Ministr Ivan Langer požádal policejního prezidenta, aby mu do konce srpna navrhl nový postup pro vyřizování žádostí.
 
"Například zvažujeme i systém, který by žadatele elektronicky informoval, kdy a kam si mají přijít. Už teď došlo a následně dojde ke zvýšení i počtu úředníků a rozšíří se i prostory pro cizince," slíbil Vladimír Řepka z ministerstva.

Konzuláty cizincům neporadí

Velmi podobná situace je i na českých konzulátech v zemích, kde cizinci žádají o víza. Různým nelegálním zprostředkovatelům tu nahrává stav, kdy konzuláty neposkytují žadatelům o víza potřebné informace, jak při žádosti postupovat.

"Vyřízení dlouhodobého víza je přitom časově a finančně náročná záležitost. Systém je nastaven tak, aby na něm parazitovali různí jedinci i skupiny. Za úplatu tito zprostředkovatelé vízum vyřídí," popsal Pavel Pořízek z úřadu veřejného ochránce, jak to na konzulátech vypadá.

Vyřešit by to podle něj mohly úplné, sjednocené a pravidelně aktualizované internetové stránky konzulátů. Některé konzuláty dodnes stránky nemají nebo je mají nefunkční. Ministerstvo zahraničí zatím neprozradilo, jak hodlá tuto situaci řešit.

Dále čtěte: Systém udělování víz Vietnamcům podle Motejla nahrává korupci

 

Právě se děje

před 28 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy