Praha - Do Česka dorazilo prvních 300 tisíc dávek vakcín pro tuto chřipkovou sezonu. Loni se očkováním chránilo pět procent Češek a Čechů, průměr EU je 22 procent.
Podle Světové zdravotnické organizace se má proti chřipce očkovat 30 procent obyvatel, mezi seniory a lidmi s chronickým onemocněním 75 procent.
"Očkování začíná v půli září, ideální čas je v říjnu," řekl docent Rastislav Maďar.
Vláda doporučila zdravotním pojišťovnám, aby vakcínu platily nejen seniorům a lidem se zdravotním zatížením, ale všem dospělým. V epidemii onemocní v Česku kolem milionu lidí, zemře 1500 až 2000.
Podívejte se, jak před časem řádila chřipka v Chebu:
"Chřipka není banální viróza. První těžká infekce může být i poslední," varoval Maďar, který je prezidentem Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny a také garantem sítě očkovacích center. Chřipka patří podle něj k největším zabijákům ze všech nemocí, proti kterým se dá chránit očkováním.
Vakcíny se musí upravovat
Chřipkový virus se stále mění, proto je nutno pro každý rok vyrobit vakcínu nového složení podle typu, který se v nadcházející sezoně očekává. Moderní vakcíny jsou podle Maďara bezpečné a mají minimum vedlejších účinků.
Vakcína obsahuje mrtvý neaktivní virus, nedá se z ní nakazit. Je účinná dva týdny po aplikaci. V těle způsobí, že virus chřipky sice napadne buňku, ale už se nešíří do dalších buněk, naopak v původní buňce zanikne, popsal šíření viru lékař.
Dostupné bývají různé typy vakcín, z nich vakcína vyráběná v Česku je vhodná i pro lidi alergické na vaječné bílkoviny. Vyrábí se na tkáňových kulturách, neobsahuje vaječné bílkoviny, antibiotika ani konzervanty.
Jak očkování pomáhá
U dětí podle průzkumu snižuje očkování počty opakujících se infekcí dýchacích cest až o 38 procent a absence ve škole až o 70 procent. U lidí v produktivním věku snižuje nemocnost na chřipku a chřipce podobné infekce pětinásobně, počet absencí v práci až o 43 procent.
U lidí se zdravotním zatížením sníží počet onemocnění dýchacích cest až o 56 procent, počet hospitalizací kvůli chřipce a zápalu plic až o 50 procent, riziko komplikací jako mrtvice až o 23 procent a riziko úmrtí až o 70 procent, shrnul Maďar.