reklama
 
 

Slunečních elektráren je moc, úřad chce omezit podporu

26. 8. 2009 23:19
Ministerstvo průmyslu chce snížit výkupní ceny proudu

Praha - Nebývalý rozvoj slunečních elektráren přináší první protiakci.

Ministerstvo průmyslu chce prosadit nižší výkupní cenu elektřiny z těchto čistých zdrojů, která je v současnosti třináctinásobně vyšší než cena z tradičních elektráren.

Podle platného zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie může Energetický regulační úřad zvýšit nebo snížit cenu zelené energie pro nové elektrárny maximálně o pět procent, což je ovšem podle ministerstva za současných podmínek už nevyhovující.

Ministerstvo proto chce prosadit novelu zákona, podle níž by od ledna tato pětiprocentní hranice u solárních elektráren úplně zmizela.

"Podporu ovšem chceme zachovat," řekl deníku Aktuálně.cz Matyáš Vitík z tiskového oddělení ministerstva průmyslu.

Návratnost investice 15 let v zákoně zůstane

V zákoně by podle něho zůstalo, že se investice do sluneční elektrárny musí vrátit do patnácti let. Podle toho by i regulační úřad napříště stanovoval výkupní ceny.

"Díky současným technologiím je v některých případech návratnost investice pouhých pět let," vysvětluje Vitík. Technologický vývoj totiž v posledních letech srazil cenu fotovoltaických panelů o více než 40 procent a "sluneční byznys" je proto za současných podmínek velmi lukrativní.

"Instalovaný výkon u slunečních elektráren vzrostl mezi roky 2007 až 2008 o bezmála 1500 procent z původních 3,4 megawattu na 54,3 megawattu," řekl Matyáš Vitík.

Kolik doplácí domácnosti

Podle ministerstva průmyslu na to doplácí domácnosti, které na podporu výroby elektřiny z nových fotovoltaických elektráren přispívají. Na příští rok ministerstvo vyčíslilo tuto částku na tři miliardy korun.

"Lze tedy zjednodušeně konstatovat, že všem zákazníkům v České republice dodávka elektřiny v roce 2010 při zachování současného stavu zdraží pouze kvůli rozvoji fotovoltaiky o více než 50 korun za megawatthodinu. V roce 2011 by cena pro zákazníky byla ještě vyšší," konstatoval Vitík.

Martin Mikeska z ekologického Hnutí Duha ovšem takovou argumentaci nepokládá za férovou. "Padesátikoruna vypadá samozřejmě strašidelně, jenže domácnosti počítají spotřebu v kilowatthodinách, kde je dopad pět haléřů na jednu kilowatthodinu," řekl Aktuálně.cz.

Dotace dostaly i jaderné elektrárny

Dodal, že v ceně elektřiny z běžných elektráren - především uhelných - není navíc započítán jejich dopad na životní prostředí a další dotace.

"Systém pevných výkupních cen je jednou z mála podpor, kterou čistá energetika dostává. Konvenční - atomové a uhelné zdroje - dostávají také dotace, a daleko větší. Jaderné technologie v zemích OECD obdržely mezi lety 1974 až 2002 sedmkrát vyšší podporu na vědu a výzkum než obnovitelné zdroje," poznamenal Mikeska.

"Jaderné elektrárny v USA dostaly ve svém rozjezdovém období celkem 15,3 dolaru na každou kilowatthodinu vyrobené energie. Pro srovnání: větrné elektrárny jen 0,46 dolaru," dodal Mikeska.

Stejné podmínky pro všechny

Obecně ovšem Hnutí Duha k plánované změně zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů nemá námitky.

"Proti změně zákona principiálně nic nemáme, pokud zůstane zachována ekonomická návratnost a nebude to nějaká rána pod pás," poznamenal Martin Mikeska z Hnutí Duha.

Námitky nemá ani Jan Motlík z Asociace pro využití obnovitelných zdrojů energie, podle něhož mají nyní solární elektrárny výhodnější podmínky než například větrné zdroje. "Pro všechny obnovitelné zdroje energie by měly být stejné podmínky," míní.

autor: Pavel Baroch | 26. 8. 2009 23:19

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama