Slunečních elektráren je moc, úřad chce omezit podporu

Pavel Baroch
26. 8. 2009 23:19
Ministerstvo průmyslu chce snížit výkupní ceny proudu
Foto: Jan Langer

Praha - Nebývalý rozvoj slunečních elektráren přináší první protiakci.

Ministerstvo průmyslu chce prosadit nižší výkupní cenu elektřiny z těchto čistých zdrojů, která je v současnosti třináctinásobně vyšší než cena z tradičních elektráren.

Podle platného zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie může Energetický regulační úřad zvýšit nebo snížit cenu zelené energie pro nové elektrárny maximálně o pět procent, což je ovšem podle ministerstva za současných podmínek už nevyhovující.

Ministerstvo proto chce prosadit novelu zákona, podle níž by od ledna tato pětiprocentní hranice u solárních elektráren úplně zmizela.

"Podporu ovšem chceme zachovat," řekl deníku Aktuálně.cz Matyáš Vitík z tiskového oddělení ministerstva průmyslu.

Návratnost investice 15 let v zákoně zůstane

V zákoně by podle něho zůstalo, že se investice do sluneční elektrárny musí vrátit do patnácti let. Podle toho by i regulační úřad napříště stanovoval výkupní ceny.

"Díky současným technologiím je v některých případech návratnost investice pouhých pět let," vysvětluje Vitík. Technologický vývoj totiž v posledních letech srazil cenu fotovoltaických panelů o více než 40 procent a "sluneční byznys" je proto za současných podmínek velmi lukrativní.

"Instalovaný výkon u slunečních elektráren vzrostl mezi roky 2007 až 2008 o bezmála 1500 procent z původních 3,4 megawattu na 54,3 megawattu," řekl Matyáš Vitík.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Kolik doplácí domácnosti

Podle ministerstva průmyslu na to doplácí domácnosti, které na podporu výroby elektřiny z nových fotovoltaických elektráren přispívají. Na příští rok ministerstvo vyčíslilo tuto částku na tři miliardy korun.

"Lze tedy zjednodušeně konstatovat, že všem zákazníkům v České republice dodávka elektřiny v roce 2010 při zachování současného stavu zdraží pouze kvůli rozvoji fotovoltaiky o více než 50 korun za megawatthodinu. V roce 2011 by cena pro zákazníky byla ještě vyšší," konstatoval Vitík.

Martin Mikeska z ekologického Hnutí Duha ovšem takovou argumentaci nepokládá za férovou. "Padesátikoruna vypadá samozřejmě strašidelně, jenže domácnosti počítají spotřebu v kilowatthodinách, kde je dopad pět haléřů na jednu kilowatthodinu," řekl Aktuálně.cz.

Dotace dostaly i jaderné elektrárny

Dodal, že v ceně elektřiny z běžných elektráren - především uhelných - není navíc započítán jejich dopad na životní prostředí a další dotace.

"Systém pevných výkupních cen je jednou z mála podpor, kterou čistá energetika dostává. Konvenční - atomové a uhelné zdroje - dostávají také dotace, a daleko větší. Jaderné technologie v zemích OECD obdržely mezi lety 1974 až 2002 sedmkrát vyšší podporu na vědu a výzkum než obnovitelné zdroje," poznamenal Mikeska.

"Jaderné elektrárny v USA dostaly ve svém rozjezdovém období celkem 15,3 dolaru na každou kilowatthodinu vyrobené energie. Pro srovnání: větrné elektrárny jen 0,46 dolaru," dodal Mikeska.

Takhle se loni stavěla větrná elektrárna v Břežanech na Znojemsku.
Takhle se loni stavěla větrná elektrárna v Břežanech na Znojemsku. | Foto: Aktuálně.cz

Stejné podmínky pro všechny

Obecně ovšem Hnutí Duha k plánované změně zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů nemá námitky.

"Proti změně zákona principiálně nic nemáme, pokud zůstane zachována ekonomická návratnost a nebude to nějaká rána pod pás," poznamenal Martin Mikeska z Hnutí Duha.

Námitky nemá ani Jan Motlík z Asociace pro využití obnovitelných zdrojů energie, podle něhož mají nyní solární elektrárny výhodnější podmínky než například větrné zdroje. "Pro všechny obnovitelné zdroje energie by měly být stejné podmínky," míní.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Wall Street Journal: Úřady v USA chtějí kvůli aplikacím zakročit proti Facebooku

Federální úřady ve Spojených státech se chystají soudně zakročit proti společnosti Facebook. Mají obavy, zda firma neporušuje antimonopolní zákony tím, jak propojuje své aplikace a další produkty. Listu The Wall Street Journal (WSJ) to řekly zdroje obeznámené se situací. Federální obchodní komise (FTC) by se zaměřila na to, zda Facebook neomezuje přístup k aplikacím svým potenciálním rivalům.

Facebook vedle stejnojmenné sociální sítě, která tvoří páteř jeho podnikání, má i další produkty. Patří k nim zejména Instagram, Messenger a WhatsApp. Úřady se zajímají o pravidla, která Facebook ve vztahu k rivalům využívá, zejména zda nenarušují volnou soutěž.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pančochová do finále U-rampy v Copper Mountain neprošla

Snowboardistka Šárka Pančochová skončila šestnáctá na Světovém poháru v U-rampě v Copper Mountain. Po menším zranění z listopadového závodu v Modeně, kde po těžkém pádu v tréninku nenastoupila do finále Big Airu, měla v Coloradu k postupu do finále daleko.

Devětadvacetiletá freestylistka právě v Copper Mountain před šesti lety vyhrála pohárový závod ve slopestylu, ale U-rampa je její nejslabší disciplínou. Do finále se probojovala dvakrát a v lednu 2010, tehdy coby devatenáctiletá, vybojovala zlato na SP v Kreischbergu. Díky tomu se tehdy kvalifikovala na olympiádu ve Vancouveru.

V dnešní kvalifikaci pro sobotní závod v Copper Mountain obsadila 16. místo se známkou 44,50 bodu, finálová osmička měla nejméně o 24 bodů více. Z prvního místa postoupila domácí Američanka Maddie Mastrová, bronzová medailistka z letošního mistrovství světa.

před 1 hodinou

Ministři obrany ČR a USA stvrdili podpisem nákup vrtulníků

Ministři obrany ČR Lubomír Metnar a USA Mark Esper dnes ve Washingtonu stvrdili podpisem nákup vojenských vrtulníků pro českou armádu. Česká republika formou mezivládní dohody pořídí 12 vrtulníků firmy Bell za 14,6 miliardy korun. Ve výzbroji české armády nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Vrtulníkové letectvo získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje by fyzicky armáda měla dostat v roce 2023. Součástí dohody je i výcvik pilotů a personálu, údržba, vybavení zbraňovými systémy či munice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy