Praha – Nápad ČSSD, že by politické strany získávaly finance prostřednictvím DMS zpráv, vyděsil neziskové organizace. Dárcovská SMS je totiž určena výhradně pro charitativní účely a podporu neziskových organizací, které splňují požadovaná pravidla a hlavně mají veřejnou sbírku.
"Je to nepochopení systému, protože financování politických stran a neziskového sektoru má úplně jinou povahu," říká vedoucí oddělení kampaní Amnesty International Martin Balcar. Podle něj je z nápadu vidět, že dotyčný vůbec nečetl zákon o veřejných sbírkách. DMSky na něj všude odkazují a pracují ve vazbě na něj.
Balcar poukazuje na fakt, že politické strany nebo hnutí nemohou ze zákona pořádat veřejné sbírky. "Vychází to již ze samotné definice veřejné sbírky uvedené v zákoně o veřejných sbírkách. Veřejné sbírky jsou určené výhradně pro charitativní účely a jsou vždy apolitické," doplňuje jej Klára Šplíchalová, výkonná ředitelka Fóra dárců, přes které všechny dárcovské SMS putují.
Podobně mluví i ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata. "Myslím si, že je to nepromyšlený omyl, že to někdo vypustil bez jakéhokoliv právního zkoumání. Nemá to obdobu ani mezinárodně, míchat financování neziskových aktivit a politických stran," poukazuje Kundrata na fakt, že tyto dvě věci jsou i ve světě striktně odděleny.
Výhodou dárcovských zpráv je odpočet DPH. "DMS je unikátní systém, který byl vymyšlený výlučně pro neziskový sektor, pro což je vyjednaná i výjimka na DPH. A lepit na to nyní politické strany, to se obávám, že by bylo procesně velmi složité," dodává.
Co musí neziskovka splnit, aby mohla využívat projekt DMS
- Mít zaregistrovanou platnou veřejnou sbírku.
- Doložit 2 roky kvalitního a transparentního fungování.
- Zveřejňovat přehledné výroční a finanční zprávy.
- Pravdivě a včas svoje dárce informovat o využití finančních prostředků.
Už z první podmínky, tzn. nutnosti zaregistrovat platnou veřejnou sbírku, vyplývá, že není možné využívat nástroje určené pro veřejné sbírky pro politické strany – zákonná definice neumožňuje veřejnou sbírku pro politické strany a hnutí. Veřejné sbírky jsou VŽDY apolitické.
To potvrzuje i ředitelka Fóra dárců. "U veřejné sbírky existuje i možnost poslat anonymní dar. Na druhou stranu, když by kdokoliv z toho chtěl mít nějaký užitek ve smyslu odpočtu daně, tak musí být jeho údaje zveřejněny, musí se objevit ve výroční zprávě té organizace," podotýká Šplíchalová.
Strany by však nemusely využívat přímo dárcovskou SMS určenou na charitu a místo toho by mohly ve spolupráci s operátory vytvořit vlastní mobilní službu.
Obavy z malé transparentnosti
S návrhem na novou možnost financování politických stran přišel místopředseda ČSSD pro hospodaření Martin Starec, prosadit by ji chtěl ministr vnitra Milan Chovanec. "Jsme v 21. století a mobilem se řeší všechno. Partajím to umožní jednoduše získat peníze od svých příznivců," řekl deníku Aktuálně.cz.
Co je dárcovská SMS
Dárcovská SMS je společným projektem Fóra dárců a Asociace provozovatelů mobilních sítí a umožňuje mobilem na jednotné telefonní číslo 87 777 zaslat unikátní heslo s dárcovskou SMS určenou neziskové organizaci. Do dárcovské SMS je průběžně zapojeno zhruba 300 neziskových organizací s jejich projekty. Dárcovská SMS probíhá na nekomerčním principu a veškeré náklady putují na technické a administrativní zajištění služby. Od poloviny roku 2013 operátoři poskytují svoje služby pro dárcovskou SMS bezplatně. Více na www.darcovskasms.cz.
Podle Starce by DMS od příznivců ulehčily sekretariátům jednotlivých stran – takové příspěvky by totiž podle něj nevyžadovaly uzavření darovací smlouvy.
Na druhou stranu se neziskovky obávají, že by tím byla ohrožena transparentnost financování stran. "Dneska vám každý programátor udělá skript, abyste poslal z nějaké brány milion dárcovských zpráv během hodiny," obává se Balcar.
Pochyby vzbuzuje i dohledatelnost konkrétních dárců. "Strany musí povinně zveřejňovat údaje o všech dárcích. Pokud by kvůli tomu byla nějaká výjimka v zákoně, to by nebylo dobré," komentovala už dříve záměr ministerstva vnitra odbornice na financování politických stran z Rekonstrukce státu Magdalena Klimešová.